5p

Az immáron kilencedik hónapja a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) élő Suni Williams és Butch Wilmore nemrégiben elmesélte, hogyan élték meg küldetésük meghosszabbítását, legutóbbi rövid videójukból pedig kiderül, hogy az ISS-t hamarosan elhagyó asztronautáknak mi fog a legjobban hiányozni a világűrből.

Javában készül a Földre való visszatérésre a NASA két, Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt asztronautája. Suni Williams és Butch Wilmore tavaly júniusban indult egy nyolc naposra tervezett küldetésre, amiből mára közel kilenc hónapos kutatómunka és kényszerű veszteglés lett. Mivel a Nemzetközi Űrállomáson való dokkoláskor járművük, a Boeing Starliner kapszula meghajtórendszerével gondok adódtak, visszatérésüket a NASA biztonsági okokból folyamatosan halasztotta. Most viszont úgy néz ki, hogy március 19-én hazatérhetnek egy másik űrjárművel, az ISS-re hamarosan útnak induló SpaceX Dragon kapszulával.

Ebből az alkalomból a BBC közzétett egy másfél perces videót, amelyben az asztronauták Nick Hague-val, az űrállomás parancsnokával kiegészülve elmondták, mi fog hiányozni nekik legjobban az űrből, és azt is megosztották, mire tanította őket a másokkal való összezártság, valamint a lélegzetelállító, ám cseppet sem szokványos környezet.

Williams tömören úgy fogalmazott: minden hiányozni fog neki. Ez volt a harmadik küldetésük Wilmore-ral az ISS-en, tehát tudták, mire vállalkoznak és mire számíthatnak a fent töltött idő alatt.   

„Láttuk, hogyan változik az állomás az évek során. Rengeteg tudományos munkát végeztünk, és már önmagában a tény, hogy itt élünk ezen a különleges helyen, csodálatos perspektívát ad. Nem csak az ablakon kitekintve, a problémák megoldását illetően is. Nem szeretném elveszíteni az inspiráció szikráját és a perspektívát, amikor elmegyek, szóval valahogy „palackoznom” kell mindezt” – nyilatkozta Williams. 

Nick Hague, az űrállomás parancsnoka ezt azzal toldotta meg: akárhányszor kinéz az űrállomás ablakán, eszébe jut, hogy a világunk milyen aprónak tűnik ebből a perspektívából. Mint mondta, a látvány hat év alatt – mióta először járt az ISS-en – nem változott semmit. Véleménye szerint küldetésük legfőbb tanulsága az, hogy a közös tulajdonságok összehozzák az embereket, a különbözőségek pedig – ha ezeket okosan használják ki – sokkal erősebbé teszik a csapatot, ahogy az ISS legénységét is. 

Williams és Wilmore, a két elhivatott és tapasztalt űrhajós

Mindkét ISS-en rekedt asztronauta veteránnak számít két korábbi küldetésével és a világűrben eltöltött idejével. Az 59 éves fedélzeti mérnök, Sunita Williams ezt megelőzően közel 322 napig tartózkodott az űrben, míg Barry „Butch” Wilmore összesen 178 napot töltött fent.

Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Suni Williams és Butch Wilmore jócskán elhúzódó küldetése hamarosan véget érhet 
Fotó: Depositphotos

Ahogy közeledik visszatérésük újonnan kitűzött időpontja – ami jelen állás szerint március 19. – , Williamsék úgy kerültek ismét a figyelem középpontjába. Az elmúlt napokban különféle sajtóorgánumok több témában is faggatták őket. Egyebek mellett az is szóba került, hogy a politika vajon mekkora szerepet játszhatott abban, hogy kilenc hónapra az űrben ragadtak.

A Starliner parancsnoka, Butch Wilmore diplomatikusan úgy nyilatkozott: a politika az élet része, ők ezt megértik és elfogadják. Mint mondta, az ő szemszögéből a politika nem játszik szerepet a hosszúra nyúlt küldetésben, és felkészültek rá, hogy esetleg sokáig maradnak az ISS fedélzetén, bár az eredeti tervek szerint rövid küldetésre indultak.

„De erről szól a nemzetünk emberes űrrepülési programja, az ismeretlen, váratlan eseményekre való tervezésről. És mi ezt megtettük” – hangsúlyozta.

Suni Williams hasonlóan fogalmazott az egyik bejelentkezése során. Mint mondta, profi űrhajósok, arra képezték őket, hogy a világűrben hosszabb időt is el tudjanak tölteni, ezért nem okoz nekik problémát ott élni és dolgozni. 

Ám amint azt a CBS News megírta, egyikük sem tért ki a közösségi médiában Donald Trump amerikai elnök és főtanácsadója, Elon Musk között januárban lezajlott nyilvános üzenetváltásra, miszerint a Biden-kormányzat csúnyán „cserbenhagyta” kettejüket. Sem Donald Trump kérésére, hogy Elon Musk, a SpaceX alapítója hozza haza a „két bátor űrhajóst”.

Nem két magára hagyott gyerekről van szó

Wilmore és Williams korábban már megerősítette, hogy egyikük sem érzi magát elhagyatottnak vagy cserbenhagyottnak. Williams a fenntartózkodásuk ideje alatt több videót is készített, amiben bemutatta, hogyan élik a mindennapjaikat: hogyan isznak, alszanak vagy készülnek egy-egy űrsétára, miként ünneplik a hálaadást és a karácsonyt az ISS fedélzetén szolgálatot teljesítő többi asztronautával: a barátaikkal. A meghosszabbított küldetés árnyoldaláról is őszintén mesélt. A Guardiannek elmondta, a legrosszabb az, hogy családjuk számára ez az időszak egy érzelmi hullámvasutazással ér fel, és hogy szeretteiket valószínűleg jobban megviselte a kialakult helyzet, mint őket.

Ha minden a NASA tervei szerint alakul, a SpaceX Crew-10 legénysége – Anne McClain parancsnok, Nichole Ayers pilóta, Takuya Onishi űrhajós és Kirill Peskov kozmonauta – március 12-én indul az űrállomásra. Berendezkedésük után a 9-es legénység parancsnoka, Nick Hague, valamint Alekszandr Gorbunov kozmonauta Suni Williams-szel és Butch Wilmore-ral együtt fog lecsatlakozni és visszatérni a Földre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Riadóztat a Microsoft: kritikus támadás indult
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 08:24
Ismeretlenek csaptak le a hálózatokra.
Tudomány-technika Egy éven belül átveheti a mesterséges intelligencia ezeket a munkaköröket
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 07:15
A Perplexity AI vezérigazgatója konkrét munkaköröket említett. 
Tudomány-technika A TV2 is nagyot ment Kapu Tibor hazatérésének közvetítésével
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:04
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetközi Űrállomásról. A nem mindennapi eseményt a Tények Plusz HUNOR különkiadásának köszönhetően élőben követhették a nézők épp úgy, mint az űrmisszió rakéta-indítását június végén. A hazatérés pillanatainak közvetítésével a TV2 magasan a legnézettebb csatorna volt a Tények Plusz különkiadásának idősávjában mindkét korcsoport esetében.
Tudomány-technika Miért nincsenek kamerák a repülőgépek pilótafülkéiben?
Litván Dániel | 2025. július 17. 10:11
Ha lennének, már valószínűleg pontosan tudnánk, mi történt az Air India lezuhant gépével. Így meg csak találgatunk. Kinek fájna, ha bekameráznák a több száz embert szállító, százmillió dolláros gépek pilótafülkéit?
Tudomány-technika Szovjet szörnyet kelt életre Kína?
Litván Dániel | 2025. július 16. 10:16
A hidegháború egyik legbizarrabb fegyverét élesztheti fel Kína. A csendes-óceáni hadszíntér lenne az ideális terepe ezeknek a szörnyszülötteknek?
Tudomány-technika A magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az államban
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 09:07
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem.
Tudomány-technika Világsikert ért el egy magyar hátterű 3D hologram-megoldás
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:22
A HoloX nemzetközi szinten is áttörést ért el: a magyar stratégiai kapcsolatokkal rendelkező technológiai vállalat a világ élvonalába került egy rangos nemzetközi díj elnyerésével, amely a leginnovatívabb megoldásokat ismeri el. 
Tudomány-technika Landolt Kapu Tibor kapszulája
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:53
Nemsokára kiemelik őket a vízből.
Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG