A merülőhajó Titan utasai fejenként 250 ezer dollárt fizettek, ez pedig egyértelműnek mutatja azt, hogy egy ilyen fajta kirándulás az emberek 99 százaléka számára nem reális alternatíva – az extrém kalandok üzletága ennek ellenére virágzik, a leggazdagabbak nemcsak a tenger fenekére, hanem a világ legeldugottabb szegleteibe, legextrémebb pontjaira vágynak, és ezért busásan hajlandóak is fizetni.
A Wall Street Journal cikke szerint a különleges utak az elmúlt években lényegesen elérhetőbbé váltak, a folyamatnak kedvez, hogy a technológia fejlődik, a világ pedig egyre jobban összekapcsolódik. Luxusutazásból pedig nincs hiány: a Blue Origin, kereskedelmi repüléseket kínál az űrbe, a White Desert magánrepülőgépes szolgáltatást nyújt az Antarktiszra. A költségek széles skálán mozognak, a Blue Origin járatainak egyes utasai milliókat fizettek, míg egy utazás a Déli-sarkra alig 100 ezer dollárból megvalósítható.
A világjárvány után ismételten megugrott az érdeklődés ezekre az utazásokra, és az egy százalék most ezeket az „egyszer az életben”-típusú kalandokat részesíti előnyben, még akkor is, még akkor is, ha azok bizonyos fokú fizikai veszéllyel járnak. A veszély pedig valós, a TMZ-hez kiszivárgott dokumentum szerint például a Titan utasai olyan nyilatkozatot írtak alá az indulás előtt, amelynek első oldalán négyszer szerepelt a ’halál’ szó.
Bakancslista
A vendégeink meg akarják tenni azokat, amiket mindig is szerettek volna, legyen az búvárkodás az Antarktiszon, mert már minden más óceánban megmártóztak, vagy legyen az túrázás az ezüsthátú gorillákkal Ruandában
- mondta a portál kérdésére Ralph Iantosca, a dallasi székhelyű The Expeditionist tulajdonosa.
A luxus kalandutazások piaca kicsi, de gyorsan növekszik - értett Samantha Collum, a houstoni River Oaks Travel Concierge operatív igazgatója. Collum szerint a pénzes turisták ma már magánrepülővel utazhatnak a dél-afrikai Fokvárosból a Déli-sarkra, ahol egy luxustáborban, sci-fi hangulatú kapszulákban szállnak meg, fejenként csupán 98 500 dollárért.
Ez azonban csak az alap élmény a Déli-sarkon: Iantosca cége, az Expeditionist például olyan utat szervez, amely Fokvárostól az Antarktiszon át Dél-Amerikáig tart. Az idegenvezetők tengeralattjáróra, valamint jégmászásra és jégtúrára is viszik az utazókat. Ez az kalad több mint 250 ezer dollárba kerül.
Mégis miért?
Az extrém kalandok veszélyességét, és a borsos árcédulát elnézve joggal merül fel a kérdés: mégis miért ennyire vonzóak ezek az utak, miért virágzik egyre inkább az üzletág?
Gazdag felfedezők már régóta járják a világ távoli területeit, gyakran heteket vagy hónapokat töltve a zord és veszélyes körülmények között, ezen a téren nem történt változás. Csakhogy míg korábban egyedi útitervek alapján, nagy nehézségek árán tudtak csak eljutni a legextrémebb lokációkba, mostanra ezt már közelebb hozta a technológia. A verseny pedig elindult, a célt az extrém, egyedülálló élmények jelentik, amelyek megtapasztalására az emberiség 99,9 százalékának nem lesz lehetősége – legyen szó akár az űrutazásról, akár egy extrém kalandról az Antarktiszon, síutról Afganisztánban, a Mount Everest megmászásáról, vagy éppen a Titanic roncsának meglátogatásáról.