Az utasokkal tudni kell bánni
Nem mindegy, hogyan töltjük ezt az időt, érdemes figyelni tehát a légiutas-kísérők tanácsaira és ötleteire, amelyek persze cégenként változhatnak.
A legfontosabb, hogy ne ingereljük és idegesítsük fölöslegesen e sokrétű munkát végző embereket, mivel bizonyos esetekben tőlük függ a biztonságunk. Mind a női, mind a férfi stewardesseket nagyon zavarja – nem beszélve a szomszédos ülésen tartózkodókról - ha az utasok zajszűrős fejhallgatót viselnek, és mindenkinek kiabálni kell, ha beszélni próbál velük.
A világ sok tízezer légiutas-kísérője mára több Facebook-csoportba tömörül, amelyben felhívják a figyelmet az utasokkal való okos, türelmes bánásmód trükkjeire, valamint a szakmával együtt járó egyéb fifikákra.
Ha lehet, fejhallgatóval nézzünk filmet
Az egyik csoport - amelyet egy szakmabeli házaspár üzemeltet, akik természetesen a repülőn szerelmesedtek egymásba – a furcsa viselkedésekre hívja fel a figyelmet. Például akad, aki a fedélzeten is túlzásba viszi az imádott háziállata kényeztetését, mást pedig nem lehet elszakítani a videójátékoktól vagy filmek nézésétől, amelyek „élvezetéhez” sokszor nem is viselnek fejhallgatót. (Most tekintsünk el a verekedésektől, részeg ordibálásoktól vagy éppen erőszakos cselekményektől.)
Vannak, akik a hátizsákjukat a fenti fedélzeti csomagtartóba teszik, holott van, ahol azokat az ülés alá kéne helyezni, mivel a felső polc a kisbőröndök tárolására szolgál. Mások előszeretettel váltogatják helyeiket a gépen, minden előzetes bejelentés nélkül, ami veszekedésre ad okot.
Jegygyűrű a WC tartályban
A mosdó használata különösen allergikus pont, nem ritka, hogy egyesek órákra bezárkóznak oda, vagy éppen pelenkákat, folyékony szappanos tartályokat, jegygyűrűket - ! - és mobiltelefonokat dobálnak a WC tartályba, amiket aztán előbb-utóbb ki kell valakinek onnan halászni.
Megint mások – talán hogy csökkentsék a feszültségüket - jógázni próbálnak a repülés szinte teljes időtartama alatt, ami a többieket érthetően zavarja, hiszen szűkös a tér és kicsik az ülések a turistaosztályon.
„Utálom, amikor az emberek összetévesztik a catering helyiséget egy jógastúdióval” – jelentette ki az egyik légikísérő. „Egyszer, amikor visszamentem a konyhába, egy nő épp fejen állt ott.”
Csomagold a szandált a zuhanysapkába
De nemcsak panaszkodnak a légiutas kísérők, hanem zseniális ötletekkel is szolgálnak. Mivel nap, mint nap utaznak, szinte otthonukká váltak a szállodák. Esther, a KLM egyik alkalmazottja megosztotta a TikTok-on néhány praktikus ötletét, amelyet a Travel and Leisure idéz.
Aggódsz, hogy ott felejtesz valamit a széfben? Tedd bele a cipődet, így biztos nem marad ott a karkötőd - javasolja.
Mivel második otthonuk a szálloda, tippeket adnak arra, hogyan lehet teljesen elsötétíteni a szobát, vagy, hogy a telefon USB-csatlakozóját a szobában lévő tévén keresztül is fel lehet tölteni. A zuhanysapkát praktikus ötlet zacskóként használni, ha nem akarjuk, hogy a piszkos cipőnk bármi mással érintkezzen a poggyászunkban. Érdemes a távirányítót is a zuhanysapkába burkolni, mielőtt kézbe vesszük, hiszen ez mindig tele van bacilusokkal és vírusokkal, és csak ritkán tisztítják meg. Nem találjuk a szállodai szobakártyát? Állítólag egyes szállodákban bármilyen elektronikus kártyával be lehet bekapcsolni az áramot.
A légiutas-kísérők pontosan tudják, hogy mit egyenek, és mit ne a fedélzeten, hol melyik duty free shopban vásároljanak és mit - jóllehet, kedvezmények, sőt reklámajándékok várják őket a világ számos reptéri üzletében.
Profi módon tudnak aludni a gépen, ha éppen akad rá éjjel fél órájuk, és persze 20 perc alatt bepakolnak otthon a kis kézi bőröndbe, ha helyettesíteni kell valakit.
Mivel nagyon sok időt töltenek a fedélzeten, ahol száraz a levegő, minden közösségi oldalon kiemelik, mennyire fontos a hidratálás. Kevesen tudják, hogy a kávé, a tea, az alkoholos italok belülről inkább szárítanak. Sok vizet kell tehát inni, és amikor lehet, újratölteni a kulacsot. Ha valaki fázós, akkor vegyen fel egy vastag zoknit, sőt, forró vizet engedhet magának egy üvegbe a mosdóban és azzal melegítheti a lábát.
Guríts egy palackot az ágy alá!
A kézipoggyászban mindig legyen egy meleg sál, még nyáron is, mert ha a gépen órákig fog ülni valaki mozdulatlanul, megfázhat a légkondicionálótól. A nedves fertőtlenítő-törlőkendő mindig jól jön.
Amerikában természetes, hogy minden szállodában van széf, és használja is mindenki, ugyanis az utcán senki nem sétál az összes igazolványával, hitelkártyájával és értékeivel.
Ami még a biztonságot illeti, a stewardessek arra hívták fel a figyelmet, hogy mielőtt kinyitnák az ajtót a szállodaszobában, előtte egy ásványvizes palackot az ágy alá gurítanak, nem rejtőzik-e ott valaki, és benéznek a függönyök mögé is…