3p
A Magyar Nemzet értesülése szerint szeptemberben az állami szoftverbeszerzések központosításáról és a szolgáltató vállalatok árrésének jogszabályi rögzítéséről is szavazhat a parlament. Ezzel kevesebb pénz juthat a szoftveres cégek zsebébe - a Microsoftéba is.
Orbán Viktor és a laptop. (Forrás: Facebook)

Nem újítja meg az augusztus 31-ével lejáró szerződését a T-Systems Magyarországgal a Microsoft, írtuk meg szerdán a hvg.hu nyomán. A techóriás ennek kapcsán mindössze annyit közölt a lappal, hogy a partnerekkel kötött megállapodások éves, rutinszerű vizsgálatát követően döntöttek így.

A T-Systems Magyarország később a téma kapcsán kiadott egy közleményt, melyet szerkesztőségünkhöz is eljuttattak. Ebben különösebb kalandokról ők sem számolnak be, viszont kihangsúlyozzák, mennyire korrekt és gyümölcsöző volt az amerikai céghez fűződő kapcsolatuk:

"A transzparens szakmai együttműködés és elért  eredmények elismeréseként a Microsoft "sztenderd üzleti gyakorlatának  megfelelően" a T-Systems Magyarország júniusban vette át a 2019-es  pénzügyi évre vonatkozóan Microsoft Év Partnere díjat a Microsoft Las  Vegasban rendezett konferenciáján. A Deutsche Telekom és a Microsoft  stratégiai együttműködéseként idén júniusban indította el hazánkban is  közös innovációs programját, melynek magyarországi partnere szintén a  T-Systems Magyarország."

Ez alapján a Microsoft döntése nem szakmai alapú volt - az első reakció így az, hogy akkor biztos a NER-rel akartak szakítani, hiszen a magyar T-Systemset a Jászai Gellért tulajdonában álló, a nemzet abszolút nagytőkéséhez, Mészáros Lőrinchez erősen köthető 4iG veszi meg. A Microsoft ezt a sejtést a hvg-nek nem kommentálta, és egy újabb fejlemény arra mutat, hogy valóban nem a 2010 óta kinőtt pufidzsekis vállalkozói osztály hírneve büdös a vállalatnak, hanem egy rohamosan közelgő, éles váltás a hazai szoftverpiacon.

A kormánypárti Magyar Nemzet ugyanis szerda délután arról írt, hogy értesüléseik szerint a kormány ősztől változtatna az informatikai beszerzések rendszerén "annak érdekében, hogy a multinacionális szoftvergyártók ne élhessenek vissza piaci erőfölényükkel, és ne csatornázhassák kedvükre saját minősített partnereikhez az állami beszerzéseket." A lap szerint szeptemberben tárgyalhatja a parlament azt a törvényjavaslatot, mely értelmében az állam közvetlen csatornán, egy központi állami szervezeten keresztül bonyolíthatná a szoftverbeszerzéseket, a javaslat pedig ezen túl még

a szoftvergyártók és disztribútorok, illetve a minősített partnerek között alkalmazható árrést is törvényben szabályozná.

A lap szerint a befagyasztott árrést a kiskereskedelmi forgalomban kapható szoftvertermékekre is kiterjesztenék, amitől a programok az egyszeri halandók számára is olcsóbbak lennének.

A Magyar Nemzet felidézi, hogy 2013 és 2015 között olyan informatikai cégek nyertek el jelentős állami tendereket, amelyek a Microsofttal a háttérben megegyezve jelentős diszkonttal vásárolhattak az amerikai szoftveróriástól. A gyakran hálózatban működő cégek az extra profitot egymás között osztották el, az állam pedig végül ugyanazon az áron jutott hozzá a megvásárolt termékekhez, mintha közvetlenül a gyártónál intézte volna a beszerzést.

Az új intézkedéssel ez a továbbiakban nem lenne lehetséges - nem kizárt, hogy emiatt döntött úgy a Microsoft, hogy inkább elhagyja a magyar piac ezen szegletét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat NIS2: fontos rendelet jelent meg a kiberbiztonsági auditról
Privátbankár.hu | 2025. február 1. 12:10
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) tájékoztatása szerint sikerrel zárultak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával több körben folytatott szakmai egyeztetések a kiberbiztonsági audit lefolytatásának rendjéről, valamint az eljárás maximalizált díjáról, melynek eredményeként kihirdetésre került a vonatkozó SZTFH rendelet. Emellett az SZTFH kiberbiztonsági felügyeleti díjról szóló rendelete is megjelent a Magyar Közlönyben.
Vállalat Bezárja romániai gyárát egy amerikai autóipari cég
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 13:46
Ezt az economica.net adta hírül a Prahova megyei munkaügyi felügyelőség (AJOFM) tájékoztatása alapján.
Vállalat Olyan mély gödörben lehet a BYD, hogy még Szijjártó Péter sem lát le az aljáig
Litván Dániel | 2025. január 30. 18:51
A magyar költségvetésben is jelentős tétel lenne a kínai óriáscég rejtett adóssága. A háttérben egy furcsa gyakorlat húzódik meg, a legnagyobb gond pedig az átláthatatlanság.
Vállalat Orbán Viktor testvére céget vásárolt a család nőgyógyászától
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 16:41
Orbán Áron, a miniszterelnök öccse már nemcsak vezérigazgatója, hanem egyedüli tulajdonosa is a nemzetközi fegyverkereskedő cégnek, fegyverboltja viszont végleg bezárt Dunakeszin.
Vállalat Akkora slamasztikában van a Deutsche Bank, hogy már a 2025-ös évre is máshogy terveznek
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:26
Megjöttek a friss eredmények a globális befektetési banktól, nem szép a kép.
Vállalat Kaszált a Microsoft
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 10:36
Meglepte az elemzőket a cég eredménye.
Vállalat Most aztán lendítgetheti a karját Elon Musk, nagyon megütötte az árverseny a Teslát
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 08:59
71 százalékkal csökkent az adózott eredmény, az energiaüzlet megy, az autóipari részleget viszont súlyosan érintették az árcsökkentések.
Vállalat Bekeményített a Paksi Atomerőmű – eredménytelen lett a közbeszerzés
Privátbankár.hu | 2025. január 29. 10:04
1,2 milliárd forintos foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásra írt ki pályázatot a Paksi Atomerőmű dolgozói számára, de még a jónevű cégeknek sem sikerült elnyerniük a megbízást.
Vállalat A Boeing szinte zuhant a tavalyi évben
Privátbankár.hu | 2025. január 28. 16:21
A 2020-as 12 milliárd dolláros rekordveszteséget megközelítő, 11,83 milliárd dolláros veszteséggel zárta 2024-et a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalat kedden publikált jelentése alapján.
Vállalat Megvan az év első jelzáloglevél-kibocsátása
Privátbankár.hu | 2025. január 28. 15:15
Élénk kereslet mellett zajlott az év első jelzáloglevél-kibocsátása kedden, az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett aukcióján csaknem 9,83 milliárd forintos igény mutatkozott a befektetők részéről, amelyből a hitelintézet végül mintegy 8,75 milliárd forintot fogadott el.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG