6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!

Castromonte - Tanariz de Campo, 27 kilométer.

A régi iskolaépületből nyolc előtt indultam. A szállással szemben volt modern építésű strand, de magas kőfal takarta, így csak oldalt tudtam picit belesni. A közelben volt egy magánkezdeményezésű múzeum a képzelet köveiről, ami inkább mezőgazdasági telephelynek tűnt, sok lukacsos kővel egy sorban. Persze bemenni nem tudtam.

A saját kezdeményezésű múzeum
A saját kezdeményezésű múzeum
Fotó: Bózsó Péter

A reggel hűvös volt, szokásos lapos fények. Az út feltűnően egyenesen vezetett mondhatni az egész nap folyamán. Valószínűleg a kitartásról szólt nekem.

A délelőtti első szakasz szélkerék mezőkön haladt keresztül. Két fajtát fedeztem fel. Az egyik egyenes lapátú, fehér kerek oszlopon. A másik kissé görbe lapátú, szürke, kissé szögletes oszlopon. Egyesek jobban zúgnak, mások ütemesen kattognak. Egyáltalán nem hangtalanok. Vajon miért három lapát van mindegyiken? Tényleg elrontják a tájképet?

Lassan elhagytam őket, sertéstelep következett. Valahogy most nem éreztem orrfacsarónak. Szegény állatok visongtak, azt feltételeztem, hogy nem jókedvükben. Megjelentek a műanyagba csavart szalmakötegek. Most épp fehér színben.

Aztán ott állt egy kóbor kutya az úton. Én is épp megálltam, hosszan néztük egymást. Nem lett volna kedvem megküzdeni vele. Kicsit be is rezeltem. Eszembe jutottak gyerekkori kalandjaim mérges kutyákkal. És az egyik megoldás: kavicsos úton voltam, majd megdobálom.

Szerencsére semmi ilyesmire nem került sor, a kutya előttem szaladt hátra-hátra nézve. Először féltem, mivel hosszan, mozdulatlanul és mereven nézett.

A következő falu, mintegy nyolc kilométerre innen Valverde de Campos, szintén egy völgyben fekszik. Régi templom a paplak mellett. Zárva. Feltűnő helyen ültem ki a padra, hátha észre vesznek és beengednek. Semmi.

Kicsit hazai pályán éreztem magam, mert fából faragott, ember nagyságú zarándok szobor állt a templom előtt. Hogy az időjárás ki ne kezdje, csinos kis fa tetőszerkezetet rittyentettek fölé. Minden irányból csúfította a templom képét. Itthon vagyok?

Valverde del Campos, középen a fedett faszobor
Valverde del Campos, középen a fedett faszobor
Fotó: Bózsó Péter

Ekkor megállt egy autó, kiszállt a vezető. Megkérdezte, zarándok vagyok-e, honnan jöttem – és megemlítette, hogy a sarkon túl van a bár. A térképem szerint pedig ilyen itt nincs. A zászlókhoz menjek. Szerencsére a bandera szót értettem.

És valóban: egy modern kőépület üvegajtóval, felette spanyol, helyi és uniós zászlókkal. Tájidegennek hatott. Idén tavasszal nyitották, ezért nincs a térképen! Bent zöld műfüves kert, és a vidéki élet nosztalgiáját idéző műanyag szobor: tej ömlik ki egy – gondolom – fejőedényből.

Bent bár, és csak férfiak. A pultos egy fiatal fiú. Unottnak és nemtörődőnek tűnt. Az egyik férfi kissé pityókás. Ketten ki-ki mentek a műfűről szemetet szedni. Sárga mellény, talicska. Itt legalább sokan voltak.

Jött néhány öregúr is, ők mind friss kenyeret vittek. Gondolom előrendelésre hozták nekik. Mindez egy 21. századi irodaház büféje stílusban.

A faluban egyébként düledező vályogházak is voltak. Az emeletre nem lehetett felmenni. Belesés után kiderült, a folyosót érdemes férfiak portréi díszítik. No, jó adag mixet kaptam! Milyen is a 21. századi falu? Talán a közösségi teret hiányoltam, műfű nélkül.

Az út egy régi vasút nyomát követte. A volt vasútállomás félig összedőlt, a vasúti töltést néha már alámosta a víz. Kisebb dombok között kanyargott a következő helyig, Medina de Riosecóig. Ez már egy kisebb város. Bejáratánál egy mozdony, persze keskenyvágányúé. Gondolom ennek a volt útvonalán jöttem.

Medina de Rioseco – a sétálóutca jobbra kezdődik a kávézókkal
Medina de Rioseco – a sétálóutca jobbra kezdődik a kávézókkal
Fotó: Bózsó Péter

Egy katedrális felújítás alatt, egy épület, amit templomnak néztem, és kissé kijjebb Szent Jakab temploma. Mind zárva. A belvárosban szűk sétálóutca. A központi részén kávézók.

Ettem egy rendkívül finom, omlós belsővel töltött süteményt. A külső vitrinből választottam, és rájöttem, hogy mai világunkban a mutogatás teljesen korszerűtlen és bizonyára ki is megy a divatból. Egyszerűen lefotóztam a telefonommal és megmutattam a pultosnőnek. A világ ilyetén változására igencsak rácsodálkoztam.

És ekkor jött a csatorna! Erre azért végképp nem gondoltam. Legalább kilenc kilométer hosszan, egy szélesebb út szélességű csatorna mellett haladt az út. Medinában volt a vége, ahol kis öblöt formált. Régen teherszállításra használták.

Érdekessége az, hogy nem teljesen sík vidéken van. Menetiránynak jobbra lejtett a táj, így az út tulajdonképp a lejtoldali gát volt. A környező mező a vízszint alatt volt.

Egy szakaszon mindkét oldalon gát húzódott! No nem nagy, egy-két méter. A víz lassan folyt. A mérnöki munka java ennek az enyhe lejtésnek a kimérése, megépítése lehetett. Műholdas szintezés nélkül. Gondolom, a csatorna azért maradt meg, mert több helyen öntözésre használják.

Volt egy nagy zsilip is. Mindenütt szivárgott a víz, és a mellette álló hatalmas épület épp hogy nem düledezett. 

Az utolsó néhány kilométert a csatornát elhagyva, fáradtan tettem meg Tamariz de Camposba. A falu határán egy hatalmas rég volt templom tornya állt, megrepedve! Vajon mit jelent ez a misztikus utazásban? Nem volt jó előérzetem.

A megrepedt tornyú templom Tamariz de Camposban
A megrepedt tornyú templom Tamariz de Camposban
Fotó: Bózsó Péter

A zarándokszállás a működő templomhoz tapadó oldalépületben van. Szűk hely, két szint. Vizesblokk, hat ágy. Zárva. Szemben Camino bár. Ott van a telefonszám. Hívom, nincs válasz. A bár is zárva. Üldögéltem. Türelemmel.

Fél órát vártam az új hívással, és már jöttek is a kulccsal. Szimpatikus uruguayi. Pepe elnök, mosolyogtunk össze. Ő üzemelteti a bárt, vacsorát is ad. A férje is uruguayi és együtt zarándokoltak, ide is eljutottak, és végül ittragadtak.

 A férfi kérdése megdöbbentett: ugye már a repülőtértől gyalog jövök? Igen, így van. Zarándokok úgy szokták, tette hozzá.

Este azonban rám tört a kétség. A bal lábam nagy lábujján vízhólyag keletkezett. Ez fájt is. Miért most? Ebben a cipőben már sokat gyalogoltam, sőt Madridtól is sokat! Miért nem jött ki eddig?

Úgy tűnik, a cipő valahogy úgy hajlik, hogy fölülről nyomja az ujjat. Meg a fáradság is mintha sok volna. Felmerült a kétség. Újabb nem várt próba? Hogy oldom meg? Mindenesetre reggel átfűzöm a bakancsom, hogy máshova essen a nyomás. Eddig ezerszer bevált dolog nem működik többé? Mi a teendő?

(Folytatjuk.)

Az El Camino-cikksorozat (Világjáró Extra) többi részét itt lehet elérni.

A Világjáró cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Melegedő óceánok – egyre pusztítóbb viharok
Káncz Csaba | 2025. május 12. 09:28
A korallzátonyok károsítása mellett az óceánok emelkedő hőmérséklete hozzájárul a viharok erősödéséhez. A felesleges hő a hurrikánok üzemanyagaként szolgál, ami erősebbé és pusztítóbbá teszi őket – különösen a part menti, sőt a szárazföldi közösségek számára. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Egy pohár prosecco „A Keresztapa” forgatási helyszínén – kihagyhatatlan dolgok Szicíliában
Kormos Olga | 2025. május 10. 06:01
Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 
Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG