4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Az utóbbi években jottányit sem lett egyszerűbb egy normál szja-bevallás kitöltése, 27 oldal között lehet elveszni, a kitöltési útmutató egyre hosszabbra dagad, már majdnem 300 oldal. Három számmal tökéletesen összefoglalható jövedelemért is hét oldalt kell kitölteni. Az internetes kitöltés sokat segít, de fapados.

Kommentár

Hiába nevezték át NAV-nak, APEH maradt. Legalábbis ez a benyomása támad az embernek, amikor hozzávetőleg ugyanolyan kínkeservesen tölti ki az szja-bevallását, mint tíz évvel ezelőtt. Az utóbbi időben ugyanis annak ellenére, hogy egyszerűsített adattartalmú bevallás is létezik, a helyzet a normál szja-bevallásoknál egyáltalán nem javult.

Volt már 16 oldal és 37 is

Nézzünk ehhez néhány számot. Kutatásunk szerint 2006-ban 16 oldal volt a bevallás teljes terjedelme. Ezt egy papírra nyomtatva 64 oldalas, PDF formátumban az interneten fellelve viszont 209 oldalas kitöltési útmutató kísérte.

Szja-bevallások paraméterei
Adóév Bevallás összes Kitöltési útmutató
lapjainak száma oldalszáma (PDF)
2006 16 209
2007 31 200
2008 37 304
2009 27 316
2010 36 325
2011 27 141
2012 27 275
2013 27 272
2014 27 297

A 2014-es bevallás már 27 oldalas, fedőlappal, tokkal, vonóval együtt, és egy 297 oldalas digitális útmutatóval kéne kiigazodni rajta. Idő közben volt egy jó év, 2011, amikor elvileg 141 oldalnyi tudnivaló elégséges volt a hazafias kötelesség teljesítéséhez. Megnéztük, nem a tördelésen, betűméreten múlott, a 141 oldal ugyanis 410 ezer leütés, a 297 oldal pedig 866 ezer leütés lett.

Három számért hét oldalt

Pedig idő közben már volt egy durvulás, a 2010-es 36 oldalas bevallást 325 oldalas útmutatóval azóta sem sikerült túlszárnyalni. Azután 2011-re pedig sokat egyszerűsödött a dolog. („Csak” 27, illetve 141 oldal lett.)

Persze régen sem, most sem kell mindenkinek mindegyik oldalt kitölteni, de az oldalak száma azért jelzi a helyzet bonyolultságát. És az is, hogy ha valakinek csak egy, vagy két-három helyről van éves jövedelme, akkor is egy csomó munka van vele. E sorok írója három számban össze tudja foglalni az éves jövedelmét, mégis hét oldalt kellett összemaszatolni. Ebből egy kizárólag nullákat tartalmaz.

Bikkfa ez, vagy kínai?

Meg kell hagyni, nagyon jó, hogy van nyomtatvány-kitöltő program, kiküszöböl rengeteg hibát, amit a papíros verzióban könnyű elkövetni. Már amikor megérti az ember a hibaüzenetet, és nem órákig kell nyomozni, hogy mit kell hová miért oda-vissza írni és milyen kódot kell milyen kockába rakni. A üzenetek nyelvezete sokszor a bikkfa és a kínai között van félúton.

A kitöltő program – akárcsak az Ügyfélkapu nevű szörnyűség – egyszerűen fapados. Ki akarok javítani egy betűt vagy egy számot, és kitörli az egész sort, vagy az egész 24 jegyű számlaszámot? Ennél már a DOS 3.1 operációs rendszer parancssor-editora is többet tudott a kilencvenes évek elején. István vagy vagy Zoltán? Hiba történt, nem léphetsz a következő mezőre, add meg a nemedet, ezen már csak kínjában vigyorog az ember.

Az utlukot nyissam, vagy az internetet?

Évről évre meg kell adni nevet, címet, anyja nevét, telefonszámot, újra és újra. Hiába van a programban olyan funkció, hogy az adatokat rögzítse, a mai számítógépeket 1-2 évente lecserélik vagy újratelepítik az egészet, így az adatrögzítéssel csak gyakori, havi, negyedéves használat esetén érdemes bíbelődni.

Eközben a fél életedet el tudod úgy tölteni a Windows vagy az Android alatt, hogy egy betűt sem írsz le, egérrel irányítasz mindent, a program mindent megold, amit tud, a hangbemondást is megérti a Google. Itt meg azzal kell vacakolni, milyen böngésződ és milyen Java-verziód van, amikről sok ember azt sem tudja, micsoda. („Az utlukot nyissam meg, kisfiam, vagy az internetet?”)

Miért? Miért? Miért?

Miért kell a számlaszámot eldugni a kitöltési útmutató végére? Miért nincs kint egy ilyen napon az APEH, pardon, NAV főoldalán? Miért a Google-lal kell megkeresni a 2013-as szja-bevallás adatait, miért nem dobja ki az adóhivatal weboldalának keresője? Megannyi kérdés.

A kitöltési útmutatókra visszatérve, lehet azért is több oldal, mert jól elmagyarázzák végre, amit eddig nem. Meg azért is, mert agyonbonyolították. Ön szerint miért van olyan sok lapja az útmutatóknak? Mert jól elmagyarázzák, vagy mert irtó bonyolult?

Megváltással kecsegtetnek

Állítólag már csak két év, és a NAV fogja kitölteni az adóbevallásokat. Reméljük, nem csak keveseknek, és nem kell ehhez is egy 15 oldalas kérvényt benyújtani majd a megfelelő adatokkal.

Aki pedig kitöltötte a bevallását, dőljön hátra, lazítson, és élvezze ezt a klasszikus, örökbecsű részletet az „Asterix 12 próbája” című rajzfilmből a Youtube-on, ahonnét a címet is vettük. Csak egy egyszerű hivatali formaságról van szó…

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A nulla forint az új kulcsszó a lakossági számlacsomagoknál
Homa Péter | 2026. február 19. 18:29
Az ingyenes dolgokat mindenki szereti, nem csoda, ha mindig is voltak nulla forintos banki szolgáltatások. Egy időben ezek az aranykorukat élték, de a pénzügyi tranzakciós illeték tönkretette ezt a piacot, és csakhamar visszaszállingóztak a banki díjak. Az utóbbi időben azonban újra megjelentek a nulla forintos csomagok, sőt a BiztosDöntés.hu elemzése szerint még díjmentes tranzakciókkal is találkozhatunk.
Személyes pénzügyek Szép hozamot jelentettek a nyugdíjpénztárak
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 11:21
Egyre nő a vagyona az egyre több tagnak. Tartósnak bizonyult az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszám-növekedése.
Személyes pénzügyek Durvul a helyzet a hitelpiacon, egyre nagyobb adósságba verik magukat a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 07:58
A lakáshitelek és a személyi hitelek szerződéses összege is folyamatosan nő, egyre több hitelre van szükségük az embereknek. 
Személyes pénzügyek Lakástulajdonosok figyelmébe: így érdemes jó biztosítást kötni
Herman Bernadett | 2026. február 17. 14:03
Az árnál fontosabb a fedezet, és a többség nem online köti meg az új lakásbiztosítását – derül ki a Groupama felméréséből. 
Személyes pénzügyek Kikerekedik a szeme, ha megnézi, mi várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 09:51
Kedden is érdemes lesz a nagy árjelzőkre pillantania annak, aki autózik.
Személyes pénzügyek Megint emelnek a bankok
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 08:14
Egyedül egy pénzintézet nem követte automatikusan az inflációt.
Személyes pénzügyek Megéri felkészülni a közelgő lakásbiztosítási kampányra
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 10:31
Harmadik alkalommal indul márciusban a biztosítók versengése, amikor az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást.
Személyes pénzügyek Az éles verseny megnyújtja a személyi kölcsönök futamidejét
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 09:31
A tíz éves táv egy újabb nagybanknál lett elérhető.
Személyes pénzügyek Hónapokkal hamarabb juthat pénzéhez, ha figyel erre
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 15:41
Aki adójóváírásra jogosult nyugdíj-vagy egészségcélú megtakarítása után, annak érdemes mihamarabb saját magának elkészítenie az adóbevallását. Ugyanis a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül jóváírják a kijelölt megtakarítási számlán az összeget.
Személyes pénzügyek Egyre durvább módszerekkel próbálkoznak a csalók, már a mesterséges intelligenciát is bevetik
Dr. Nebehaj Erika | 2026. február 12. 19:18
A közösségi médiában terjedő, kiugró hozamot ígérő hirdetések száma meredeken nő, miközben a mögöttük álló „befektetési lehetőségeket” kínáló cégek, személyek jelentős része engedély nélkül működik, ami súlyos kockázatokat rejt a megtévesztett ügyfelek száma. Az MNB piacfelügyelete egyre több bejelentést kap jogosulatlan pénzügyi tevékenységről, miközben figyelmeztetésekkel, eljárásokkal, illetve szükség esetén hatósági jelzésekkel lép fel a csalárd szereplőkkel szemben. A tudatos tájékozódás és az MNB nyilvántartásainak ellenőrzése alapvető fontosságú a befektetők számára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG