A vendégéjszakák száma alig nőtt, az árak viszont rakétáztak
2017. júliusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2,6, a belföldi vendégeké 0,7%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Közben nagyot drágult a nyaralás: a szállodai szobák ára országos szinten 19%-kal, Budapesten 37%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban.
Az áremelés nem meglepő, ha arra gondolunk, milyen komoly béremelés kell ahhoz, hogy egyáltalán a működéshez szükséges minimális létszámot biztosítani tudják a szálláshelyek. A munkaerőhiány a turizmust és vendéglátást sújtja talán a legnagyobb mértékben - rengeteg cikk és hír jelent meg arról, hogy alig találnak a cégek pincért, szállodai alkalmazottat vagy épp balatoni büfést, mert a lényegesen magasabb fizetéseknek köszönhetően tömegesen vállalnak inkább külföldön munkát az érintettek. Az sem véletlen, hogy júliusban már megindult az egyeztetés az ágazaton belül egy 240 ezer forintos ágazati minimálbér esetleges bevezetéséről - itt írtunk róla.
A jelentős áremelésnek köszönhetően a bevételek is lényegesen jobban emelkedtek, mint a vendégek száma: a szálláshelyek bruttó árbevétele 18 százalékkal magasabb volt, mint egy éve.
Kevesebb külföldi jött Budapestre - kevesebb a magyar a Balatonnál
A külföldi vendégek száma 0,8, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 2,6%-kal (1,9 millióra) emelkedett. A turisztikai régiók közül csak Budapest–Közép-Dunavidéken tapasztalható visszaesés, amelynek hátterében a fővárosi szállodák vendégforgalmának csökkenése áll.
A belföldi vendégek száma 1,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,7%-kal bővült, és meghaladta a 2,4 milliót. A turisztikai régiók többségében emelkedett vagy stagnált, a Balatonnál, Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon kismértékben csökkent a vendégéjszakák száma. A belföldivendég-éjszakák 37%-át a Balatonnál, 12%-át Észak-Magyarországon regisztrálták a kereskedelmi szálláshelyek.