4p

A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.

Az Egyesült Államok technológiai iparának néhány kiemelkedő vezetője felkereste a washingtoni Fehér Házat a napokban, hogy kormányzati tisztviselőkkel tárgyaljon a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb gondot okozó óriási energiaigényéről. Köztük volt Sam Altman, az MI legismertebb vállalata, az OpenAI vezérigazgatója, Ruth Porat, a Google elnöke és az MI futtatására képes chipek első számú gyártója, valamint az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang is.

A találkozón rajtuk kívül az energiaszektor cégei képviseltették magukat. A washingtoni adminisztráció részéről Jennifer Granholm energiaügyi és Gina Raimondo kereskedelmi miniszter is jelen volt. A téma az volt, hogyan működhetnek együtt a magán- és az állami tulajdonban lévő vállalatok a mesterséges intelligencia kimeríthetetlennek látszó energiaigényének kiszolgálásában.

Egyszerre kellene megoldani az áramellátását és az elektromos energia előállítását fenntartható módon. Szóba került az adatközpontok kapacitásának növelése, a félvezetőgyártás és az ezekkel járó szén-dioxid-kibocsátás. Mindezek párhuzamosan nőnek, ami veszélyezteti a nagyvállalatok klímacéljainak teljesítését.

Több baj van vele
Több baj van vele
Fotó: Depositphotos

Az Nvidia legújabb MI-chipje, amit Blackwell névre kereszteltek, rendkívül keresett a piacon. Az igények olyan nagyok, hogy a gyártó alig tud lépést tartani velük. Ez idegessé teszi a potenciális vásárlókat, mert az hiszik, hogy ha nem jutnak hozzá az újdonsághoz, akkor lemaradnak a mesterséges intelligencia alkalmazásában a versenytársaikkal szemben.

A dolog másik oldala viszont az, hogy ez a félvezető majdnem annyi energiát fogyaszt, mint egy átlagos amerikai háztartás. Várakozások szerint az MI-modellek felkészítése és használata az USA teljes áramfogyasztásának több mint kilenc százalékára nő az évtized végéig.

Lázadnak a fogyasztók a MI használata ellen

Nagyon úgy tűnik azonban, hogy van egy ennél nehezebben kezelhető gondjuk is a mesterséges intelligenciát használó vállalatoknak – derült ki a Futurism.com cikkéből. Nevezetesen, a fogyasztóik ellenérzése az MI bekapcsolásával a döntéshozatalukba. Ezt a problémát nem lehet energiaipari beruházásokkal kezelni.

Az „automatikus döntéshozatalt” tartják a technológiai ipar következő nagy dobásának, ám úgy tűnik, hogy az emberek többsége a pokolba kívánja ezt. Az Electronic Frontier Foundation tanácsadó cég nyáron készül Consumer Report jelentése szerint az emberek 72 százalékát „kényelmetlenül” érintené, ha az MI szkennelné az arcát az állásinterjúja alatt. Ezen belül 45 százalékuk nagyon kellemetlennek tartaná ezt. A vizsgálatban 2000 embert kérdeztek meg.

Az is kiderült, hogy kétharmadukat nem érdekli, hogy a pénzintézeteknél a mesterséges intelligencia is részt vesz-e a hitelképességük megítélésében vagy sem. Ugyanakkor ugyanilyen arányban elutasítják azt, hogy a lakásbérbeadók MI-vel konzultálva döntsenek arról, megfelelő bérlők lennének-e. Negyven százalékuk nagyon morcos lenne, ha így bánnának vele.

A felmérés válaszadóinak több mint fele ítéli el az MI-alapú arcfelismerésre alapuló megfigyelést. Egyharmaduknak erős kifogása van ezzel szemben. Az orvosi diagnózisok készítésétől és a kezelés meghatározásától a megkérdezettek fele tartaná távol a mesterséges intelligenciát. Emellett 83 százalékuk tudni akarja, milyen adatokra alapozva készítették fel azokat az algoritmusokat, amelyek döntéseket hoznak róluk és 91 százalékuk lehetőséget akar kapni arra, hogy a róla szóló adatokat módosíthassa. Ezt azzal indokolják, hogy az MI hajlamos a diszkriminációra.

(Via Futurism, Quartz)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A TV2 is nagyot ment Kapu Tibor hazatérésének közvetítésével
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:04
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetközi Űrállomásról. A nem mindennapi eseményt a Tények Plusz HUNOR különkiadásának köszönhetően élőben követhették a nézők épp úgy, mint az űrmisszió rakéta-indítását június végén. A hazatérés pillanatainak közvetítésével a TV2 magasan a legnézettebb csatorna volt a Tények Plusz különkiadásának idősávjában mindkét korcsoport esetében.
Tudomány-technika Miért nincsenek kamerák a repülőgépek pilótafülkéiben?
Litván Dániel | 2025. július 17. 10:11
Ha lennének, már valószínűleg pontosan tudnánk, mi történt az Air India lezuhant gépével. Így meg csak találgatunk. Kinek fájna, ha bekameráznák a több száz embert szállító, százmillió dolláros gépek pilótafülkéit?
Tudomány-technika Szovjet szörnyet kelt életre Kína?
Litván Dániel | 2025. július 16. 10:16
A hidegháború egyik legbizarrabb fegyverét élesztheti fel Kína. A csendes-óceáni hadszíntér lenne az ideális terepe ezeknek a szörnyszülötteknek?
Tudomány-technika A magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az államban
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 09:07
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem.
Tudomány-technika Világsikert ért el egy magyar hátterű 3D hologram-megoldás
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:22
A HoloX nemzetközi szinten is áttörést ért el: a magyar stratégiai kapcsolatokkal rendelkező technológiai vállalat a világ élvonalába került egy rangos nemzetközi díj elnyerésével, amely a leginnovatívabb megoldásokat ismeri el. 
Tudomány-technika Landolt Kapu Tibor kapszulája
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:53
Nemsokára kiemelik őket a vízből.
Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG