Az ország két legnagyobb dolgozói érdekképviselete, a Munkásbizottságok (CCOO) és a Spanyol Munkások Általános Szövetsége (UGT) felhívására hasonló megmozdulásokat tartottak például Córdoba, Málaga, Sevilla, Oviedo, Vigo, Murcia, Pamplona, Valencia városokban is.
Még a parlament előtt a kérdés
Mariano Rajoy spanyol kormányfő a Telecinco televízió csatornának délelőtt adott interjújában arról beszélt, hogy kezdeményezi egy parlamenti vita megrendezését a nyugdíjakról, amelyre tíz, tizenegy nap múlva kerülhet sor.
Nincs pénz
Mint mondta, tökéletesen megérti a nyugdíjasok követeléseit, de most nincs elegendő pénzügyi forrás a további emeléshez. Szerinte a nyugdíjemelésre akkor lesz lehetőség, ha az ország képes lesz tartani a jelenlegi gazdaságpolitikát, mert a fellendülés még nem érte el a kívánt szintet.
A spanyol miniszterelnök kitért arra, hogy a további munkahelyteremtés érdekében célja a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntartása közép és hosszútávon is. A szakszervezetek viszont folyamatos, 15 naponta megtartott utcai megmozdulásokra készülnek, ha a kormány nem enged a követeléseknek.
A magyarok úgy döntöttek, hogy nem várnak az állami nyugdíjra? >>> |
A legutóbbi tiltakozóakciót egy héttel ezelőtt tartották, akkor több tízezren vonultak utcára a dél-európai országban. Madridban petíciót adtak át a parlamentnek, melyben a jelenlegi nyugdíjszabályozás megváltoztatását követelték.
A jogszabály évi 0,25 százalékos kötelező nyugdíjemelést ír elő a kormány számára, ám az infláció ennél magasabb, 1,2 százalék volt 2017-ben a spanyol statisztikai hivatal (INE) adatai szerint.
Óriási a szakadék a nők és férfiak között
Tavaly év végén a nyugdíjban részesülők száma meghaladta a 9,5 milliót, amelyből 5,8 millióan kaptak öregségi nyugdíjat. Ennek havi átlagösszege 1074 euró. Régiók szerint a nyugdíjátlag Baszkföldön a legmagasabb, 1155 euró, és a Extremadurában a legalacsonyabb, 773 euró. Jelentős az eltérés a nemek között is: a nők átlagnyugdíja 794 euró, míg a férfiaké 1244 euró Spanyolországban.