5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Uruguayból nézve Európa egy messzi kontinens, Magyarország pedig egy nagyrészt ismeretlen pontocska. Orbán Viktor nevét csak egyszer hallottam, a varázsszó még mindig a Puskás. Nagyító rovatunk ezúttal Uruguay fővárosából, Montevideóból jelentkezik.

Mit tudnak az emberek Magyarországról itt, a világ másik végén? Bekerül-e hazánk az itteni hírekbe? És egyáltalán: mennyire fontos innen, Dél-Amerikából nézve Európa? Ezekre a kérdésekre (is) kerestem a választ az elmúlt napokban Uruguayban, a kontinens legkisebb, de egyik legfejlettebb országában.

Euró, Orbán, Puskás

„Nálatok már euró van?” – kérdezte tőlem az Uber-sofőr a csilli-villi montevideói reptérről befelé tartva, amikor szóba került Magyarország. „Már majdnem minden szomszédunknál az van, de nálunk nincs. Nincs is tervbe véve” – válaszoltam. „De hát miért nincs?” – tudakolta csodálkozva. „Politika. A kormány nem akarja” – mondtam kissé sajnálkozó arccal. Ennyiben maradtunk.

„Na és hallottál valamit Magyarországról a hírekben?” – kérdeztem vissza. „Nem nagyon” – válaszolta a sofőr. Európából csak a nagy országok, a franciák vagy éppen az olaszok keltik fel az itteni média érdeklődését, ha egyáltalán – Magyarország nem vagy csak alig.

Többségében hasonló válaszokat kaptam más uruguayiaktól is. „Hallottam-e valamit Magyarországról mostanában? Nem emlékszem” – mondta egy, a helyi közéletben jártas, tájékozottnak tűnő ismerősöm.

Majd némi tűnődés után hozzátette: „Vagyis olvastam valami olyasmit, hogy nálatok szélsőjobbos kormány van.”  „Hivatalosan jobboldali”, fűztem hozzá, bár aligha győztem meg.

Montevideo belvárosa. Nem sokat tudnak rólunk. Fotó: Depositphotos
Montevideo belvárosa. Nem sokat tudnak rólunk. Fotó: Depositphotos

Egy másik, Magyarországról évtizedekkel ezelőtt kivándorolt, de a magyar közügyeket továbbra is figyelemmel kísérő ismerősöm pedig engem kérdezett arról, hogy miért nincs politikai változás Magyarországon –  például miért olyan a tanárok helyzete, amilyen.

„De hát miért nincs társadalmi összetartás? Miért nem mennek ki értük az utcára?” – kérdezte csodálkozással a hangjában.

Uruguayban ugyanis komoly hagyománya van a civil ellenállásnak – ha valami nagyon nem tetszik az embereknek, hamar hangot adnak neki. A katonai diktatúra vége, 1985 óta pedig sikerrel védik a demokráciájukat. Ennek (is) köszönhetően egy politikai párt sem tudja bebetonozni magát a hatalomba: 2020 előtt 15 évig a baloldal kormányzott (különböző kormányfőkkel), azóta viszont a jobboldal van hatalmon. Ez így természetes, az élet megy tovább.

Orbán Viktor nevét amúgy egyetlen beszélgetőpartnerem tudta felidézni, körülbelül olyan hangsúllyal, hogy „nagy csibész a fickó.” Puskás Öcsiét viszont kapásból kettő is, kérdés nélkül, mosollyal az arcán.

A sport még mindig összeköt, mint ahogy a kultúra is. Egy másik, magyar származású ismerősöm arról mesélt, hogy pár éve Magyarországról érkezett ösztöndíjasok tanítják a magyar nyelvet és a néptáncot Montevideóban, az itteni magyar tánccsoportok pedig Magyarországon lépnek fel – mindkét projektet a magyar állam fizeti. Ezek végre jó dolgok, amiket érdemes folytatni.    

Európa egy messzi kontinens

Az ismerősök-rokonok körében végzett rövidke „kutatásom” persze nem reprezentatív, mégis úgy érzem, hogy nagyjából megfelel a valóságnak. Magyarország kicsi ország, nagyon messze van, alig tudnak róla. És ez kis túlzással igaz Európára is – a kereskedelem persze fontos, a világhíres uruguayi marhahúst jó áron el lehet adni, és a turistákat is szívesen látják itt. De amúgy Uruguay jól megvan nélkülünk.

Ezt látszik bizonyítani az itteni média is. A híradásokat év végén a foci és az időjárás mellett a bűnügyi hírek uralták, aztán jött a belpolitika, gazdaság, közélet. Lövöldözés közben meghalt egy 14 éves gyerek egy külvárosi negyedben, várat magára a nyári hőhullám, nem emelik a benzin árát január elsejétől.

Szó esett még Argentínáról és Mileiről, a közel-keleti és ukrajnai háborúról – Európáról szinte semmi. 

Az újságokban már némileg színesebb a külpolitikai kínálat. A baloldali La Diaria nevű napilap év végi számának a címlapjára Milei modellje mellett felkerül a gázai krízis is (inkább palesztin szemszögből bemutatva azt), a belső oldalakon pedig röviden olvashatunk Venezueláról, Trumpról és az ukrajnai háborúról.

A jobboldali El País Milei mellett szintén részletesen ír a közel-keleti válságról (izraeli szemszögből) és az ukrajnai háborúról, röviden pedig kitér a svéd NATO-csatlakozás kérdésére.      

Az egyik legszínvonalasabbnak tűnő hetilap, a baloldali Brecha év végi száma számos latin-amerikai téma mellett két nagy cikket szentel Gázának (palesztin és humanista szemszögből), Európán belül viszont csak Spanyolországgal foglalkozik, azzal is csak áttételesen. Az EU mintha nem is létezne.

Uruguayból nézve Európa egy messzi kontinens a radar szélén, Magyarország pedig egy kis, nagyrészt ismeretlen pont benne.

Persze ez alighanem fordítva is igaz. Mégis, az agyam már egy hét ittlét alatt kezd átállni, az Európát és Magyarországot feszítő konfliktusok egyre inkább távoli, súlytalan problémáknak tűnnek – ami persze nem jelenti azt, hogy valóban azok, mint ahogy azt sem, hogy az otthon idővel ne hiányozna.  

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG