413,7 milliárdnyi végtörlesztés - nem volt olcsó a kiváltó hitel
Az MNB adatai szerint háztartások hitelállománya tranzakciókból eredően 348,0 milliárd forinttal mérséklődött. Az említett változás a forinthitelek 127,6 milliárd forintos tranzakciós növekményéből, illetve a devizahitelek 475,7 milliárd forintos tranzakciós csökkenéséből adódott. A változások nagy része a devizahitelek végtörlesztésére vezethető vissza: január folyamán megközelítőleg 413,7 milliárd
forint devizahitel került végtörlesztésre az aktuális árfolyamon számítva, amelyből mintegy 295,4 milliárd forint a háztartások által a törvényben rögzített, végtörlesztési árfolyamon ténylegesen kifizetett összeg.
A forinthitelek növekedésének egyik meghatározó oka, hogy a hitelintézetek végtörlesztési céllal megközelítőleg 122,2 milliárd forint kiváltó hitelt folyósítottak - nem olcsón. A háztartások által felvett új forint lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltség-mutatója is nagyobb mértékben emelkedett. A háztartások forint- és euróbetéteinek átlagos kamatlábai kis mértékben növekedtek.
28,6 milliárdnyi lakossági betét tűnt el egy hónap alatt
A háztartások betétállománya a tranzakciókból eredően 201,8 milliárd forinttal csökkent, ami a forintbetétek esetén 154,7 milliárd forint, a devizabetéteknél pedig 47,1 milliárd forint nettó betétkivonást jelentett.
A januárban folyósított kiváltó hitelek és a felvett betétek összesen 324 milliárd forintra rúgnak, miközben a ténylegesen végtörlesztésre kifizetett összeg 295,4 milliárd forint - ez azt jelenti, hogy 28,6 milliárd forint értékű betétet biztosan nem a végtörlesztés miatt vettek fel az ügyfelek.
Csökkent a vállalati hitel- és betétállomány
A nem pénzügyi vállalatok esetében - csak a tranzakciót figyelembe véve - a forinthitelek állománya 42,8 milliárd forinttal nőtt, míg a devizahitelek állománya 62,6 milliárd forinttal csökkent. Az általuk kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya - tranzakciókból eredően - 0,1 milliárd forinttal nőtt. Mindezek eredőjeként a hitelállományuk 19,7 milliárd forinttal csökkent.
A nem pénzügyi vállalatok betétállománya – az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve – 165,8 milliárd forinttal csökkent; a forintbetétek esetében 189,8 milliárd forint nettó betétkivonásra, míg a devizabetéteknél 24,0 milliárd forint nettó betételhelyezésre került sor.