Erről lesz szó a cikkben:
- Trump Dániát is bemozgatta
- Rénszarvas rántva, gleccserjéggel
- 21. századi technika vs bennszülött hagyományok
- Ahol helikopterrel és fegyverrel síelnek
Nem mintha azelőtt ne szálltak volna le Nuukban, Grönland fővárosában helyi járatok és katonai gépek: az USA már évtizedekkel ezelőtt létesített a közelben egy amerikai katonai bázist. Az új, illetve korszerűsített reptértől Grönland a turizmus fejlesztését reméli, amelyet furcsa módon Trump szemtelen ajánlata is elősegít, azzal, hogy felhívta a figyelmet erre a különös, de ásványkincsekben gazdag jeges világra.
A másik történés ugyanis, amivel a világlapokba bekerült a valaha zöld föld – a világ legnagyobb szigete –, hogy Donald Trump szemet vetett rá. Ráadásul nem először: már 2019-ben is belengette, hogy megvásárolná a 2 160 000 négyzetkilométeres birodalmat. Most újból nekirugaszkodott ennek a tervnek, mely egyébként nem újdonság az USA történetében: 1946-ban már Harry Truman is bejelentette ebbéli szándékát, érthető okból, hiszen ez stratégiai pontja lehet Oroszország, illetve akkor még a Szovjetunió ellenőrzéséhez.
Trump szándékát a katonai megfontolások mellett az is befolyásolja, hogy bár Grönland háromnegyedét állandó jégtakaró borítja, a felmelegedés növekedésével egyre hajózhatóbb sarkvidéki vizek jelentősége még a mostaninál is erősebbé válhat – az ásványkincsekről nem is beszélve.