Kaliforniában befedik az öntözőcsatornákat. Nem betonnal, hanem napelemekkel. Ezzel nem két legyet ütnek egy csapásra, hanem legalább négyet. Az okos napenergia-projektnek tartott beruházás, amit Project Nexusnak kereszteltek el, 20 millió dollárba, durván 7 milliárd forintba kerül.
A létesítmény építését idén kezdték el és 2024-ben már üzembe is helyeznék a Yahoo News összefoglalója szerint. Ez lesz az első ilyen megoldás az Egyesült Államokban, és ha beválik, akkor nyilván mintául fog szolgálni más hasonló projektekhez.
Takarékoskodás többféleképpen
A napelemeket három szakaszon, kicsit több mint két és fél kilométer hosszan telepítik a csatorna fölé. A projektnek számos haszna van.
Egyrészt a csatornalefedés megakadályozza a túlzott vízpárolgást, másrészt megújuló energiát biztosít. Utóbbi pedig egyben kiváltja a hagyományos, környezetszennyező áramtermelés egy részét. A University of California korábbi becslése szerint, ha az állam 7 ezer kilométer hosszú csatornahálózatát hasonló módon hasznosítanák, akkor a párolgás megakadályozásával több millió ember vízellátásáról gondoskodhatnának.
A projektben résztvevő cégek reményei szerint további előny, hogy a talajvíz növelésén keresztül erősítheti a csatornák melletti növényi vegetációt. Ráadásul a napelemek telepítéséhez nem kell külön földterületet keresni. Valójában olyan területet használnak ehhez, amelyet már korábban elvontak a természettől emberi használatra.