Májusban 82 757 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában az ottani társadalombiztosítottak szervezete adatai szerint (Hauptverband). Ez 5139 fővel több, mint egy hónappal korábban és 7377 fővel több az egy évvel korábbinál. Nem sokkal marad el az eddigi rekordtól sem, a februárban mért 84 258-tól.
A szám látszólag magas, de részben a szezonalitásnak köszönhető, egy hónappal korábban ugyanis nagyon hasonló mértékű visszaesést regisztráltak. A nyári és téli két idegenforgalmi szezonban mindig megugrik a foglalkoztatottak száma a nagy mértékben turizmusból élő országban. Az összes munkahely száma most több mint 42 ezerrel ment feljebb áprilishoz képest, ebből 24 300-at külföldiekkel töltöttek be, a többit osztrákokkal.
Minden ötödik külföldi
Egy év alatt, májustól májusig az ausztriai állások növekedése összesen 67 ezer darab volt, ebből 46 ezret töltöttek be külföldiek. Ez arra utal, hogy összességében az osztrák munkaerő-piacon szép növekedés volt, szezonális hatásoktól függetlenül is. A külföldiek aránya egyébként elérte a 19 százalékot, alighanem ez is történelmi rekord. Azaz nagyjából minden ötödik dolgozó külföldi. Ez az arány 2012-ben még csak 15,5 százalék körül járt.
Ami a többi országot illeti, senki más még csak meg sem közelítette a magyarok létszámának bővülését, a román állampolgárok jönnek utánunk, közülük közel 2900 fővel többen tudtak elhelyezkedni egy hónap alatt. Élen vannak még a németek, a lengyelek, a szlovákok, Bosznia-Hercegovina polgárai és a csehek egyenként 1-2 ezer fős növekménnyel. A törökök közül 871 fő helyezkedett el, ami eléggé soknak számít náluk.
Havi 1500 euró fixszel
Közben tárgyalnak a hagyományosan erős osztrák szakszervezetek a munkaadókkal, úgy tűnik, megegyeztek a minimálbér 1500 euróra emelésében, most a rugalmas munkaidőről vannak még nézeteltérések – derül ki a Kurier mai cikkéből. Ausztriában elvileg nincsen minimálbér, de a munkaadók és a munkavállalók szervezetei közötti megállapodást széles körben alkalmazzák, ahol kollektív szerződések vannak a két fél között. A minimálbér ágazatonként is változik.
Adatbázist kéne csinálni
A Kurier szerint a felek sürgetik az osztrák kormányt, hogy tegyen valamit a „bérdömping”, az olcsó külföldi munkaerő ellen. Az építőipart és kapcsolódó ágazatait nevezték meg mint különösen érzékeny pontot, emlékeztetve arra, hogy a magyarországi bérek ezen a területen az ausztriainak csak 24 százalékát teszik ki. Szlovéniában pedig 45 százalékát. Ráadásul ez a bérolló 11 éve változatlanul fennáll – teszik hozzá. (Attól nem szólnak, hogy most Magyarországon is élénk a bérek emelkedése, ez csökkentheti az osztrák béremelések hatását.)
A munkaadók szervezeteinek képviselője, Renate Scheichelbauer-Schuster attól tart, hogy az 1500 eurós minimálbér csak tovább élezi a bérszakadékot. Azt is szorgalmazza, hogy hozzanak létre egész Európára kiterjedő, teljesen elektronikus adatbázist a társadalom-biztosítási adatok lekérdezésére.
Egy nagyszabású kutatás arra jutott: százezres nagyságrendben készülnek komolyan elhagyni az országot a magyarok. Nem csak fiatalok, hanem középkorúak is, és nagy részük már elkezdte a szervezést – írtuk nemrég.Jót tesz a gazdaság mérőszámainak a sok hazautalás – derült ki ma.