6p

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba. Ezek az utcák és épületek több mint kétezer éve állnak, csak a lakói tűntek el. Mi pedig mintha egy túlélőshow-ba csöppentünk volna. A Világjáró dél-olaszországi cikksorozatának első állomása: Pompeii.

Ha jól emlékszem, Pompeiiről gimnáziumi történelemtanárnőmtől hallottam először. Van valahol a távoli Itáliában egy város, amit kétezer évvel ezelőtt betemetett a láva és a hamu, ami egyúttal konzerválta az utcákat és házakat, sőt bizonyos fokig az embereket is. Sokakat álmában ért a halál, és még ma is olyan pózban fekszenek a házak mélyén, mint anno, szólt a történet. Jó sztori, gondoltam, aztán sokáig ennyiben is maradt a dolog.

A Vezúv lett Pompeii végzete
A Vezúv lett Pompeii végzete
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Úgy hozta a sors, hogy az ókori városba csak három évtizeddel később, idén nyáron jutottam el. Az út ma már nem bonyolult és nem is drága: ha rugalmasak vagyunk, a közeli Nápolyba már 25 ezer forintért kifoghatunk retúr repjegyeket, onnan pedig a Circumvesuviana helyi vasút fél óra alatt kivisz Pompeiibe. Szálljunk fel a Nápolyból Sorrentóba tartó vonatra, majd szálljunk le Pompei Scavi-Villa dei Misteri megállónál, amely gyakorlatilag az ókori város lábához épült.

A vonat általában zsúfolt, de az ár felettébb baráti, oda-vissza 6-7 euró. A belépő Pompeiibe kicsit drágább, 20-24 euró attól függően, hogy hol vesszük a jegyet és mit akarunk látni.

Mi az idegenvezetőről (plusz 24 euró) lemondunk, és inkább magunk vágunk neki a városnak – nem bánjuk meg, pedig akkor még nem is sejtjük, hogy mekkora fába vágtuk a fejszénket.

A betemetett város

Egy helyi útikönyv szerint a közeli Vezúv Kr.u. 79. augusztus 24-én kora délután tört ki, lávája és hamuja 6-7 méter vastagon temette be a 20 ezer lakosú várost. Néhány évszázad alatt a neve és a helye is feledésbe merült, az újrafelfedezésére egészen a 17-18. századig kellett várni.

Az első valódi feltárás a 18. század közepén indult meg, jelentősebb előrelépés ezen a téren pedig az 1860-as évektől történt. Mostanáig a város négyötödét sikerült kiásni, de „csak” 1150 holttestet találtak meg – a lakosok többsége tehát feltehetően el tudott menekülni.

Kentaur szobor a Fórumon, Pompeii főterén
Kentaur szobor a Fórumon, Pompeii főterén
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Pompeii nem egy szabadtéri múzeum, még csak nem is romok vagy ritkásan fennmaradt épületek halmaza. Pompeii egy valós méretű város, utcákkal, terekkel, középületekkel, lakóházakkal, templomokkal, színházakkal, fürdőkkel, villákkal, stadionnal, pékséggel, bordéllyal.

Bejárásához minimum ugyanannyi idő kell – órák, de inkább egy egész nap –, mint egy ma is élő városhoz. A bejáratnál kapott térképen 89 célpont van jelölve: Apolló templomába éppúgy ellátogathatunk, mint az amfiteátrumba, vagy benézhetünk bármelyik magánházba.

A kapun belépve azonnal megcsap a történelem szaga – a mandulafenyőkkel szegélyezett sétányokat, a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba. Ezek az utak és járdák már kétezer évvel ezelőtt itt voltak – az eredeti tetők már nincsenek meg, de a házak falai még állnak. Beléphetünk az ajtókon, körbesétálhatjuk az átriumokat (az ókori római házak központját jelentő négyszögű udvar), beleshetünk a lakószobákba. Kellemesen borzongató élmény.

Pompeii kétezer éves utcája
Pompeii kétezer éves utcája
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Gladiátorjáték, színház és Julia háza

Délután három óra, Pompeii leghosszabb utcáján, a 900 méteres Via dell Abbondanzán állunk. Alapból izzasztó a meleg, az utcakövek és a házfalak pedig sugározzák magukból a hőséget. Mintha egy modernkori gladiátorjátékba vagy kegyetlen túlélőshow-ba csöppentünk volna. Szinte versenyt futunk a többi látogatóval a falak melletti, árnyékos helyekért, ahol jó egy időre megpihenni.  

Az a benyomásom, hogy aki víz nélkül téved ide, az életével játszik – kutak ugyan elvétve vannak, de nincsenek jelölve a térképen, és a büfére is csak véletlenül találok rá. Áldom a sorsot, hogy elhoztam a szerkesztőségi piros baseballsapkát, amely megment a hőgutától. A hőség ellenére sem fáradok, talán a hely mágiájának köszönhetően.

Megnézzük a kis- és nagyszínházat – félköralakban a nézőtér felül, alul a színpad.

Két színház is volt a 20 ezres városban
Két színház is volt a 20 ezres városban
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Aztán elgyaloglunk a város legkeletibb részén található amfiteátrumhoz. Kr. e. 80-ban építették, ez a világ legrégebbi ismert amfiteátruma. Gigantikus építmény, anno 20 ezren is elfértek benne, és meglepően jó állapotban van – simán lehetne még gladiátorjátékokat tartani benne. Modern korunkban azonban már másra használják: adott itt koncertet a Pink Floyd (közönség nélkül), David Gilmour (közönség előtt) és a King Crimson is.

Az amfiteátrumtól kőhajításnyira található Julia Felix háza. Julia állítólag egy gazdag helyi hölgy volt, aki valamilyen okból mégis bérbe adta gyönyörű lakóépületeleinek és fürdőinek egy részét. A házhoz egy pompás kert is tartozott halastóval, kis hidakkal. A kert most is megvan (bár a füvet már ideje lenne levágni), a halastónak és a hidaknak nem látni nyomát.

Aztán egyedül sétálok kicsit a kertben, majd belépek a házba. Julia nincs otthon. Hogy is lenne, hiszen már 2000 éve halott. Olyan érzésem támad, mintha egy zombi apokalipszis túlélője lennék.    

Ódon falak
Ódon falak
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

Kihalt utcákon, tereken, házakban bolyongunk, a csendet csak az „új lakók”, a turisták lépteinek zaja és az idegenvezetők hangja töri meg.

Betévedek a bordélyba is – természetesen itt sem fogad senki. Kétemeletes épület, nem messze az egyik közfürdőtől, tíz kicsi szobával. A szobák bejárata felett halványan még kivehetők a freskók, amelyeken egy férfi és egy nő látható különböző szexuális helyzetekben. Más szoba, más pozíció – a kéjhölgyek itt nem árultak zsákbamacskát. „Ez az erotika McDonald’sa”, poénkodik egy német idegenvezető.

Akik nem menekültek

Felkeresem a Menekülők Kertjét is. Itt felnőttek és gyerekek próbáltak menedéket keresni, de a vulkán mérges gázai megfojtották őket. Összesen 13 holttestet, pontosabban azok lenyomatát találták meg ezen a helyen (maguk a holttestek már lebomlottak). Hasonló testlenyomatokat láthatunk kiállítva a Palestra Grandéban is.

A látvány mélyen megérint – emberek oldalt, hátukon vagy hasukon fekve, egyedül vagy egymáshoz bújva a végzet órájában.

Így érte őket a halál
Így érte őket a halál
Fotó: Privátbankár/Wéber Balázs

A sort még hosszan lehetne folytatni a politikai és vallási élet központi terével, a Fórummal vagy éppen a Misztériumok Villájával – de mindenre sajnos nem jut időnk.

Pompeii mágikus hely – minden diáknak (és nem diáknak) nagyon ajánlom a meglátogatását. Hogy lássák: a történelem nem egy dögunalmas tananyag, hanem egy élő, varázslatos, ízes-szagos dolog, aminek itt mindenki a részese lehet.

Folytatjuk. A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Mélykék mágia – bejártuk Európa legcsodásabb szigetét
Wéber Balázs | 2024. november 30. 05:46
Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.
Szubjektív Mi lesz, ha Magyar Péter elsüllyeszti a Fidesz hajóját – ki ugrik először? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. november 29. 18:31
A gazdaság padlón, a Tisza pedig már látszólag agyonverné a Fideszt egy választáson. Mit léphet erre a kormány, és mi történik, ha Orbán Viktorék is elhiszik, hogy közeleg a bukás? A Rogán-gépezet akadozik, láthatóak a repedések az eddig jól záró Fidesz-falakon is. Mit mond el a rendszer állapotáról Orbán Balázs doktorija és Szájer József visszatérése? Leginkább ezekről a témákról beszélgettek az Ez Viszont Privát podcast 29. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív „Az egyik mocskosabb a másiknál...” — az utca embere Magyar Péter lehallgatási botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 23. 10:31
Az ellenzék vezető politikusa, Magyar Péter lehallgatási botrányba keveredett, vagy keverték, melynek a Tisza Párt vezérén kívül volt barátnője a főszereplője. A járókelőket arról kérdeztük, hogy felismerik-e Vogel Evelint és mit gondolnak a botrányról. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy megváltozott-e a véleményük Magyar Péterről, és mennyire hisznek a leleplező anyagok valódiságában a mesterséges intelligencia korában. Videó.
Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
Szubjektív Újabb gyomrost adott a Fidesz a demokráciának – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. november 22. 18:38
Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága rohamtempóban döntött a választási törvényeket módosító törvénycsomagról, amit csak előző nap késő este kaptak meg a bizottság tagjai – a végső szót a parlament mondja majd ki. A törvénycsomag értelmében az ellenzék uralta Budapest választókörzeteinek száma 18-ról 16-re csökkenne, a körzeteket pedig teljesen átrajzolnák. A fideszes többségű Pest megyében viszont kettővel nő a választókerületek száma – úgy tűnik, hogy a kormánypárt megint adott egy erős gyomrost a demokráciának.
Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG