A magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyonelemek összértéke 2945,7 milliárd forint volt, az állampapír-állomány átvételével pedig csaknem 1400 milliárd forinttal csökkent az államadósság - derül ki Matolcsy György tájékoztatásából, amely szerint a még fel nem használt vagyonelemeket is az adósság csökkentésére használják fel.
Nyugdíjreform: másfél éve a startvonalon. Részletek >>> |
A nemzetgazdasági miniszter a szocialista Tukacs István írásbeli választ igénylő kérdésére ismertette az állami kezelésbe vett magánnyugdíjvagyon felhasználását. A parlamenti honlapon olvasható összesítés szerint a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 529 milliárd forintot fizet be a büdzsébe: 434 milliárdot nyugdíjcélra fordítanak, 95 milliárdot pedig a központi költségvetés használ fel. A reálhozam-kifizetéshez szükséges 233 milliárd forintot a magánpénztáraknak utaltak át.
A részletes bontás szerint a forintban denominált eszközök értéke 2433,8 milliárd forint, a devizaeszközök értéke pedig 511,8 milliárd forint volt az átvételkor.
Matolcsy György hangsúlyozza, hogy a magánnyugdíjvagyon legnagyobb részét az államadósság csökkentésére fordította az alap: a pénztáraktól átvett magyar állampapírok csaknem 1400 milliárd forinttal csökkentették az adósságot.
A miniszter tájékoztatása szerint az eddig fel nem használt vagyonelemeket is az államadósság csökkentésére fogják felhasználni. Hogy ez pontosan mit is jelent, nem tudni.
A korábbi tervek szerint a fennmaradó összeget a kormány a MÁV-ra és a BKV-ra költötte volna - adóssága ezeknek is van bőven. De jutott volna a PPP-programok kiváltására is. Ezekre a célokra a kormány közel 570 milliárdot szánt volna a vagyonból. Így a közel 3000 milliárdos megtakarításból nagyjából 500 milliárd maradt volna, amit információink szerint a kormány a költségvetési lyukak betömködésére használt volna fel.
Az állampapírok bevonásával elért adósságcsökkentés ma már a múlté, a GDP-arányos államadósság ugyanis ismét 80% felett van - ez elsősorban a gyenge forintnak köszönhető. Az állampapír-aukciókon azonban növekedtek a hozamok, vagyis az állam piaci finanszírozása egyre drágább.