4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hitelmoratórium révén mentesülhetünk a törlesztők fizetése alól az év végéig, kérdés azonban, mi a helyzet a biztosításainkkal. Azokra nem érvényes a moratórium, ami azt jelenti, hogy ha fizetési nehézségünk adódik, jól át kell gondolni, milyen lehetőségeink vannak.

A moratórium az összes hiteltípus mellett a lízingre is érvényes, egyiket sem kell fizetni - sőt kifejezetten kérni kell, ha mégsem akarjuk elodázni a törlesztést. Ezzel szemben a biztosítást fizetni kell. Ez különösen fontos például a hitelfedezeti biztosítások esetében, hiszen itt a hiteltörleszőt nem, a biztosítási díjat viszont át kell utalni havi rendszerességgel.

Kockázati biztosítások

A biztosítások között érdemes megkülönböztetni a kockázati és a befektetési termékeket. A kockázati biztosítások esetében a biztosító csak akkor fizet, ha bekövetkezik a biztosítási esemény, pl.: lakástűz, baleset, rokkantság, stb. amire a biztosítás érvényes. Ha nem történik ilyen, akkor az általunk befizetett díj a kockázatközösséget fogja gyarapítani, abból nem jár vissza semmi.

A lakásbiztosítások és az életbiztosítások esetében viszonylag egyszerű a helyzet, ha nem fizetjük a díjat, a biztosítást felmondja a biztosító. Általában 90 nap után történik ez meg, ezt követően azonban további 30 napig még él a biztosítás. Ezt követően azonban nem. Ha a biztosító felmondja a szerződést, bármikor köthetünk újat, másikat, akár ugyanannál a biztosítónál is. Ez esetben az új kontraktus teljesen független lesz az előzőtől, nem lesz semmi gondunk vagy feladatunk vele. Kicsit más a helyzet a kötelező biztosítás esetében, itt ugyanis mindenképp meg kell fizetni az elmaradt díjat, ha az autóval még ki akarunk menni a forgalomba.

Befektetési célú biztosítások

A befektetési célú biztosítások esetében nem ilyen egyszerű a helyzet. Itt az ügyfél a folyamatos díjú szerződés megkötésével vállalja, hogy lejáratig - 15 vagy 20, esetleg 30 évig - fizeti a díjat. Ha valamiért megszakad ez a befizetés, akkor az ügyfél megszegi ezt a szerződést. A biztosító először értesíti az ügyfelet a díjhátralékról, ám ha három hónapon át nem történik semmi, lépni fog. Ez vagy a szerződés megszüntetését vagy annak díjmentesítését jelenti - hogy melyiket, az társaságonként eltérő lehet.

Ha megszűnik a szerződés, az ügyfél visszakapja a korábbi befizetéseinek egy részét - hogy mennyit, az nagyban függ attól, hogy hányadik éve fizeti a díjakat -, ám ezzel jellemzően nagyon nem jár jól az ügyfél. A cél tehát az, hogy lehetőség szerint ne szűnjön meg a szerződés.

Az ügyfél lehetőségei

Ehhez az ügyfélnek is proaktívnak kell lennie. Ha például tudja, hogy nem fogja befizetni a díjat, akkor lépnie kell. Kérheti a biztosítás díjának csökkentését, a díjfizetés szüneteltetését vagy a díjmentesítését is. Mindhárom verzió jobb, mint a kényszerű megszüntetés.

A díjcsökkentés értelemszerűen azt jelenti, hogy az eredetileg meghatározott összeghez képest kevesebbet fog fizeti az ügyfél. Ez akkor jöhet jól, ha általában és hosszú távra változik meg az ügyfél anyagi helyzete - például egykeresőssé válik a család. A díj szüneteltetése ezzel szemben akkor lehet jó megoldás, ha a fizetési nehézség átmeneti. Ilyen lehet egy váratlan munkanélküliség, vagy a vállalkozás nem várt beszakadása, amely események átmenetiek.

A szüneteltetés időtartama jellemzően legfeljebb 12 hónap, ám el kell telnie bizonyos időnek, hogy ezt kérni lehessen. A díjmentesítés esetében megszűnik a díjfizetési kötelezettség, ám a szerződés nem szűnik meg, a biztosító továbbra is vonja a költségeket. Ezt az állapotot nem éri meg sokáig megtartani - kivéve, ha már közel van a lejárat. Érdemes lehet azt is átgondolni, hogy milyen körülmények között lehet a biztosítást visszavásároltatni a biztosítóval és a megtakarítást más módon befektetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG