Az egykori Hilton helyén kialakított szálloda az IHG-lánchoz tartozik, mint például a hazánkban kiemelten rangosnak tekinthető Intercontinental. Az IHG több brand alatt működtet különböző stílusú és célcsoportú hoteleket. A Crowne Plaza több mint 60 országban van jelen, és elsősorban azokat az üzletembereket és utazókat célozza meg, akiknek nagyon fontosak a digitális megoldások, és az, hogy egy üzleti út során is megtalálják a munka és a magánélet egyensúlyát – ahogy magukat bemutatják honlapjukon.
A felújítás 10 millió euróba került, erről laptársunk, az mfor.hu számolt be a tavalyi soft opening napján. A modern belső design, a megnyugtató színek mellett a kultúrára is nagy hangsúlyt fektetnek: a szálloda falain, kiemelt helyeken a magyar absztrakt kortárs képzőművészet meghatározó alakjainak munkáival találkozhatunk.
Érdekes és egyedi kezdeményezés, hogy a szállodában saját Gömböc lesz jelen. Nem, nem mesejátékról van szó, hanem világra szóló magyar felfedezésről. A különleges stabilitással bíró tárgy egyik feltalálója, Domokos Gábor, személyesen mutatta be a keddi prezentáción találmányát.
Először beszélt a tudós a nyilvánosság előtt a Mathematical Intelligencer folyóiratban pár évvel ezelőtt megjelent, nagy feltűnést keltett tudományos publikációról, melyet a lap korábbi főszerkesztője írt. A kedden felavatott Crowne Plaza Budapest is felkerül arra a világtérképre, amelyen a Gömböcöket jelölik.
Mindez Maurice Janssen, a szálloda igazgatójának kezdeményezésére történt, aki hallott erről a magyar találmányról. A holland szakember azt szeretné szorgalmazni, hogy ez a különleges tárgy a külföldi vendégek körében is ismert legyen.
Ami magát az épületet illeti, sokan tudjuk, hogy a Kossuth-, kétszeres Ybl Miklós- és Prima Primissima díjas magyar építész, Finta József és ifj. Peschka Alfréd építész tervezte. A mostani teljes felújítást a tulajdonos Gránit Pólus gondozta. A 21. századi utazók igényeihez illeszkedő fejlesztéssel a lengyel Tremend építész stúdiót bízták meg. A tervezők a Nyugati-pályaudvarból és a Budapest környéki természetből kaptak inspirációt.
Maurice Janssen arról beszélt a kedd esti bemutatón, hogy a Gömböccel való együttműködés keretében miképpen tervezi a magyar iskolák matematikai oktatását támogatni a Crowne Plaza. Nos, úgy, hogy a szállodában meg lehet majd vásárolni ezt a különleges tárgyat, a bevételből pedig iskolákkal veszik fel a kapcsolatot, a Medve Matek nevet viselő szervezettel együttműködésben.
Azt tudjuk, milyen egy szálloda, de mi is a Gömböc? Nos, egy konvex, homogén háromdimenziós test, melynek specialitása, hogy összesen két – egy stabil és egy instabil – egyensúlyi helyzete van. A stabil helyzet az, amit a képek mutatnak; az instabil ugyanez fejjel lefelé fordítva. Itt elvben meg tudna állni, de bármely kis mozgás kibillenti ebből a helyzetből. Ezt a különleges testet Várkonyi Péter és Domokos Gábor, a BME Építészmérnöki Kar Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékének oktatói fedezték fel 2007-ben.
Felfedezése után a Gömböc hamar a média figyelmének középpontjába került - a The Mathematical Intelligencer 2006. évi 4. számának címlapján is szerepelt - ez volt a második magyar vonatkozású címlap a Rubik-kocka 1979-es bemutatása óta. 2009-ben a BBC közvetítésében Stephen Fry demonstrálta a gömböc tulajdonságait, és Domokos Gábor mesélt a felfedezés történetéről.
A Gömböcöt 2008-ban kiállították a Millenáris parkban is, ahol a magyar kutatás, fejlesztés és innováció eredményeit mutatták be és az idén újra megnyílt Álmok Álmodói kiállításon is szerepel. A felfedezőket a Magyar KöztársaságiÉrdemrend lovagkeresztjével tüntették ki. Talán nem mindenki emlékszik rá, de ez a tárgy lett a 2010-es sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának központi eleme.
A Gömböc bejegyzett márka és védjegy. Szokásos mérete 10 centiméter, és mindegyik megkapja a logót, az egyedi darabokra sorozatszám is kerül. Bár többnyire fémből készül, 2008 októberében speciális minőségű herendi porcelánból is alkottak egyet.
A különleges alkalmakra készült egyedi Gömböcök számát, anyagát és méretét a megrendelő választhatja meg.