Az amerikai turisták számára nincs annál romantikusabb, mint vonattal bejárni Európa számukra többnyire teljesen ismeretlen, többszáz éves városait, és megmártózni az ott található termálfürdőkben. Carol Rosenblat, a híres utazási blogger, a legolvasottabb amerikai turisztikai szaklap, a Travel and Leisure munkatársa vasúti kalandozásairól számol be, többek között a magyar főváros termálkincseit is bemutatva.
„Bécsből csak rövid három óra alatt lehet elérni a magyar fővárosba, Budapestre. Egyenesen a híres Dunához indulunk egy vacsoratúrára tradicionális magyar zenével és táncosokkal. A vízpart lenyűgöző, nincs szükség további szórakozásra” – fogalmaz Carol.
Bár az európai fürdőkörút utolsó állomása a magyar főváros, kiemeli, hogy például a német kisvárosokhoz képest ez egy metropolis, amely abban a szerencsés helyzetben van, hogy „123 gyógyforrás rejtőzik alatta.” De ez még nem minden: a fiatalabb korosztály sem unatkozik itt, hiszen minden pénteken és szombaton Sparty-t rendeznek, DJ-k bömböltetik a zenét, lézerek villognak, miközben több százan táncolnak és isznak a hatalmas szabadtéri medencék körül.
A Széchenyi nagysága, valamint építészeti-történelmi bája lenyűgöző, de a hangosan partizó tömeg miatt inkább átmegy a csapat a Rudasba. Az alsó szinten található, 450 éves török fürdő öt medencéjét boltíves oszlopok és kupolás mennyezet veszik körül, így az ember úgy érzi, mintha több száz éve utazott volna vissza az időben – jegyzi meg. Az erős kénes szag a vizek ásványianyag-tartalmának bizonyítéka. A fürdőzés után érdemes felmenni az épület tetején található kis, modern jacuzziba – javasolja – , ahonnan. „a Dunára és a fényesen megvilágított épületekre néző kilátás lenyűgöző.” Haza utazás előtt még egyszer visszatér a társaság a Széchenyibe, hogy megmártózzon a bel- és kültéri medencékben és a szaunák, gőzkabinok sokaságában relaxáljon.
Az európai fürdőkörút egyik fő erényének azt tarja a szakújságíró csapat tagja, hogy vonattal is bejárható, ami környezetkímélő. Az Amerikából érkezők számára nincsenek errefelé nagy távolságok és olykor az országhatárok is alig észrevehetők.
„Kényelmes ülésen ülök a vonaton, egy normális asztalnál - számol be a körút németországi szakaszáról – amikor jön a pincér és megkérdezi, akarunk-e enni vagy inni valamit. Néhány perccel később érkezik egy hideg sör és egy forró chili. (?) Míg a menü meglepő, az már nem, hogy mennyivel kényelmesebb módja ez az utazásnak, hiszen sokkal jobb, mint egy kényelmetlen repülőgépülésben szorongani, miután több órát sorban állunk, kirakatták a futószalagra az elektronikai cuccainkat a hátizsákból, kiöntötték a palackból a vizet, és levetették a kabátot meg a cipőt, a biztonsági ellenőrzés miatt. Ráadásul vonattal sokkal könnyebb eljutni olyan kis történelmi városokba, amelyek messze esnek a repülőterektől.
A történelmi fürdővárosokt összefűző túra része az Európa Tanács által hitelesített több, mint 45 különböző tematikájú útvonalnak. Az európai körképről írt beszámoló azért lehet érdekes a turisztikai szakemberek számára, mert érdemes belőle tanulni, mi az, ami megfogja a távoli kontinensről érkezőt.
A körutazás a belgiumi Spaban (valóban ez a település neve – a szerk.) kezdődött, amely Brüsszeltől mindössze két óra vonatútra található. Majd következik a németországi Bad Ems, amely 2021 óta az Európa nagy fürdővárosai világörökségi helyszín része. Bad Ems a 17. és 18. században Németország egyik leghíresebb fürdőhelye volt. Egy hely, ahová a királyi családok, politikusok, zenészek és írók sereglettek. A Császári Fürdő épületei lenyűgözik a látogatókat, a város egykori pompáját idézve. A Spa Theatre, a kaszinó és a Márványterem mellett sétálva Rosenblat megjegyzi: „A díszes csempeburkolat és a zöld selymek közül bármelyik pillanatban kiléphetne Offenbach a színpadra.”
Baden bei Wienben a csapat a Kurpark szélén található szállodában éjszakázik.A városban tett séta során a blogger és társai megismerik Beethoven életének egy szeletét is a Beethoven Hausban, ahol a zeneszerző 15 nyarat töltött, itt komponálta a híres Örömóda egy részét is. Rosenblat szerint a város hangulata magával ragadó, és elbűvölte a keskeny alagutak és az üvegkupola látványa, amely a város eredeti gyógyforrásait rejti. „A parkot és az alatta húzódó titokzatos alagutakat felfedezve valóban úgy éreztem, mintha időutazáson lennénk” – írja Rosenblat.