6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az El Camino több mint egyszerű gyalogtúra: spirituális kaland, utazás önmagunk felé. Az út erdőkön-mezőkön, csendes falvakon, kis- és nagyvárosokon keresztül vezet, Madridtól Santiago de Composteláig. A következő hetekben ezt az utat járjuk be és meséljük el. Tartsanak velünk a Világjáró Extrában!

Castromonte - Tanariz de Campo, 27 kilométer.

A régi iskolaépületből nyolc előtt indultam. A szállással szemben volt modern építésű strand, de magas kőfal takarta, így csak oldalt tudtam picit belesni. A közelben volt egy magánkezdeményezésű múzeum a képzelet köveiről, ami inkább mezőgazdasági telephelynek tűnt, sok lukacsos kővel egy sorban. Persze bemenni nem tudtam.

A saját kezdeményezésű múzeum
A saját kezdeményezésű múzeum
Fotó: Bózsó Péter

A reggel hűvös volt, szokásos lapos fények. Az út feltűnően egyenesen vezetett mondhatni az egész nap folyamán. Valószínűleg a kitartásról szólt nekem.

A délelőtti első szakasz szélkerék mezőkön haladt keresztül. Két fajtát fedeztem fel. Az egyik egyenes lapátú, fehér kerek oszlopon. A másik kissé görbe lapátú, szürke, kissé szögletes oszlopon. Egyesek jobban zúgnak, mások ütemesen kattognak. Egyáltalán nem hangtalanok. Vajon miért három lapát van mindegyiken? Tényleg elrontják a tájképet?

Lassan elhagytam őket, sertéstelep következett. Valahogy most nem éreztem orrfacsarónak. Szegény állatok visongtak, azt feltételeztem, hogy nem jókedvükben. Megjelentek a műanyagba csavart szalmakötegek. Most épp fehér színben.

Aztán ott állt egy kóbor kutya az úton. Én is épp megálltam, hosszan néztük egymást. Nem lett volna kedvem megküzdeni vele. Kicsit be is rezeltem. Eszembe jutottak gyerekkori kalandjaim mérges kutyákkal. És az egyik megoldás: kavicsos úton voltam, majd megdobálom.

Szerencsére semmi ilyesmire nem került sor, a kutya előttem szaladt hátra-hátra nézve. Először féltem, mivel hosszan, mozdulatlanul és mereven nézett.

A következő falu, mintegy nyolc kilométerre innen Valverde de Campos, szintén egy völgyben fekszik. Régi templom a paplak mellett. Zárva. Feltűnő helyen ültem ki a padra, hátha észre vesznek és beengednek. Semmi.

Kicsit hazai pályán éreztem magam, mert fából faragott, ember nagyságú zarándok szobor állt a templom előtt. Hogy az időjárás ki ne kezdje, csinos kis fa tetőszerkezetet rittyentettek fölé. Minden irányból csúfította a templom képét. Itthon vagyok?

Valverde del Campos, középen a fedett faszobor
Valverde del Campos, középen a fedett faszobor
Fotó: Bózsó Péter

Ekkor megállt egy autó, kiszállt a vezető. Megkérdezte, zarándok vagyok-e, honnan jöttem – és megemlítette, hogy a sarkon túl van a bár. A térképem szerint pedig ilyen itt nincs. A zászlókhoz menjek. Szerencsére a bandera szót értettem.

És valóban: egy modern kőépület üvegajtóval, felette spanyol, helyi és uniós zászlókkal. Tájidegennek hatott. Idén tavasszal nyitották, ezért nincs a térképen! Bent zöld műfüves kert, és a vidéki élet nosztalgiáját idéző műanyag szobor: tej ömlik ki egy – gondolom – fejőedényből.

Bent bár, és csak férfiak. A pultos egy fiatal fiú. Unottnak és nemtörődőnek tűnt. Az egyik férfi kissé pityókás. Ketten ki-ki mentek a műfűről szemetet szedni. Sárga mellény, talicska. Itt legalább sokan voltak.

Jött néhány öregúr is, ők mind friss kenyeret vittek. Gondolom előrendelésre hozták nekik. Mindez egy 21. századi irodaház büféje stílusban.

A faluban egyébként düledező vályogházak is voltak. Az emeletre nem lehetett felmenni. Belesés után kiderült, a folyosót érdemes férfiak portréi díszítik. No, jó adag mixet kaptam! Milyen is a 21. századi falu? Talán a közösségi teret hiányoltam, műfű nélkül.

Az út egy régi vasút nyomát követte. A volt vasútállomás félig összedőlt, a vasúti töltést néha már alámosta a víz. Kisebb dombok között kanyargott a következő helyig, Medina de Riosecóig. Ez már egy kisebb város. Bejáratánál egy mozdony, persze keskenyvágányúé. Gondolom ennek a volt útvonalán jöttem.

Medina de Rioseco – a sétálóutca jobbra kezdődik a kávézókkal
Medina de Rioseco – a sétálóutca jobbra kezdődik a kávézókkal
Fotó: Bózsó Péter

Egy katedrális felújítás alatt, egy épület, amit templomnak néztem, és kissé kijjebb Szent Jakab temploma. Mind zárva. A belvárosban szűk sétálóutca. A központi részén kávézók.

Ettem egy rendkívül finom, omlós belsővel töltött süteményt. A külső vitrinből választottam, és rájöttem, hogy mai világunkban a mutogatás teljesen korszerűtlen és bizonyára ki is megy a divatból. Egyszerűen lefotóztam a telefonommal és megmutattam a pultosnőnek. A világ ilyetén változására igencsak rácsodálkoztam.

És ekkor jött a csatorna! Erre azért végképp nem gondoltam. Legalább kilenc kilométer hosszan, egy szélesebb út szélességű csatorna mellett haladt az út. Medinában volt a vége, ahol kis öblöt formált. Régen teherszállításra használták.

Érdekessége az, hogy nem teljesen sík vidéken van. Menetiránynak jobbra lejtett a táj, így az út tulajdonképp a lejtoldali gát volt. A környező mező a vízszint alatt volt.

Egy szakaszon mindkét oldalon gát húzódott! No nem nagy, egy-két méter. A víz lassan folyt. A mérnöki munka java ennek az enyhe lejtésnek a kimérése, megépítése lehetett. Műholdas szintezés nélkül. Gondolom, a csatorna azért maradt meg, mert több helyen öntözésre használják.

Volt egy nagy zsilip is. Mindenütt szivárgott a víz, és a mellette álló hatalmas épület épp hogy nem düledezett. 

Az utolsó néhány kilométert a csatornát elhagyva, fáradtan tettem meg Tamariz de Camposba. A falu határán egy hatalmas rég volt templom tornya állt, megrepedve! Vajon mit jelent ez a misztikus utazásban? Nem volt jó előérzetem.

A megrepedt tornyú templom Tamariz de Camposban
A megrepedt tornyú templom Tamariz de Camposban
Fotó: Bózsó Péter

A zarándokszállás a működő templomhoz tapadó oldalépületben van. Szűk hely, két szint. Vizesblokk, hat ágy. Zárva. Szemben Camino bár. Ott van a telefonszám. Hívom, nincs válasz. A bár is zárva. Üldögéltem. Türelemmel.

Fél órát vártam az új hívással, és már jöttek is a kulccsal. Szimpatikus uruguayi. Pepe elnök, mosolyogtunk össze. Ő üzemelteti a bárt, vacsorát is ad. A férje is uruguayi és együtt zarándokoltak, ide is eljutottak, és végül ittragadtak.

 A férfi kérdése megdöbbentett: ugye már a repülőtértől gyalog jövök? Igen, így van. Zarándokok úgy szokták, tette hozzá.

Este azonban rám tört a kétség. A bal lábam nagy lábujján vízhólyag keletkezett. Ez fájt is. Miért most? Ebben a cipőben már sokat gyalogoltam, sőt Madridtól is sokat! Miért nem jött ki eddig?

Úgy tűnik, a cipő valahogy úgy hajlik, hogy fölülről nyomja az ujjat. Meg a fáradság is mintha sok volna. Felmerült a kétség. Újabb nem várt próba? Hogy oldom meg? Mindenesetre reggel átfűzöm a bakancsom, hogy máshova essen a nyomás. Eddig ezerszer bevált dolog nem működik többé? Mi a teendő?

(Folytatjuk.)

Az El Camino-cikksorozat (Világjáró Extra) többi részét itt lehet elérni.

A Világjáró cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG