Már eddig is 10-15 százalékkal emelkedtek a vendéglői árak, de a vállalkozások költségei 20-25 százalékkal nőttek - mondta el Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke a VG-nek. Az ipartestületi vezető szerint ha ennél tovább emelkednek az árak, az már a forgalom visszaesését hozná, anélkül viszont a vendéglők túlélése kerül veszélybe.
Az alapanyagok és az energia árának komoly emelkedése mellett a munkabérek is drasztikusan emelkedtek, de utóbbit még így is nehéz találni, sok álláshirdetésre már jelentkezők sincsenek. Kovács szerint akár 40-50 százalékos éttermi áremelkedés is indokoltnak tűnik nyár elejére, de a vendéglátósok is tisztában vannak a lélektani árral, igaz, azzal is, hogy az bizony elmozdulhat. Egy ebéd ára most egy négytagú család esetében 15-20 ezer forintba kerül, és nem fognak érte 25-30 ezret kifizetni, még akkor sem, ha a jóval nagyobb végszámlán a vendéglős egy forinttal sem keres többet. Egyelőre mindenki erősen ellenáll az áremelési kényszernek, hiszen nem akarják átlépni azt a szintet, amely miatt már csökkenne a forgalmuk, de a 25-30 százalékos növelésre valószínűleg rákényszerülnek, különben tönkremennek.
Kovács László arról is beszélt, hogy családtagokkal együtt félmillió ember megélhetés függ a vendéglátástól, és döntő lehet, hogy a nyári időszak hogyan alakul.
"A nyár vízválasztó lehet az idén, fontos lenne itthon tartani a turistákat, hogy ne külföldre vigyék a pénzüket, hanem tartsák életben a vendéglátóipart."