7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy németországi kisvárosban bármikor megkaphatjuk a karácsony hangulatát. Persze azért az ünnep előtt a legjobb ide ellátogatni, amikor a szűk középkori utcácskákon forralt bor, narancsos-fahéjas puncs és vaníliás-porcukros stollen illata száll. A Világjáró idei utolsó állomása Rothenburg ob der Tauber, de kivételesen teszünk egy kis hazai kitérőt is. 

Rekkenő hőség az autópályán, kiürültek az ásványvizes palackjaink, ránk fér egy kis pihenő. Egy barátunk ajánlotta, keressük fel, ha Nürnbergben járunk, az alig egy órányira található Rothenburg ob der Taubert, amely egy gyönyörű középkori városka, és itt található a világ legnagyobb, állandóan nyitva lévő karácsonyi múzeuma és áruháza.

Júliusban is szól a Merry Christmas

Hogy milyen érzés volt a harminc fokból belépni a csillogó gömbök, csillagok, hópelyhek, csengettyűk hűvösébe? Furcsa. Merthogy szól a Merry Christmas, de főleg a Csendes éj, minden csilingel, mi meg órákra belemerülünk a kis szarvasok, diótörő figurák, tobozok, gyertyák, koszorúk, szánok, masnik és mikulások világába.

Eleinte úgy érzi az ember, mintha egy mesébe csöppent volna, amit hamar meg lehet szokni. Később meg beleszeret valamelyik kézzel készített, bájos figurába és úgy érzi, haza kellene vinni egyet. Kettőt. Többet…

Nem olcsók ezek a szépséges díszek – állítólag egy sem Kínában készült, amit manapság nehéz elhinni –, de senki sem távozik üres kézzel. Mert ezek olyan szuvenírek, amelyek minden évben szépítik majd karácsonyfánkat, azaz nem fognak örök időkre a fiókban kuksolni.

Advent előtt ideális

Karácsony előtt hetekkel az igazi ide ellátogatni, amikor a szűk középkori utcácskákon forralt bor, narancsos-fahéjas puncs és vaníliás-porcukros stollen illata száll. Megragadó a hangulat, csakhogy ilyenkor már elindul a tömegturizmus, szállás sehol. Amerikából százezrek érkeznek ide minden évben, főleg a német származásúak, hogy az újvilágbéli ünneptől eltérő hangulatban karácsonyozzanak.

Megragadó a hangulat Rothenburgban, főleg karácsony idején. Fotó: Depositphotos
Megragadó a hangulat Rothenburgban, főleg karácsony idején. Fotó: Depositphotos

Ha rákeresünk a térképen, vigyázzunk: négy Rothenburg nevű település is található Németországban. Mi most Bajorország nyugati szélén, Nürnbergtől 60 kilométerre vagyunk. Az apró település házai mintha díszletek lennének – pedig minden valódi. Mintha a XVII. század derekán megállt volna az idő.

Nagyon ritka, hogy ilyen állapotban megmaradjon egy egész városka. Bár jelentős részét a háború nem kímélte, precízen restaurálták, az utolsó szögig.

Mindez a krónikások szerint egy katasztrófának köszönhető. Rothenburgot ugyanis nem önszántukból konzerválták lakói. Még 1631-ben, a harmincéves háborúban történt, amikor a katolikus csapatok megszállták a protestáns várost, és kifosztással, felgyújtással fenyegették. A katolikusok kapitánya, Tilly egyszer csak kijelentette, hogy ha a tanácsos urak valamelyike egy hajtásra ki tudja inni a három és negyed literes, teletöltött nagy boroskancsót, megkegyelmez a településnek.

A polgármesternek sikerült ezt véghez vinnie, ezzel megmentette városát, egyben hagyományt teremtett az úgynevezett Meistertrunknak. Erre a mai napig emlékeznek: a ház órája melletti ablakokban, bizonyos kerek órákban – először délelőtt 11-kor – megjelenik a mesterivó polgármester alakja, s az őt csodálva néző Tilly kapitányé.

Járjuk körbe a pallókon!

Rothenburgot a mai napig körbefogja a középkori városfal. Különleges túra, hogy a zsindelytetővel fedett pallókon az egész települést körbe lehet járni.

Az ódon hangulatú hely természetesen a filmesek fantáziáját is megmozgatta, az idők során tucatnyi forgatás helyszínéül szolgált. Walt Disney a városka után rajzolta meg az 1940-es Pinokkióban szereplő falut, legutóbb pedig a Harry Potter és a Halál ereklyéi című filmeket is itt forgatták.

A városka szenzációja kétségkívül Harald Wohlfart páratlan gyűjteménye. Amint arról szinte minden útikönyv beszámol, Harald 1991-ben vásárolta meg az első karácsonyi témájú tárgyát, egy jókorára nőtt Mikulást. Már ekkor elgondolkodott rajta, hogy később múzeumot alapít kedvenc tárgyainak. Az ezredfordulón nyílt meg a különlegesen gazdag tárlat, amelyet a karácsonyimádó férfiú dédnagymamája emlékének szentelt.

Falucska az áruházban

A múzeumban természetesen a legrégebbi díszek a legérdekesebbek. A fa „felöltöztetése” ugyanis egyben korrajz sőt, mindig árulkodik az ipar és a kereskedelem állapotáról, valamint az életszínvonalról. A legdrágább kézzel fújt üveggömböket, aranyozott angyalfigurákat kevesen tudták megfizetni, volt, ahol vattából formált hópelyhek, gyümölcsök – dió, piros pici alma –, kis mécsesek helyettesítették.

Ezt az élményt egészíti ki Käthe Wohlfahrt üzlete, amely már 1981-ben megnyílt, és amelyen belül felépítettek egy egész karácsonyi falucskát. Szikrázik a műhó, és rengeteg örökzöld köríti a csillogó díszek gazdag választékát.

A benti hatalmas fenyőt több ezer égő és gömb díszíti. Käthe üzlete immár márka, védjegy, boltlánc egyben, több helyütt adta a nevét karácsonyi tematikájú áruházaknak.

Mindezt megkoronázza Rothenburg főterén a több mint négyszáz éve megrendezett Reiterlesmarkt nevű vásár, ami hangulatosabb mint az üzletek, hiszen itt valódi hópelyhek hullnak a nézelődők sapkájára, és a szabadban szólnak a karácsonyi dalok. Bár idén ez komoly gondot okoz, hiszen az árusok nehezen tudják megfizetni az ezer százalékkal (!) megemelt zenei licencek árát, ezt az intézkedést egész Németországban bevezették. Közben pedig sülnek a német fehér kolbászkák és a gesztenye, és illatozik a forró grog.

A német karácsonyi vásárok rendezői több év után örültek, hogy a Covid miatti korlátozásokat túlélték, most meg a fent említett intézkedéstől félnek, hiszen ha nem szólnak a nosztalgikus dalocskák, kevesebb a vevő is.

Karácsonyi időutazás Szentendrén

De ha nincs időnk, lehetőségünk elutazni a messzi Rothenburgba, elég, ha felülünk a szentendrei HÉV-re. Kedvenc Budapesthez közeli kiránduló helyünkön is találunk olyan múzeumot-üzletet, amely egész évben a karácsonyról szól.

A Hubay Házban az üzlet és a kiállítás külön-külön is látogatható – ingyen, nincs belépődíj –, de együtt nyújtanak igazán különleges élményt és hangulatot. Láthatunk itt olyan kedves régi díszeket, amelyek egykor szüleink, nagyszüleink fenyőfáit ékesítették, egészen az 1830-as évektől kezdve, amikor is elkezdték ezeket nagyipari szinten gyártani. A valamikori karácsonyi figurák mellett a képeslapok garmadáját és az egyéb ünnepi dekorációkat is megcsodálhatjuk.

Olyan az egész, mint egy varázslatos időutazás a régvolt karácsonyok világába.

Az üzlet valamivel nagyobb, mint a kiállítási tér, de egybefonódik a kettő. Diótörők, angyalkák, szarvasok, hóemberek, műanyag, üveg és fából faragott díszek tucatjai várják az érdeklődőket. Olyan különlegességekkel is találkozhatunk, mint a snowboardozó mikulás vagy az aranyszínben pompázó medúza.

Amikor Hubay Évát, a múzeum-üzlet tulajdonosát megkérdeztem, honnan ez az erős kötődés évvégi ünnepünkhöz, annyit mondott: tiszteletadás ez a felmenőinek. Régi nemesi család a Hubayaké.

Míg beszélgettünk, folyamatosan érkeztek a turisták, nemcsak belföldről, de a világ minden tájáról. Amikor ott jártam, éppen egy izlandi vevő vásárolt, miután jó sokáig válogatott a kincsek között.

Honnan az ötlet? Nos, a példát vidéki házuk “kis szalonja” szolgáltatta. Mindig akadnak újdonságok, hétről hétre bontják ki a “meglepetés csomagokat”. Mi a sláger? Nincs ilyen, mindenki más-más tárgyhoz, formához kötődik. Karácsonykor az üveggömbök a sztárok – a valódi, kézzel festett, csillogó gömbök teremtik meg igazán az ünnep fényességét.

A Világjáró korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „A hülyeségig próbálják szabályozni az életünket” – ezt gondolja az utca embere két évtizednyi uniós tagság után
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. május 2. 05:43
Kereken húsz év telt el azóta, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Az utca embere sorozatunkban arra kértük a járókelőket, értékeljék, összességében milyen hatása volt hazánk tagságának, és milyen személyes pozitív és negatív élmények fűződnek hozzá. Videó.
Szubjektív Viharos, de tartós házasság – mit nyertünk az EU-tagsággal?
Wéber Balázs | 2024. április 30. 19:18
Az EU nem tökéletes képződmény, de még így is jobb bent lenni, mint kint, és több az előny a hátránynál. Ami pedig nem tetszik, azon meg lehet próbálni változtatni. Nagyító alatt ezúttal 20 év EU-tagság.
Szubjektív Angyalok és démonok – barangolás Brüsszel bugyraiban
Wéber Balázs | 2024. április 27. 06:01
Az uniós negyedben belecsöppentünk egy megabuliba, ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét. Eközben összefutottunk a magyar kormány démonával és elképzeltük, ahogy von der Leyen álomra hajtja a fejét. A Világjáró e heti állomása Brüsszel – egy kicsit másképp.    
Szubjektív Egy intelligens párt nem vet be lejárató kampányt - megszólaltak a választók
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 26. 05:39
Berúgták a kampányt a pártok, gyűlnek az ajánlások, egyre durvábbakat mondanak egymásra a szemben álló felek. Hogyan bírják ezt az emberek és mi alapján választanak? Kiderül a videóból.
Szubjektív „Putyint nem fogják legyőzni, akármit csinálnak” – a világban zajló háborús eseményekről kérdeztük az utca emberét
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 21. 17:47
Az elhúzódó orosz–ukrán háború mellett eszkalálódik a közel-keleti konfliktus is, ennek egyértelmű jele, hogy Irán a múlt hét szombaton rakéta- és dróntámadást indított Izrael ellen. Az utca embere sorozatunkban arról kérdeztük a járókelőket, mennyire követik figyelemmel a világban zajló jelentősebb háborús eseményeket, illetve tartanak-e attól, hogy valamelyik harci helyzet világháborúvá fajul. Videó.
Szubjektív Magyar Péter nyomul, Gáza pusztul, Ukrajna vesztésre áll – Ez Viszont Privát podcast
Csabai Károly – Juhász Gábor – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2024. április 20. 13:43
Mi köze a dollármédia Audijának a kormánymédia agymosásához? Miért nem beszélünk már a rogáni hangfelvételről? Tarol-e Magyar Péter az EP-választáson? Miért nem adna interjút nekünk Orbán Viktor? Miért nem vitázik Karácsony Gergely? Miért simul Szijjártó Péter Izraelhez? Miért nem hallja Magyarország a gázai gyerekek hangját? Miért büntetik a sportolókat a politika miatt? És lesz-e orosz-magyar határ? Erről is vitatkozott szubjektív műsorunkban, az Ez Viszont Privát podcastban főszerkesztőnk, Csabai Károly szakújságíróinkkal, Litván Dániellel és Wéber Balázzsal.
Szubjektív Mágia, szenvedély, pasta – látogatás Olaszország éléskamrájában
Elek Lenke | 2024. április 20. 05:44
Nem zsúfolt, mint Róma, nem díszletszerű, mint Velence, nem zajos, mint Nápoly és nem flancos, mint Milánó. Egy titkos aduász. A Világjáró ezúttal Gradóban nézett körbe.
Szubjektív Egyáltalán nincsenek rendben a dolgok Budapesten – ezt gondolják a fővárosiak
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 13. 10:21
Rendben mennek a dolgok a fővárosban, vagy van, amin változtatni kell? Mi szorul leginkább módosításra? Mi a vélemény Rákosrendező területfejlesztéséről? Az utca emberes sorozatunkban Budapest útjait járva érdeklődtünk a járókelőknél. Videó.
Szubjektív Borneó to be wild – Rejtő Jenő nyomában az orángutánok földjén
Durucz Dávid | 2024. április 13. 05:46
„Borneón mindig esik! Harmincnyolc fok van árnyékban, (...) és semmi sincs, ami száraz. Harmincnyolc foknyi fullasztó, gőzölgő, zsíros meleg.” Először Rejtő Jenőnél olvastam erről az egzotikus tájról, és bizony a „Pipacs, a fenegyerek” szerzője nem tévedett nagyot. A Világjáró ezúttal a maláj szigetvilágban kalandozott.
Szubjektív Maradjon is népszerű, mert Orbánt meg kell buktatni - Magyar Péterről mindenkinek van véleménye
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 6. 10:19
Ilyen könnyen még soha nem lehetett elkészíteni az Utca emberét, mert Magyar Péterről mindenki hallott. Hogy mi a vélemény róla, az kiderül a videóból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG