A minimálbér összege 2022. januártól 200 000 forintra, a garantált bérminimum pedig 260 000 forintra emelkedik, ami az idei évhez képest közel 20 százalékos növekedés. Ez az intézkedés önmagában azt is jelenti, hogy azok a kedvezmények és járadékok, amelyeknek az összegét ezek alapján számítják ki, szintén emelkedni fognak.
Hogyan változik az álláskeresési járadék és a táppénz összege?
Az egyik fontos minimálbérhez kötött járadék a regisztrált munkanélküliek számára igénybe vehető álláskeresési járadék. Ennek a maximum összege a mindenkori minimálbér napi összegéhez igazodik: 2022-ben ez az érték 6 667 forint lesz. Egy hónapra legfeljebb bruttó 200 000 forint álláskeresési járadék fizethető ki.
A táppénz maximális összege is magasabb lesz 2022-től az emelésnek köszönhetően. A minimálbér kétszeresének 1/30-ad része, azaz legfeljebb napi 11 160 forint lehetett a táppénz összege 2021-ben. 2022 januárjától a napi maximum 13 333 forintra emelkedik.
A szülők is többet kapnak kézhez
Emelkedik többek között a gyermekgondozási díj (gyed) maximum összege is. Alapesetben a gyed a szülő korábbi jövedelmének 70 százalékát teheti ki, a járadék maximuma azonban a mindenkori minimálbér összegéhez igazodik. A maximálisan igénybe vehető összeg a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka, ami 2022-ben 280 ezer forint lehet.
A diplomás gyed maximum összege a minimálbér és a bérminimum szintjétől is függhet, attól függően, hogy milyen képzésben vesz részt a jogosult. A felsőfokú alapképzésben és szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben vagy szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgatókat a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 70 százaléka illeti meg, ami jövőre 140 000 ezer forint lesz. Azok, akik pedig mesterképzésben, egységes, osztatlan vagy doktori képzésben vesznek részt, a garantált bérminimum 70 százalékára számíthatnak, ami jövőre 182 000 forint lesz.
Munkáltatói kedvezményt is befolyásol az emelés
A megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása után igénybe vehető járulékkedvezmény mértéke is a minimálbér összegétől függ. 2022. januártól az állam a járulékokat a minimálbér kétszereséig, 400 000 forintig engedi el.
Azoknak is a minimálbérhez igazodik az adókedvezménye, akik dolgoznak és meghatározott betegségekben szenvednek, például laktóz-intoleranciájuk van vagy cukorbetegek - ők a bruttó minimálbér egyharmada szerinti összeg alapján jogosultak személyi kedvezményre jogosultak, ami havonta 10 ezer forintot jelent januártól.
A tanulószerződésessel tanuló diákok juttatása is emelkedni fog 2022 januárjától, ebben az esetben is a 200 ezer forintos minimálbér összegét kell majd alapul venni. Ugyanez igaz a szakképzési munkaszerződéses egyéb juttatásokra is.