5p

Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.

Javában készül a Földre való visszatérésre a NASA két, Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt asztronautája. Suni Williams és Butch Wilmore tavaly júniusban indult egy nyolc naposra tervezett küldetésre, amiből mára közel kilenc hónapos kutatómunka és kényszerű veszteglés lett. Mivel a Nemzetközi Űrállomáson való dokkoláskor járművük, a Boeing Starliner kapszula meghajtórendszerével gondok adódtak, visszatérésüket a NASA biztonsági okokból folyamatosan halasztotta. Most viszont úgy néz ki, hogy március 19-én hazatérhetnek egy másik űrjárművel, az ISS-re hamarosan útnak induló SpaceX Dragon kapszulával.

Ebből az alkalomból a BBC közzétett egy másfél perces videót, amelyben az asztronauták Nick Hague-val, az űrállomás parancsnokával kiegészülve elmondták, mi fog hiányozni nekik legjobban az űrből, és azt is megosztották, mire tanította őket a másokkal való összezártság, valamint a lélegzetelállító, ám cseppet sem szokványos környezet.

Williams tömören úgy fogalmazott: minden hiányozni fog neki. Ez volt a harmadik küldetésük Wilmore-ral az ISS-en, tehát tudták, mire vállalkoznak és mire számíthatnak a fent töltött idő alatt.   

„Láttuk, hogyan változik az állomás az évek során. Rengeteg tudományos munkát végeztünk, és már önmagában a tény, hogy itt élünk ezen a különleges helyen, csodálatos perspektívát ad. Nem csak az ablakon kitekintve, a problémák megoldását illetően is. Nem szeretném elveszíteni az inspiráció szikráját és a perspektívát, amikor elmegyek, szóval valahogy „palackoznom” kell mindezt” – nyilatkozta Williams. 

Nick Hague, az űrállomás parancsnoka ezt azzal toldotta meg: akárhányszor kinéz az űrállomás ablakán, eszébe jut, hogy a világunk milyen aprónak tűnik ebből a perspektívából. Mint mondta, a látvány hat év alatt – mióta először járt az ISS-en – nem változott semmit. Véleménye szerint küldetésük legfőbb tanulsága az, hogy a közös tulajdonságok összehozzák az embereket, a különbözőségek pedig – ha ezeket okosan használják ki – sokkal erősebbé teszik a csapatot, ahogy az ISS legénységét is. 

Williams és Wilmore, a két elhivatott és tapasztalt űrhajós

Mindkét ISS-en rekedt asztronauta veteránnak számít két korábbi küldetésével és a világűrben eltöltött idejével. Az 59 éves fedélzeti mérnök, Sunita Williams ezt megelőzően közel 322 napig tartózkodott az űrben, míg Barry „Butch” Wilmore összesen 178 napot töltött fent.

Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Fotó: Depositphotos

Ahogy közeledik visszatérésük újonnan kitűzött időpontja – ami jelen állás szerint március 19. – , Williamsék úgy kerültek ismét a figyelem középpontjába. Az elmúlt napokban különféle sajtóorgánumok több témában is faggatták őket. Egyebek mellett az is szóba került, hogy a politika vajon mekkora szerepet játszhatott abban, hogy kilenc hónapra az űrben ragadtak.

A Starliner parancsnoka, Butch Wilmore diplomatikusan úgy nyilatkozott: a politika az élet része, ők ezt megértik és elfogadják. Mint mondta, az ő szemszögéből a politika nem játszik szerepet a hosszúra nyúlt küldetésben, és felkészültek rá, hogy esetleg sokáig maradnak az ISS fedélzetén, bár az eredeti tervek szerint rövid küldetésre indultak.

„De erről szól a nemzetünk emberes űrrepülési programja, az ismeretlen, váratlan eseményekre való tervezésről. És mi ezt megtettük” – hangsúlyozta.

Suni Williams hasonlóan fogalmazott az egyik bejelentkezése során. Mint mondta, profi űrhajósok, arra képezték őket, hogy a világűrben hosszabb időt is el tudjanak tölteni, ezért nem okoz nekik problémát ott élni és dolgozni. 

Ám amint azt a CBS News megírta, egyikük sem tért ki a közösségi médiában Donald Trump amerikai elnök és főtanácsadója, Elon Musk között januárban lezajlott nyilvános üzenetváltásra, miszerint a Biden-kormányzat csúnyán „cserbenhagyta” kettejüket. Sem Donald Trump kérésére, hogy Elon Musk, a SpaceX alapítója hozza haza a „két bátor űrhajóst”.

Nem két magára hagyott gyerekről van szó

Wilmore és Williams korábban már megerősítette, hogy egyikük sem érzi magát elhagyatottnak vagy cserbenhagyottnak. Williams a fenntartózkodásuk ideje alatt több videót is készített, amiben bemutatta, hogyan élik a mindennapjaikat: hogyan isznak, alszanak vagy készülnek egy-egy űrsétára, miként ünneplik a hálaadást és a karácsonyt az ISS fedélzetén szolgálatot teljesítő többi asztronautával: a barátaikkal. A meghosszabbított küldetés árnyoldaláról is őszintén mesélt. A Guardiannek elmondta, a legrosszabb az, hogy családjuk számára ez az időszak egy érzelmi hullámvasutazással ér fel, és hogy szeretteiket valószínűleg jobban megviselte a kialakult helyzet, mint őket.

Ha minden a NASA tervei szerint alakul, a SpaceX Crew-10 legénysége – Anne McClain parancsnok, Nichole Ayers pilóta, Takuya Onishi űrhajós és Kirill Peskov kozmonauta – március 12-én indul az űrállomásra. Berendezkedésük után a 9-es legénység parancsnoka, Nick Hague, valamint Alekszandr Gorbunov kozmonauta Suni Williams-szel és Butch Wilmore-ral együtt fog lecsatlakozni és visszatérni a Földre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Lecsaptak az orosz hackerek – iskolákat és önkormányzatokat is érintett a bruális méretű támadás
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 12:47
Az alapvető előírásoknak sem tettek eleget az érintettek. Most számoltak csak be a Belgiumban történt rendkívüli esetről.
Tudomány-technika „Miért van az, hogy a Tesla messze a legjobban fogyó autó?” Mutatjuk
Czwick Dávid | 2026. június 22. 14:38
Szép? Bivaly erős? Vagy egyszerűen csak egy szimbólum, amivel eljutni is alig lehet bárová? Legyen az az e-autózás őszintén csodálkozó érdeklődője vagy ámuló olvasó, sok a kérdés a Tesla autóinak óriási népszerűsége mögött. Egy biztos: mivel elektromos autóról van szó, nem érdemes egy kalap alá venni a benzinfaló, hatalmas kerekeken guruló méretes terepjárókkal. 
Tudomány-technika Itt a bizonyíték: valóban van hatékony védelem az újszülöttekre leselkedő legnagyobb veszély ellen
Litván Dániel | 2026. június 21. 12:32
Évente 3,6 millió gyerek kerül emiatt kórházba. Egy tanulmány szerint nem csak ígér, de teljesít is az új vakcina.
Tudomány-technika A kegyelmi botrány már csak hab volt a tortán?
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 15:57
Egy matematikus szerint már jóval előbb megroppant a Fidesz tábora.
Tudomány-technika Több ezer milliárd okot talált a Teslának az Nvidia vezére – ez jön a csodaautók helyett
Czwick Dávid | 2026. június 14. 13:44
A napjaink egyik leghatalmasabb tech cégévé avanzsált amerikai Nvidia vezérigazgatója is úgy látja: több ezer milliárd dolláros piacot jelenthet a Teslának az Optimus általános felhasználású, humanoid robotjainak gyártása. A Tesla ugyancsak elkötelezett, kukázták is a Model S gépkocsijukat, hogy ugyanott összerakják az emberi alakkal rendelkező gépszörnyet, minden munkás rémét. Mutatjuk, mit érdemes tudni a részletekről!
Tudomány-technika Hatalmas a vita az új alkoholtanulmányok körül – megvásárolták a kutatókat?
Kollár Dóra | 2026. június 14. 10:21
Megjelent egy új tanulmány, még a Biden-kormányzat idejéről. Kis mennyiségben sem orvosság az alkohol. 
Tudomány-technika Berlinből jelentjük: az emberi robotok már a spájzban vannak
Imre Lőrinc | 2026. június 14. 06:01
Június 10-én és 11-én rendezték meg az Európa egyik legnagyobb ipari-technológiai vállalatához köthető, Bosch ConnectedWorld című kiállítást Berlinben, ahol a német cég a legújabb fejlesztéseit, valamint a mesterséges intelligenciában és a robotikában rejlő lehetőségeket mutatta be. Miközben az eseményt a technológiai optimizmus hatotta át, Németországban és Európában számos tényező hátráltatja a legújabb innovációk terjedését. Pedig ami gazdaságilag rossz, az társadalmilag nem biztos, hogy az.
Tudomány-technika Terjed: a Tesla csodaautói már Magyarország közelében is önállóan száguldhatnak
Czwick Dávid | 2026. június 7. 11:33
A világ egyik legértékesebb autógyártó vállalata megint megmutatta: az elektromos autók terjedését egyszerűen nem lehet megállítani, sőt a folyamat egyre gyorsul. Ha ennek a napokban nyilvánvalóvá vált jeleit kutatjuk a járműpiacon, nem kell messzire mennünk. Elég csak Németországra vagy Litvániára tekinteni. Mostanra ráadásul az is előnyére válhatott a Teslának, hogy viléágszerte ismert vezére, Elon Musk felhagyott a politikai szerepvállalással.
Tudomány-technika Támogatja az akkumulátoripari szabályozás szigorítását a Magyar Mérnöki Kamara
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:47
A kamara álláspontja szerint a kormány által előkészített intézkedések – köztük az országos ellenőrzési terv, a kiemelt létesítmények átfogó vizsgálata, az új szabályozási koncepció kidolgozása, valamint a környezetvédelmi felelősségi rendszer átalakítása – összhangban állnak a korábban megfogalmazott szakmai javaslatokkal.
Tudomány-technika Trumpék inkább megtartják maguknak az AI ipar alaptermékét
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 08:37
Az Egyesült Államok szigorítja a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos miniatűr termékek exportját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG