A következő egy évben várhatóan durvábbá válik a vita arról, mennyi időt tölthetnek az alkalmazottak távmunkában és mennyit kell bejárniuk az irodába.
Visszaterelnék az irodákba a dolgozókat
Az amerikai vállalatok 90 százaléka tervez „vissza az irodába” intézkedéseket 2024 végéig – derült ki a Resume Builder tanácsadó cég - CNBC által idézett - felméréséből, amit ezer cégvezető megkérdezésével készítettek. Közel 30 százalék azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek kirúgással fogják megfenyegetni azokat az alkalmazottaikat, akik nem tartják be az irodába járási szabályokat. Csak a cégvezetők 2 százaléka mondta azt, hogy egyáltalán nem akarja megkövetelni alkalmazottaitól, hogy személyesen jelen legyenek vállalatuk irodájában .
Jellemző példa a Goldman Sachs bankház esete, amely azt akarja, hogy a munkavállalók heti öt napon át megjelenjenek munkahelyükön. A Google figyelembe fogja venni alkalmazottai teljesítményértékelésénél, hogy mennyi időt töltenek az irodában.
A cégvezetők egy kicsit sem titkolják, hogy megvetik a távmunkát. Azzal érvelnek, hogy a termelékenység, a dolgozók együttműködése és kötődése a munkájukhoz egyaránt romlik azzal, hogy nem járnak be a munkahelyükre. Egyes menedzserek egyszerűen nehezen fogadják el azt a világot, ahol nem nézhetnek közvetlenül beosztottaik körmére – mondta Dan Kaplan, a Korn Ferry tanácsadó cég vezető elemzője.
Az Egyesült Államok tíz legnagyobb városában egyébként szeptember első hetében 47,5 százalékos volt az irodai részvétel aránya szemben a 2022 szeptemberi 44 százalékkal – derül ki a Kastle System biztonsági cég adataiból.
Komoly érték a benti munka, de nem lesz egyszerű menet
A vezetők gondolkodására rámutat a Korn Ferry 2022-es felmérésének eredménye, amelyet a világ számos országában 15 ezer menedzser megkérdezésével készítettek. Ebből kiderült, hogy úgy vélik: vállalatuk piaci értékének 30 százaléka a szervezeti kultúrából fakad. Sok vezető gondolja úgy, hogy ez csak akkor tartható fenn és javítható, ha az alkalmazottak nap mint nap közvetlen kapcsolatban vannak egymással.
Ugyanakkor az ötnapos jelenlét teljes visszaállítása lehetetlennek látszik. A legtöbb cég egyelőre a koronavírus-járvány után kialakult két-három napos bejárást igyekszik tartani. Ráadásul a munkavállalók ma már elvárják a távmunka lehetőségét. Ezért, ha a cégek a legtehetségesebbek dolgozókat szeretnék megszerezni, kénytelenek figyelembe venni ezt az igényüket.