6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Durván hangzik, hogy egyszer még újra ősmamutok járhatnak a Földön, de nem is olyan kicsi ennek az esélye, mint gondolnánk. Pár éve egy olyan mamutprojekt zajlik, amivel nem csak ez valósulhat meg, de az állatok kihalását is meg lehetne előzni.

A vadon élő állatok védelme eddig leginkább a fajvédelemre összpontosított. De mi van, ha a jelenlegi fajok is kihalnak? Ezen a ponton ugyanis igen érdekes kérdések merülnek fel. A legfontosabb: van-e visszaút egy faj teljes eltűnéséből, a kihalás széléről? És ha igen, a klímaválsággal küszködő ökoszisztémákat „újra lehet-e formálni” a régóta kihalt állatokkal?

2021-ben Ben Lamm vállalkozó és George Church világhírű harvardi genetikus azzal a merész tervvel alapította meg a Colossal Biosciencest, hogy a gyapjas mamutokhoz nagyon hasonló állatokat „hozzanak létre” úttörőnek számító géntechnológiai technikákkal. 

2023 januárjára ennek érdekében a Colossal 225 millió dollár kockázati tőkét vont be, és küldetését kibővítette a rég kihalt tasmán tigris és a legendás madár, a dodó visszahozásával.

A gyapjas ősmamut DNS-t kereszteznék az ázsiai elefánt sejtjeivel. Illusztráció: Depositphotos
A gyapjas ősmamut DNS-t kereszteznék az ázsiai elefánt sejtjeivel. Illusztráció: Depositphotos

„Célunk egy elejétől a végéig tartó tudományos lánc kiépítése a kihalás megelőzésére” – mondja Eriona Hysolli a Nature-nak, aki a Colossal biológiai részlegének vezetője és a gyapjas mamut projekt vezetője. Hozzátette: "Az emberek kezdik látni, hogy a genetikai technológiáknak milyen kiemelt szerepük lehet a megőrzésben."

Mamut-vállalkozások

A Colossal mögött meghúzódó koncepció, amelyet Church először vázolt fel nyilvánosan egy 2013-as TEDx-előadásban, hogy a mamut legközelebbi genetikai rokonának, az ázsiai elefántnak a génjet átírja.

A kutatók szeretnék összemixelni az ázsiai mamut és az ősi mamut DNS-elemzéséből származó kritikus elemeket: a zsírlerakódásokért, a bozontos hajért, a kis fülekért, a bioritmusért és egyéb, például a hideg időjárásra való ellenállóképességért felelős jellemzőket. Így az új hibrid fajokat újra be lehetne telepíteni a tundrákra, ahol a kutatók szerint az új állatok jelenléte javítaná a hideg beáramlását a permafrosztba (az örök fagy birodalmába), így megakadályozva annak olvadását. Mindez lelassítaná az egyre gyorsuló folyamatot, ahogy a tundrák füves szteppévé alakulnak.

Kezdetben a finanszírozó ügynökségek nem mutattak lelkesedést a Church laboratóriumában folyó kihalást megelőző kutatás iránt. Egy őssejtkutató, Eriona Hysolli mégis már 2015-ben csatlakozott a projekthez.

„Akkor épp Svante Pääbo (2022-ben orvosi-életani Nobel-díjat kapott tudós) Neander-völgyi emberét olvastam, és lenyűgözött az az út, amely az ősi DNS-szekvenálásához vezetett. George Church-ot is említik a könyvben, aki nem csupán egy faj beazonosításán gondolkodott, hanem azon is, hogyan tudna visszahozni egy egész ökoszisztémát” – mondja az őssejtkutató.

Ezért az olyan sikerek után, miután emlőssejteket fejlesztettek tovább úgynevezett multiplex bázisszerkesztéssel (egy olyan technika, amely mesterséges enzimeket használ a genom több részének egyidejű újrakódolására), biológusként Hysolli csatlakozott először a Colossalhoz.

„Úttörő kutatásokat végzünk, ezért munkafolyamataink nagyon egyediek. A fajok kihalásának visszafordítása számos olyan területet felölel, ahol szakértelmet és új technológiákat kell fejleszteni" - teszi hozzá.

A vállalkozáshoz való csatlakozása után Hysollinak elsőként a csapat összeállítása és a protokollok kidolgozása jelentette a legnagyobb kihívást a gyapjas mamut projekthez. 

Ő ugyanis hozzászokott a hagyományos golyótollas-papíros nyilvántartási módszerekhez a konzervatív laboratóriumokban, ez az új vállalkozás azonban digitális megközelítést igényel.

2015-ben és 2021-ben a gyapjas mamut több, csaknem teljes genomját szekvenálták, így Hysolli és munkatársai figyelmük nagy részét az ázsiai elefánt nagyadat-elemzése felé fordította. 2022 júliusában a Colossal and the Vertebrate Genomes Project bejelentette, hogy sikeresen szekvenálta és összeállította a rendkívül nagy sikernek számító első ázsiai elefántgenomot. 

"Egy új megközelítéssel dolgozunk: az élvonalbeli AI/ML technikákat ötvözzük a hagyományos nedves labormunkával, s a Colossal jó példája a két terület közötti együttműködésnek. Ez a tudományos felfedezések új korszakát is jelzi, ahol a gépi tudást és az adatelemzés erejét az élettudományok innovációjával egyesítjük" - meséli Zareh Zurabyan, a labor digitális stratégiai szakértője és az eLabNext America vezetője, aki a Colossal adatait és munkafolyamatait kezeli. 

A biológia határait feszegetik 

Hysolli megjegyzi, hogy a Colossal befektetőinek kínált jövőbeni eredmény nem csupán a kihalás megszüntetésének kidolgozásában rejlik, hanem a biológusok számára készült új eszközök szélesebb körű kifejlesztésében, a sejttervezéstől és az újra programozáson át a terhességi technológiáig. 

„Valójában tényleg az emlős-, erszényes- és madárbiológia határait feszegetjük, mely technológiák túlmutatnak a kipusztulásukon” – mondja.

2022 szeptemberében a Colossal bejelentette első kiválását, a Form Bio nevű számítógépes biológiai platformot, amelyet a cég a kihalás-mentesítési láncolat kezelésére fejlesztett ki. A 30 millió dolláros kockázati finanszírozású, független szoftvercég a nehézkes, sok kódot igénylő folyamatokat akarja kiváltani egy olyan hozzáférhető „interfésszel”, amely leegyszerűsíti a tudósok számára a bioinformatika használatát.

A dodó madár is a tudósok listáján van. Illusztráció: Depositphotos
A dodó madár is a tudósok listáján van. Illusztráció: Depositphotos

„A Form Bio egyedi genomikai elemzést végez helyettünk, különösen ami a DNS-sel és a különböző tulajdonságokkal kapcsolatos dolgokat illeti. Egyfajta ősi DNS-adatbázisként szolgál. Számításokra és tárolásra is használjuk, ha pedig saját elemzést szeretnénk, akkor sok munkafolyamatban segít a beépített AI” – magyarázza Hysolli.

A most élő fajok megőrzése is cél

Az őssejtkutató azt is kiemeli, hogy munkájába tartozik az elefántvédelem új irányainak felfedezése és az elefántok herpeszvírusának megelőzését szolgáló vakcina kifejlesztése. 

De azt is tervezi, hogy a még élő afrikai elefánt és az úgynevezett erdei elefánt referenciagenomját is felépíti.

„Mi lenne, ha ezek az elefántok néhány éven belül eltűnnének, de mi hozzá sem kezdtünk volna az embriológia és az asszisztált reprodukciós technológiák felépítésével, hogy visszahozhatók legyenek? Megvannak az eszközeink a biológiai sokféleség létrehozásához egy edényben, de még több minta szekvenálásával és megőrzésével egész populációkat lehet helyreállítani egyedek helyett” – állítja a szakember.

Hysolli hangsúlyozza, hogy a fajkihalás megelőzésének céljaival kapcsolatos nyitottság a nyilvánosság kritikus fontosságú a Colossal szempontjából.

„Elkötelezettek vagyunk természeti örökségünk helyreállítása és az érdekelt felekkel való együttműködés mellett, mert amikor az ökoszisztémák újjáélesztését szolgáló modelleket építünk, azt átláthatóan és etikusan kell megtenni” – teszi hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
Tudomány-technika Érdemes felkészülni: nem várt helyeken támadhat a húsevő baktérium
László Éva Lilla | 2024. október 23. 10:52
A hurrikánok pusztítása nem csak emberéletekben, anyagi és természeti károkban mérhető. Az özönvízszerű esőzéseket kísérő áradások egészségügyi következményei is rettenetesek lehetnek.
Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG