Egy római zoológus szerint az olasz főváros „valóságos dzsungellé” változott a kígyók, keleti lódarazsak, sirályok és patkányok megnövekedett száma miatt – írja a Guardian.
Andrea Lunerti régóta foglalkozik veszélyes állatok befogásával Rómában, idén nyáron azonban különösen sok a dolga, mint mondta, elárasztották a hívások, különösen a kígyóészlelések miatt.
Mint mondta, a kígyópopuláció exponenciálisan nőtt a tél folyamán, mert olyan meleg volt a hőmérséklet. Ha hideg lett volna, nem éltek volna túl. Hozzátette, a kígyók a természetes élőhelyükről jöttek a városba, ugyanis itt sok az élelmiszerhulladék, és ahol élelmiszerhulladék van, ott vannak a patkányok - a fő zsákmányuk.
Lunertinek azonban nemcsak a kígyók adnak munkát: a keleti lódarazsak, egy Észak-Afrikából és Délkelet-Ázsiából bevándorolt darázsfaj, 2021 óta szintén erős jelenlétet mutatnak Rómában. Elmondta, kezdetben a Monteverde negyedben észlelték őket, de hamarosan fészkek kezdtek burjánzani az ablakok redőnyeinek zugaiban, szellőzőnyílásokban, légkondicionáló berendezésekben, sőt a városközpontban található ókori műemlékek hasadékaiban is.
A szakember szerint az állatinvázió oka egyértelmű: a magasabb hőmérséklet és a szemét. Kijelentette:
Rómának tényleg kézbe kell vennie a hulladékgazdálkodást, különben még több kígyót és darazsat fogunk látni, nem beszélve a patkányokról és a sirályokról - Rómában több sirály van, mint egy közeli tengerparti városban.