A prágaiak úgy gondolják, nem elegendőek a hagyományos látványosságok ahhoz, hogy felkeltsék a turisták figyelmét városuk iránt – derül ki a Radio Praha cikkéből. Tíz évvel ezelőtt, 2013 őszén az előrehozott választások előtt egy hatalmas lila kézfej jelent meg a Modva folyón egy uszályon, amelynek eltúlzottan hosszú középső ujja a köztársasági elnök rezidenciája, a Hradzsin felé mutatott. David Cerny szobrászművész a bemutató újjal fejezte ki, mit gondol az ország politikusairól. Nem is kommentálta művét, mert úgy gondolta, az önmagáért beszél.
A politikát mellőzve ezt a hagyományt folytatják a prágaiak azzal, hogy olyan új látványosságokat találtak ki, amelyek sok fiatalt vonzanak Prágába. Az egyik ezek közül a cseh főváros legkeskenyebb utcája. Ez akkor vált igazán ismertté, amikor közlekedési lámpákat helyeztek ki a két végére, amelyek felváltva engedik át a gyalogosokat.
Valójában két házfal közötti átjáróról van szó, amelyen valóban csak egy ember fér el egyszerre. A cseh hírportár riporterének ott jártakor éppen egy turistacsoport várakozott az utca egyik végén, hogy a lámpa zöldre váltson.
Az utcácska a TikToknak és az Instagramnak köszönheti nemzetközi ismertségét. Mióta ezeken a fórumokon megjelent sokan jönnek külföldről, hogy élőben is megnézzék és végigmenjenek rajta. A 18 éves Niuma és barátnője, Efrat Izraelből érkezett. Mint mondják, a TikTokon és az Instagramon kívül a GOGO utazási portálon látták Prága új érdekességét.
Láthatóvá tették a tudás végtelenségét
Máskor is ezekre a fórumokra támaszkodva keresnek úti célokat. Így találtak rá Prága másik új látványosságára is, az végtelen könyvtoronyra, amely a város önkormányzati könyvtárának bejáratánál tekinthető meg.
A Seretravel portál korábbi bemutatója szerint a tornyot nyolcezer könyvből építették és tükrökkel segítenek azt az érzést kelteni, hogy a torony végtelenül magas.
Kifelé néző oldalán egy csepp alakú kivágás található, amelyen át be lehet lépni toronyba, ami beviszi a látogatót egy végtelen könyvalagútba. Ezzel természetesen a tudás végtelenségét igyekeznek szimbolizálni az alkotók. Az ilyen típusú látványosságok elsősorban a fiatalok új gondolkodásának köszönhetik a sikerüket – véli Lucie Sára Závodná tudományos kutató, idegenforgalmi szakember. Az 1990-es évek közepe után született Z generáció tagjai az élményeket, a tapasztalatot várják az utazásoktól, nem elégednek meg a látvánnyal. A Prága legkeskenyebb utcája és a végtelen könyvtorony azért vonzóak, mer ingyen kínálnak egy-egy kézzel fogható élményt, amit – nem mellesleg – könnyű megosztani a közösségi oldalakon.