10p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Igaz, ehhez legalább 30 millió forintos megtakarítással kellett rendelkezni és azt a tizenöt hazai privátbanki szolgáltató valamelyikénél elhelyezni. Az utóbbiak által kezelt vagyon ugyanis egy év alatt csaknem 20 százalékkal, közel 7800 milliárd forintra emelkedett – derül ki a lapunk által félévente elkészített, ezúttal a 2021-es év adatait tartalmazó Privátbanki Körképből. Ugyancsak közel 20 százalékkal több számlát vezetnek a privátbankárok most, mint egy éve, mintegy 55 ezret, amelyeken egy ügyfél átlagban legalább 55 millió forintot fial, de akad szolgáltató, ahol több mint 350 milliót.

Immár második éve furcsa kettőség figyelhető meg. Míg a 2020 márciusában berobbant járvány a történelem egyik legsúlyosabb egészségügyi tragédiája, hiszen világszerte már közel 5,5 millió emberi életet követelt, idehaza pedig csaknem 40 ezren haltak bele a fertőzésbe, addig a tőkepiacok szépen muzsikálnak. A tőzsdeindexek sorra döntik meg a történelmi rekordjaikat, a BUX is soha nem látott magasságokba emelkedett. 

A privátbanki ügyfelek egyre inkább nyitnak a devizakereskedés felé. Fotó: depositphotos
A privátbanki ügyfelek egyre inkább nyitnak a devizakereskedés felé. Fotó: depositphotos

Ezeket alapvetően az a hatalmas pénzmennyiség fűtötte, amelyet a világ jegybankjai pumpáltak a gazdaságokba azzal a céllal, hogy tompítsák a pandémia miatt kialakult válság negatív hatásait. Ugyanakkor a reálgazdaság mellett bőven jutott muníció a pénz- és tőkepiaci eszközök – részvények, kötvények, devizák – vásárlására is.

Ez tükröződik lapunk legfrissebb Privátbanki Körképéből is, amely a tizenöt hazai, úgynevezett privátbanki szolgáltató megkérdezésével készül el, félévente. Eszerint az általuk kezelt vagyon 2020-ról 2021-re több mint 19 százalékkal, közel 7800 milliárd forintra emelkedhetett(A feltételes mód azért indokolt, mert ketten, a Budapest Bank (BB) és az MKB Bank nem szolgáltatott adatot, így lapunk a saját információi alapján végzett becslést. Frissítés: cikkünk megjelenését követően megérkezetek a két bank válaszai, adatot azonban csak a BB közölt.)

Igaz, a kiugró számokba az is jócskán belejátszott, hogy a K&H Bank 2021-ben az addigihoz képest jelentősen kiszélesítette az ügyfélbázisát. Míg 2020 végéig még 100 millió forint alatt nem nyújtott privátbanki szolgáltatást, addig a kiemelt megtartása mellett 2021-től már egy új szegmens is létezik a 30-100 millió forinttal rendelkezőknek. Alapvetően e változás áll amögött, hogy a belga KBC tulajdonában lévő hitelintézet a 2020-as 254 milliárddal szemben 2021-ben már 666 milliárdos vagyont kezelt. Úgy tűnik, a K&H megirigyelte az OTP példáját, amely már évek óta két privátbanki kategóriát működtet, a „simában” 40 millió, míg a kiemeltben 100 millió a beugró.

Hasonló arányban, azaz 19 százalékot meghaladóan bővülhetett a hazai privátbanki számlák száma, amely így megközelíthette az 55 ezret. Amelyben a már említett K&H-hatás értelemszerűen szintén erős: e hitelintézet 2021 végén már közel 8 ezer privátbanki számlát kezelt, szemben az egy évvel korábbi 1377-tel. 

Az 55 ezres összes számlaszám ugyanakkor nem jelent ugyanennyi ügyfelet, hiszen általában egy privátbanki kliensnek egyszerre több kontója is van. A szektort hosszú évek óta elemző Blochamps Capital szerint ez a számlamennyiség a gyakorlatban mindössze 22-25 ezer ügyfelet takar.

A 20 százalék körüli vagyongyarapodáshoz részben új pénzek beáramlása, részben a meglévő portfóliók hozama járult hozzá – mutattak rá a Concorde Értékpapír Zrt.-nél. Az emelkedő inflációval nőtt az ügyfelek kockázatvállalási hajlandósága, egyre nagyobb mértékben fordultak a reáleszközök (részvény, ingatlan) felé. Például az Erste privátbanki ügyfeleinek portfóliójában a részvények aránya már megközelíti a 30 százalékot. A részvénykitettségek bővülését a kötvénypiacok gyenge teljesítménye is serkentette – jegyezte meg Varga Szabolcs, a Gutmann Magyarország Befektetési Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója.

A Friedrich Wilhelm Raiffeisennél is tovább nőtt a magasabb hozammal kecsegtető, ám emiatt értelemszerűen kockázatosabb termékek népszerűsége. Köztük is a befektetési alapok és a certifikátok aránya ugrott meg. (A certifikátok olyan, valamely pénzintézet által kibocsátott strukturált értékpapírok, melyek hozama mindig valamilyen mögöttes termék – részvény, index vagy árutőzsdei cikk – árfolyamváltozásától függ.) De emelkedett a devizás értékpapírok súlya és egyre komolyabb összegek kerülnek az ESG megközelítést alkalmazó befektetési termékekbe (fenntartható befektetési alapokba és zöld kötvényekbe) is. 

A lakossági állampapírok dominanciája ezzel párhuzamosan csökkent. Míg például két éve 50 százalék körül volt a kötvények és azon belül is az államkötvények súlya a CIB Bank portfóliójában, addig ez mára 35 százalékos arányra mérséklődött, miközben a direkt egyedi részvénykitettség már közel 20 százalék. A befektetési alapok részarányában és azon belül is a kockázat/hozam skálán a magasabb besorolás felé történő elmozdulás látható, mely most nagyjából 30 százalék körül mozog a CIB-nél. Amely portfóliójában a forintárfolyam mozgásának a hatása is tetten érhető: a magyarországi átlagot jelentősen meghaladó, 35 százalék körüli a nemforint-eszközök súlyában. A likviditást jelentő eszközök, úgymint a bankszámlapénz és rövid bankbetétek, hosszabb távon is megfigyelhetően stabilan 15 százalék körül mozognak e hitelintézet privátbanki részlegénél.

Az Equilor Befektetési Zrt.-nél azt emelték ki, hogy a minél jobb hozamok elérése érdekében a privátbanki ügyfelek egyre inkább nyitnak a devizakereskedés felé is, ami a likviditásnak és a gyakori mozgásoknak köszönhetően kedvelt eszköz lett. E cég ügyfelei a portfóliójuk egy részét a likvidebb eszközökbe fektették, és a piac által felkínált kedvező gyors beszállási lehetőségeket használták ki.

Az SPB Befektetési Zrt. ügyfelei közül is sokan kerestek azon, hogy tavaly gyarapították a dolláralapú részvény- és kötvénybefektetéseiket, ez utólag jelentős árfolyamnyereséget is elérő döntésnek bizonyult – tájékoztatott a cég elnök-vezérigazgatója, Parádi-Varga Tamás.

De voltak specifikus okai is a vagyonnövekedésnek. Az OTP Banknál például azt hangsúlyozták, hogy az új termékek bevezetése kiemelkedően sikeres volt, s a Takarékbanknál is a „nagyon széleskörű termékpalettát” emelték ki. Míg a Generali Alapkezelő által kezelt vagyon növekedésére az anyacég, a Generali Biztosító értékesítési hálózatának aktivitása volt pozitív befolyással.

Privátbanki státuszba legalább 30 millió forinttal lehet bekerülni – mint már említettük, ennyi az úgynevezett belépési limit a K&H-nál. A Budapest Banknál meg 35 millió, ám mivel e hitelintézet április 1-jétől már nem létezik majd önállóan, hiszen beolvad az MKB Bankba, amely pedig 2023. május 1-jén a Takarékbankkal egyesül, érdemes ez utóbbi két bank limitjét nézni. Amelyek viszont magasabbak, 100 millió, illetve 50 millió forintra rúgnak – ez utóbbi szintre épp a fúzióra tekintettel srófolta a Takarékbank az addig 30 milliós minimális beszállási értékét. Nagyot emelt az alsó küszöbön a Generali Alapkezelő is, 30 millióról 100 millióra – mint fogalmazott – „stratégiaváltás miatt”.

Jelentős a szóródás az egyes privátbanki szolgáltatók között atekintetben, hogy átlagban mennyi vagyont kezelnek egy ügyfélszámlán. A legtöbbet, 351 milliót a Hold Alapkezelő, míg a legkevesebbet, 55 milliót az SPB. (Bár a Gutmann státusza speciális, hiszen az osztrák anyacég kvázi fióktelepeként tevékenykedik, ennek köszönhetően az értékei is jóval magasabbak, mivel termékei, szolgáltatásai a magyar befektetők számára is elérhetők, indokoltnak tartottuk adatai feltüntetését.)

S akkor lássuk, mire számítanak a privátbankok 2022-ben, hogyan alakulhat a kezelt vagyon, milyen tényezők hathatnak arra?

Budapest Bank Money+: továbbra is pozitívak és a kezelt vagyon növekedésére számítanak. Az eredményeiket vélhetően befolyásolni fogja az inflációs nyomás, a termelési és szállítási láncok világméretű problémáinak alakulása, a jelentkező chiphiány által generált fennakadások kimenetele,  a gyors ütemben emelkedő energiaárak, a munkaerőpiacon tapasztalható feszültségek, valamint a monetáris politikai szigorítások. Továbbra is bíznak kollégáik szakértelmében, ügyfeleik bizalmában, és abban, hogy a közös munka eredményeképpen idén is számottevően tudják majd gyarapítani ügyfeleik megtakarításait.

CIB: 2022-re részben ugyan, de rányomja még bélyegét a pandémiás helyzet és a fintech-cégek jelentette kihívás, ami további digitális fejlesztéseket és HR-oldali változásokat hozhat.

Concorde: a szűkülő likviditás (monetáris szigorítás) hatására a 2021-esnél kisebb mértékű, de kétszámjegyű növekedéssel számolnak.

Erste: a kezelt vagyon bővülésére számítanak, a piaci átlag felett szeretnének továbbra is bővülni, mivel még jelentős belső potenciálokkal rendelkeznek.

Friedrich Wilhelm Raiffeisen: arra számítanak, hogy a koronavírus-járványból felépülő világgazdaság alapvetően támogatóan hat majd a tőkepiacokra, bár a részvénypiacokon a 2021-ben tapasztalt szárnyalást követően jóval szerényebb mértékű emelkedést várnak. A világszerte megjelenő inflációs nyomás és a magasabb kamatszint új típusú kihívások elé állítják a privátbanki szolgáltatókat és a befektetési termékeket. Az ESG-megközelítést alkalmazó befektetési termékek további jelentős térnyerését várják. A kezelt vagyon további dinamikus növekedésével számolnak, az elmúlt évekre jellemző, tíz százalék körüli növekedést prognosztizálnak.

Generali: továbbra is a koronavírus és annak a gazdasági hatásai lesznek a meghatározó piaci mozgatórúgók. A kamatszint emelkedése a lakossági állampapírokat kevésbé teszi vonzóvá, főleg igaz ez a MÁP Pluszra, ezért itt átcsoportosításra számítanak, amennyiben a feltételek nem változnak meg az új kibocsátású sorozatoknál. Idén is folytatják a private banking állományuk bővítését és számítanak a kezelt vagyon jelentős mértékű növekedésre.

Gutmann: nehezebb évet várnak, egyrészt, mert a hazai M&A-piacot érinthetik a választások, másrészt volatilisabb tőkepiacokat prognosztizálnak.

Hold Alapkezelő: az állományok növekedésére, tovább koncentrálódó vagyonokra számítanak. Úgy vélik, a tavalyi év jó teljesítménye, az abszolút hozamú stratégiák és a value szemléletük a vagyonkezelési szolgáltatások várható további felértékelődése mellett előreláthatóan még vonzóbbá teszik a befektetési alapjaikat és a privát vagyonkezelési szolgáltatásukat.

K&H: infláció, alapkamatemelés, a reálhozam csökkenése – ezek jellemezhetik az idei évet.

MKB: két visszafogott esztendő után bíznak a személyes találkozók, ezáltal az akvizíciós tevékenység erősödő lendületében. A várhatóan tovább emelkedő hozamok a globális tőzsdei felértékelődést lassíthatják, ami az átértékelési hatás dominanciáját mérsékelheti. A forint elmúlt időszaki gyengélkedése miatt nőhet a kereslet a dollár- és euróbefektetések iránt, ami a portfoliók devizaösszetételét módosíthatja.

OTP: 10-12 százalék körüli vagyonnövekedéssel számolnak, amelyet a várakozásaik szerint idén is a friss pénzek beáramlása fog meghatározni.

SPB: a 2021-es dinamikánál alacsonyabb növekedéssel kalkulálnak, mind az állománynövekedés, mind pedig a piaci árfolyamok tekintetében. Súlyos kihívásnak tartják valamennyi gazdaság tekintetében az erős infláció kezelését.

Takarékbank: várakozásaik szerint egy nagyon sikeres év előtt állnak, ami tele lesz a Magyar Bankholdingon belül közös munkával, együttműködéssel, fejlődési potenciállal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ma lejár a határidő, megszólalt a NAV
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 09:22
Május 20. a személyijövedelemadó-bevallás határideje.
Személyes pénzügyek Nagy változás történt a lakáshitelt nyújtó bankoknál
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 08:22
Május 1-jétől minden jelentős magyarországi kereskedelmi bank elfogadja hitelcélként a legrosszabb, „I” energetikai besorolású lakóingatlanokat a használt lakások vásárlására felvett jelzáloghitelek esetén.
Személyes pénzügyek Ezek a gimnazisták értenek a legjobban a pénzügyekhez – Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis!
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:24
Idén is több mint ezer gimnazista és felkészítő pedagógusaik vettek részt a Privátbankár tavaszi pénzügyi vetélkedőjén. A győztes csapat Budapestről érkezett, a Top 4-be kőszegi, budakeszi és szegedi gimisek kerültek be.
Személyes pénzügyek Sok autós rossz hírt kap, megint jön a drágulás
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 10:41
Megérkeztek a számok.
Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG