A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent 150/2022 (IV. 14.) számú rendelet tartalmát a Portfolio foglalta össze. A CSOK, azaz a családi otthonteremtési kedvezmény esetében a hitelintézeteket eddig az összeg 2 százalékának megfelelő költségtérítés illette meg, mostantól azonban fix összeget kapnak. Új lakás építése esetén ez 80 ezer, új vagy használt lakás vásárlása esetén pedig 40 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy a 10 millió forintos CSOK esetében csökken a költségtérítés összege, viszont a 600 ezer forintos kedvezmény esetében nő.
Változik a jelzáloghitel-elengedés költségtérítése is: a pénzügyi intézményt az általa jogszerűen folyósított támogatás összege után 10 ezer forint egyszeri költségtérítés illeti meg az állam részéről az eddigi 1% helyett, amit a hatályos üzletszabályzata szerinti mértékének megfelelő előtörlesztési díjjal együtt számít fel a hitelintézet az államnak.
A Babaváró hitel esetében is változás jön az április 29. után megkötött szerződések esetén. A hitelintézetet az ezzel kapcsolatos feladatok ellátásáért az általa jogszerűen folyósított kölcsön összege után eddig 0,8%-os mértékű, a december 31-én fennálló állomány után február 28-áig 0,3%-os mértékű költségtérítés illette meg, amelyet a babaváró támogatásokkal együtt számolt el a bank a kincstárral. Ez április 29-étől egységesen 50 ezer forintra változik.
CSökken a Babaváró hitelek állami kamattámogatása is, méghozzá az ÁKK-hozamok „130 százalékának 2 százalékponttal növelte értéke” helyett a „130 százalékának 1 százalékponttal” növelt értékére, a „130 százalékának 5 százalékponttal” növelt értéke helyett a „130 százalékának 4 százalékponttal” növelt értékére. Ez a hitelintézeteket érinti kedvezőtlenül, viszont az ügyfeleket is érintő változás, hogy a gyermekvállalás öt éven belüli elmaradása esetén 1 százalékponttal alacsonyabb kamatot kell majd fizetniük.