5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.

Javában készül a Földre való visszatérésre a NASA két, Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt asztronautája. Suni Williams és Butch Wilmore tavaly júniusban indult egy nyolc naposra tervezett küldetésre, amiből mára közel kilenc hónapos kutatómunka és kényszerű veszteglés lett. Mivel a Nemzetközi Űrállomáson való dokkoláskor járművük, a Boeing Starliner kapszula meghajtórendszerével gondok adódtak, visszatérésüket a NASA biztonsági okokból folyamatosan halasztotta. Most viszont úgy néz ki, hogy március 19-én hazatérhetnek egy másik űrjárművel, az ISS-re hamarosan útnak induló SpaceX Dragon kapszulával.

Ebből az alkalomból a BBC közzétett egy másfél perces videót, amelyben az asztronauták Nick Hague-val, az űrállomás parancsnokával kiegészülve elmondták, mi fog hiányozni nekik legjobban az űrből, és azt is megosztották, mire tanította őket a másokkal való összezártság, valamint a lélegzetelállító, ám cseppet sem szokványos környezet.

Williams tömören úgy fogalmazott: minden hiányozni fog neki. Ez volt a harmadik küldetésük Wilmore-ral az ISS-en, tehát tudták, mire vállalkoznak és mire számíthatnak a fent töltött idő alatt.   

„Láttuk, hogyan változik az állomás az évek során. Rengeteg tudományos munkát végeztünk, és már önmagában a tény, hogy itt élünk ezen a különleges helyen, csodálatos perspektívát ad. Nem csak az ablakon kitekintve, a problémák megoldását illetően is. Nem szeretném elveszíteni az inspiráció szikráját és a perspektívát, amikor elmegyek, szóval valahogy „palackoznom” kell mindezt” – nyilatkozta Williams. 

Nick Hague, az űrállomás parancsnoka ezt azzal toldotta meg: akárhányszor kinéz az űrállomás ablakán, eszébe jut, hogy a világunk milyen aprónak tűnik ebből a perspektívából. Mint mondta, a látvány hat év alatt – mióta először járt az ISS-en – nem változott semmit. Véleménye szerint küldetésük legfőbb tanulsága az, hogy a közös tulajdonságok összehozzák az embereket, a különbözőségek pedig – ha ezeket okosan használják ki – sokkal erősebbé teszik a csapatot, ahogy az ISS legénységét is. 

Williams és Wilmore, a két elhivatott és tapasztalt űrhajós

Mindkét ISS-en rekedt asztronauta veteránnak számít két korábbi küldetésével és a világűrben eltöltött idejével. Az 59 éves fedélzeti mérnök, Sunita Williams ezt megelőzően közel 322 napig tartózkodott az űrben, míg Barry „Butch” Wilmore összesen 178 napot töltött fent.

Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Fotó: Depositphotos

Ahogy közeledik visszatérésük újonnan kitűzött időpontja – ami jelen állás szerint március 19. – , Williamsék úgy kerültek ismét a figyelem középpontjába. Az elmúlt napokban különféle sajtóorgánumok több témában is faggatták őket. Egyebek mellett az is szóba került, hogy a politika vajon mekkora szerepet játszhatott abban, hogy kilenc hónapra az űrben ragadtak.

A Starliner parancsnoka, Butch Wilmore diplomatikusan úgy nyilatkozott: a politika az élet része, ők ezt megértik és elfogadják. Mint mondta, az ő szemszögéből a politika nem játszik szerepet a hosszúra nyúlt küldetésben, és felkészültek rá, hogy esetleg sokáig maradnak az ISS fedélzetén, bár az eredeti tervek szerint rövid küldetésre indultak.

„De erről szól a nemzetünk emberes űrrepülési programja, az ismeretlen, váratlan eseményekre való tervezésről. És mi ezt megtettük” – hangsúlyozta.

Suni Williams hasonlóan fogalmazott az egyik bejelentkezése során. Mint mondta, profi űrhajósok, arra képezték őket, hogy a világűrben hosszabb időt is el tudjanak tölteni, ezért nem okoz nekik problémát ott élni és dolgozni. 

Ám amint azt a CBS News megírta, egyikük sem tért ki a közösségi médiában Donald Trump amerikai elnök és főtanácsadója, Elon Musk között januárban lezajlott nyilvános üzenetváltásra, miszerint a Biden-kormányzat csúnyán „cserbenhagyta” kettejüket. Sem Donald Trump kérésére, hogy Elon Musk, a SpaceX alapítója hozza haza a „két bátor űrhajóst”.

Nem két magára hagyott gyerekről van szó

Wilmore és Williams korábban már megerősítette, hogy egyikük sem érzi magát elhagyatottnak vagy cserbenhagyottnak. Williams a fenntartózkodásuk ideje alatt több videót is készített, amiben bemutatta, hogyan élik a mindennapjaikat: hogyan isznak, alszanak vagy készülnek egy-egy űrsétára, miként ünneplik a hálaadást és a karácsonyt az ISS fedélzetén szolgálatot teljesítő többi asztronautával: a barátaikkal. A meghosszabbított küldetés árnyoldaláról is őszintén mesélt. A Guardiannek elmondta, a legrosszabb az, hogy családjuk számára ez az időszak egy érzelmi hullámvasutazással ér fel, és hogy szeretteiket valószínűleg jobban megviselte a kialakult helyzet, mint őket.

Ha minden a NASA tervei szerint alakul, a SpaceX Crew-10 legénysége – Anne McClain parancsnok, Nichole Ayers pilóta, Takuya Onishi űrhajós és Kirill Peskov kozmonauta – március 12-én indul az űrállomásra. Berendezkedésük után a 9-es legénység parancsnoka, Nick Hague, valamint Alekszandr Gorbunov kozmonauta Suni Williams-szel és Butch Wilmore-ral együtt fog lecsatlakozni és visszatérni a Földre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Ennyi volt: megszűnik a Skype
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 07:08
A Skype-ot 2003-ban alapították Észtországban.
Tudomány-technika Az Európai Unió nekiment a TikToknak
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 13:21
Európai felhasználók adatait továbbították Kínába. 
Tudomány-technika A Facebook nagy bejelentése: itt az új AI-app
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 19:14
Nem akarnak lemaradni.
Tudomány-technika Megvan a kilövés időpontja: magyar hódítja meg az űrt
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 17:41
Megvan a dátum!
Tudomány-technika Nagyot gurít a ChatGPT, erre is képes lesz
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 17:18
Hasznos funkció érkezik.
Tudomány-technika Kihívót kap Szilícium-völgy: menő kezdeményezés a Kaukázusban
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 10:43
Örményországban olyan tantárgyat vezettek be az általános iskolákban, amely az arra érzékeny kisdiákokat megismerteti a modernt technológia lehetőségeivel és új ötletekre ösztönzi őket.
Tudomány-technika Ők maradhatnak kenyérkereset nélkül: kiszámolták, hány munkahelyet tüntethet el az MI
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 14:23
A mesterséges intelligencia (MI) forradalmasíthatja a kreatívipart, az egészségügyet és a pénzügyi szektort – de sokak munkahelyét is veszélybe sodorhatja. Egy új tanulmány szerint egy százalékpontos növekedés az automatizálásban 15 ezer állás megszűnését jelentheti. A kutatás arra is figyelmeztet: a legnagyobb veszélyt sokan alábecsülik, éppen ott, ahol a legnagyobb a kockázat.
Tudomány-technika Nem fogja elhinni, mire készül Kína
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 13:26
Oroszországgal közösen dolgozik ezen terv felé.
Tudomány-technika Jöhet a tű nélküli fogyasztó-csodagyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 09:58
Biztató eredményeket hozott az Eli Lilly tabletta formátumú fogyasztószerének első tesztje.
Tudomány-technika Nagy bejelentést tett az egyik hazai cég
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 09:10
A tojás alapú vakcinagyártáshoz szükséges géprendszert fejlesztett a Sentimento Kft.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG