Hatalmas, közel nyolcszoros különbség mutatkozik az Európai Unió tagországai között a minimálbér összegében, a legmagasabb minimálbért pedig Luxemburgban fizetik az Európai Unió közös statisztikai hivatalának jelentése szerint.
Az Eurostat most abban a 22 államban mérte össze a béreket, ahol létezik a minimálisan kifizethető havibért rögzítő törvény a teljes munkaidőben foglalkoztatottak számára.
Magyarország a lista végén
A felmérés az idén január elsejei állapotot tükrözi, ez alapján osztották az EU országait három csoportba, nem túl meglepő módon a hazai minimálbér (138 ezer forint) csak a leggyengébbek közé fért be. A havi maximum 500 eurós adózatlan minimálbéresek közt rajtunk kívül még Bulgária, Litvánia, Románia, Lettország, Horvátország, Csehország és Szlovákia fért be. A legalacsonyabb minimálbért az EU-ban a bolgárok kapják, ez 261 euró, azaz körülbelül 81 ezer forint, és itt még csak bruttó munkabérről beszélünk.
Törvényileg megállapított minimálbérek az EU tagállamaiban. (Forrás: ec.eurostat) |
Sokkal fájóbb, hogy több olyan ország is van, akivel szokás hasonló szinten emlegetni Magyarországot, pedig minimálbérben felettünk járnak, legyen akár szó Szlovéniáról, Lengyelországról vagy éppen Görögországról. A csoportban ott van még Észtország, Portugália, Málta és Spanyolország is. Érdekesség, hogy az Eurostat 2. csoportjában az észtek 859 eurós minimálbére a legmagasabb, ez átszámolva körülbelül 270 ezer forintnak felel meg.
A harmadik csoportot Nyugat-Európa országai alkotják, itt egészen más bérszínvonalról van szó, a leggyengébb a brit 1400 euró, míg a luxemburgi minimálbér 1999 (440 ezer forint) eurónak (626 ezer forint) felel meg. A legjobb minimálbért adó országok közt természetesen ott van Németország (1498 euró), Franciaország (1498 euró), Belgium (1563 euró), Hollandia (1578 euró) és Írország (1614 euró) is. Az Eurostat az amerikai előírt minimálbért is besorolta: az 1048 eurós átlaggal az Egyesült Államok a 3. csoport sereghajtója lenne.
Az olyan, EU-csatlakozásra váró országok, mint Albánia vagy Törökország a sereghajtó csoportba tartoznának, míg a török 446 eurós minimálbér körülbelül a hazaival lenne egy szinten, addig az albán 181 eurós átlag félelmetesen kevés, átszámolva körülbelül 57 ezer forint, és ez bruttó.
Vásárlóerőben kisebb a különbség, de jelentős így is
Az Eurostat vásárlóerő-paritás alapján is összehasonlította a minimálbéreket, vásárlóerő-egységben mérve azokat. Az országonkénti eltérés így jóval alacsonyabb, immár csupán háromszoros, mivel figyelembe veszik az árszintek közötti különbségeket is.
A legmagasabb minimálbért így is Luxemburg fizeti (1597 PPS), a legkisebbet pedig Bulgária (546 PPS). Magyarországon 743 PPS értékű a minimálbér, amellyel az ország a 16. helyre került a vizsgált tagállamok között.
Fontos megemlíteni, hogy a statisztikai csak azokra a tagállamokra vonatkozik, ahol létezik a minimálbért rögzítő törvény, ezért nem szerepel a cikkben Dánia, Ausztria, Olaszország, Ciprus, Finnország és Svédország.