6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Lassan hozzászokik az ember, hogy siralmas hóhelyzetben indul neki síelni az Alpokban bízva. Most még a hegycsúcsok is okoztak némi csalódást, ezért ma már nem árt, ha olyan helyre utazunk, ahol a síelésen kívül mást is lehet csinálni vészhelyzet esetén. Ilyen a németországi Garmisch-Partenkirchen és a tőle egyórás autóútra lévő München, ahol a Világjáró kis betekintést nyerhetett Bajorországba.

Garmisch-Partenkirchen híres sízőzely, hiszen itt találhatók Németország legjobb síterületei (a Garmisch Classic és a Zugspitze). Nem is csoda, hogy 1936-ban itt rendezték a téli olimpiát, ahol első alkalommal szerepelt az alpesi sízés, és azóta is számos síversenynek ad otthont a harmincezres csinos kisváros. Egyébként a városka hosszú neve Hitlerhez fűződik, aki épp az olimpia miatt, 1935-ben egyesítette Garmischt és Partenkirchent. Richard Strauss is itt született 1864-ben, de hogy a település melyik részén, az rejtély.

Mindenesetre már Garmisch-Partenkirchenben sem ugyanazok a telek. Az olimpiai arénában sétálgatva azt láttuk, hogy a síugrósáncokon szomorúan olvadozott a maradék hó a hihetetlen februári tavaszban. Újév első napján még sikerült megrendezni a hagyományos síugróversenyt, ám azóta szinte egy hópehely sem esett az alacsonyabban fekvő vidéken, ami vélhetően jócskán megnyirbálja a síterepek idei bevételeit.

Így szomorkodtak a februári tavaszban az olimpiai sísáncok. Fotó: Privátbankár
Így szomorkodtak a februári tavaszban az olimpiai sísáncok. Fotó: Privátbankár

Már az 1700 méteren magasodó Garmisch Classicra felszaladó felvonón is szomorúan konstatáltuk, hogy a nagy nehezen életben tartott sípályákon kívül nemhogy kikandikál a föld, de sehol nincs hó. A csúcson is csak kásás, olvadó hó fogadja a síelőket, a hóágyús lélegeztetőgépre kapcsolt pályákon pedig hol jég, hol bucka, hol földcsíkok rombolják le a csúszás hangulatát. Pedig a síbérletek ára megugrott, fejenként 62 euró már. Nem kérdés, a síelés egyszer valódi luxustevékenységgé fog válni. 

A hütték hangulatában sosincs hiba. Fotó: Privátbankár
A hütték hangulatában sosincs hiba. Fotó: Privátbankár

Ami változatlan viszont, az a hütték hangulata. Abban továbbra sincs hiba, hogy fogy a májgombócleves (5 euró), a gőzgombóc (8 euró), a curryvel megszórt német kolbász (8 euró) és más finomságok, és persze csúszik a sör (5 euró), meg az Aperolspitz (7 euró). A meleg miatt a forralt bor (4 euró) kevésbé.

A 2962 méteren magasodó Zugpsitzén már jobbak az állapotok, hiszen ez még a klímaváltozás közepette is hóbiztos helynek számít, itt tovább is hízott a hóréteg, hiszen az elmúlt napok esői ott valóban havazást jelentettek. Ide már csak azért is érdemes egyszer eljutni, mert a 2017-ben átadott, lenyűgöző, világrekorder lift 120 fős kabinokban szállítja az utasokat (45 euróért), és a panoráma sem mindennapi. A Zugspitze lábánál csillogó, álomszép Eibsee, a Bajor-Alpok egyik legszebb tava, amelyet a bajor Karib-tónak is neveznek, arról híres, hogy hihetetlen zöld a színe. A felvonóból erre is remek kilátás nyílik, de még jobb, ha van annyi időnk, hogy körbe is túrázzuk.

A kilátó, ahol dönteni kell

Ha felfedeztük a bájos, sokszor többszáz éves bajor épületekből álló Garmisch-Partenkirchent, érdemes a környéken is szétnézni, mert egyedülálló természeti élményekben lehet részünk.

Az AlpspiX. Lefelé vagy felfelé? Fotó: Depositphotos
Az AlpspiX. Lefelé vagy felfelé? Fotó: Depositphotos

Ebben a régióban található ugyanis Németország legmagasabb hegyeinek egyike, a közel 3000 méter magas csúccsal büszkélkedő Alpspitze. A hegy alsó részén építették meg a speciális X-alakú kilátót, amely 13 méterre nyúlik be az 1000 méteres völgy fölé, tökéletes visszapillantást kínálva a Zugspitzére. Az AlpspiX kilátó két, egyenként 25 méteres részből áll. A két elem X alakot formál, egyik vége lefelé, a másik felfelé vezet, mintha út lenne a pokolba vagy a mennybe, és az adrenalinszint fokozása érdekében átlátszó, törhetetlen üvegben végződik.

A Partnachklamm-szurdok is egy páratlan természeti látványosság, ahová 7,50 euró a belépő, de minden centet megér. Azt mondják, hogy a Garmisch-Partenkirchen közelében található Reintal-völgyben télen érdemes felkeresni a szurdokot, amit ilyenkor akár 100 méter hosszú, jégcsapok és számtalan jeges vízesés tarkítanak. Mindenkit megnyugtatok: jégcsapok nélkül, a téli tavaszban is lenyűgöző élmény volt az óriási hanghatásokkal járó vízzubogások közepette eltölteni kis időt a szurdokban.

Ha belefér az időnkbe, és síelés helyett inkább csobbannánk egyet, elugorhatunk a Vörishofeni Termálfürdőbe is, amely a télbe ágyazott nyaralóparadicsom. A tekintélyes méretű legnagyobb medencében például koktélbár működik, de exkluzív pihenő lakosztályok, szauna attrakciók, jakuzzik, Kneipp-medencék és még számtalan meglepetés várja az embert. Aki viszont nehezen bírja a meleget, ide ne menjen, ugyanis a levegő hőmérséklete valóban a legforróbb nyarakat idézi. Vagy akkor több időt töltsön a kültéri medencében, ahogy mi tettük. Tegyük hozzá: a téli egynapos nyaralás nem olcsó, a legegyszerűbb jegy is 44 euró.

München, a sör fővárosa

Garmisch-Partenkirchenbeli szállásunktól mindössze egy órára esett München, ahová azért érdemes szombaton érkezni, mert a belváros él és nyüzsög, no és a piac is nyitva van. Időzíteni sem tudtuk volna jobban, hogy épp 11 órára értünk München főterére, a Marienplatzra, ahol a tömeg tekintete már az óratoronyra szegeződve várta a 110 éves, 8 percig tartó harangjátékot. Ez igazán megkapó, főleg azért, mert van egy jelenet benne, ahol még mindig manuálisan teszik vissza a lováról ledőlt harcost a helyére. Télen csak napi kétszer, de nyáron háromszor is megcsodálhatja a nagyérdemű.

A sétálóutcában egy zenekar épp a hangszereit állítja be, megjelennek az élőszobrok is, miközben a jól öltözött tömeg hömpölyög egyik üzletből a másikba. Dél körül lépünk be a világ egyik leghíresebb sörtermébe, a Hofbräuhausba. A bajor királyi sörfőzdét 1589-ben alapították, és ha épp nem az őszi Oktoberfesten jutunk el Münchenbe, akkor is remek ízelítőt kaphatunk abból, mi is történik a sör ünnepén. (Például délben már húzza a zenekar, és hihetetlen hangulatba csöppen az ember hirtelen).

Külön szertartás, ahogy a törzsvendégek kiveszik a korsójukat és elmossák. Fotó: Privátbankár
Külön szertartás, ahogy a törzsvendégek kiveszik a korsójukat és elmossák. Fotó: Privátbankár

A törzsvendégek egyébként lelakatolt kalitkákban tárolják korsóikat, és külön szertartás, ahogy minden egyes alkalommal egy rézcsapnál elmossák, mielőtt a drága nedűt beletöltik. Bár itt is csábítóak az igazi bajor ételek, de most igazán jól esik a piacon a hentesnél vásárolt, az orrunk előtt lekanyarított sonka, amit nemes egyszerűséggel egy császárzsömlébe helyeznek. Emellett számtalan látnivaló akad Münchenben, többek között az Angol Park vagy a Peterkirche, amelynek tornyából szép kilátás nyílik a városra.

Egyébként épp egy nappal müncheni túránk után tartották az Oktoberfest hatalmas placcán azt a tízezres tüntetést, melyet a rasszizmus és a kirekesztés ellen szerveztek. Bár erről lemaradtunk, de az egyhetes bajorországi élmények így is kerek egésszé álltak össze. Sőt, úgy érezzük, még csak a (sokszor olvadó) jéghegy csúcsát sikerült megkapargatnunk, annyi a látnivaló Bajorországban. 

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG