5p
Nem Mészáros Lőrincé lesz a magyar leányvállalat - a leggazdagabb cseh vállalkozó érdekeltségébe kerül a Telenor közép-európai érdekeltsége. A PPF csoport nem ismeretlen Magyarországon, a Mall.hu is az ő érdekeltségük és a Barionba is ők fektettek be. 871 milliárd forintnak megfelelő összeget csengettek ki. Azért még Mészárosék is képbe kerülhetnek a végén.
Wikimedia Commons/Bjoertvedt

Nem csak pletyka volt

A Telenor 2,8 milliárd euróért eladja közép-kelet-európai leányvállalatait, köztük a Telenor Magyarország vállalatot a cseh PPF-csoportnak, amely a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektetője.

Korábban egy szerb lap, a SeeNews már belengette, hogy a cseh PPF csoport is az érdeklődők között van - erre csak annyit közöltek, hogy nem kommentálnak piaci pletykákat.

Még Mészáros Lőrincék érdeklődését is felkeltette

Még így sem biztos, hogy a végén nem Mészároséké lesz a cég

Sajtóértesülések szerint a magyar cég állítólag máris jelezte a cseh társaságnak, hogy amennyiben a négyes csomagból (a magyarországi, a bulgáriai, a montenegrói és szerbiai mobilszolgáltatók cserélnek gazdát) a magyar cég leválasztható, az érdekelné - részletek >>

A Telenor már januárban megerősítette, hogy bolgár, montenegrói, szerb és magyar érdekeltségét tartalmazó közép-kelet-európai portfóliójára ajánlatokat kapott meg nem nevezett befektetőktől. Az érdeklődés állításuk szerint felkérés nélkül érkezett be. A Telenor közép-kelet-európai vállalatai erős piaci pozícióval bírnak, pénzügyi helyzetük szilárd, és 2017-ben mintegy 9 százalékkal járultak hozzá a Telenor-csoport bevételéhez, és az EBITDA 8 százalékát adták - írták akkor. Az érintett társaságok együttesen több mint 9 millió ügyféllel és mintegy 3500 munkavállalóval rendelkeznek.

A Mészáros Lőrinchez köthető Konzum érdeklődését is felkeltette a Telenor, a társaság vezetője, Jászai Gellért úgy fogalmazott: ha valóban eladó a Telenor magyarországi üzletága, cégének továbbra is érdekes ez a potenciális befektetés.

A leggazdagabb cseh vállalkozó cége a befutó

Viszlát, Telenor!

A Telenor 25 éven át rendelkezett mobilszolgáltatókkal a közép-kelet-európai régióban. 1994-ben lépett be a magyar piacra a Pannon GSM felvásárlásával, majd regionális jelenlétét kiterjesztve, 1996-ban elindította el mobilszolgáltatásait Montenegróban, 2006-ban pedig felvásárolta a szerb Mobi 063 szolgáltatót. Bulgáriában 2013-ban vette meg a Globult a Telenor.

Végül a cseh PPF csoport lett a befutó - a társaság 2017. júniusában 35 milliárd euró értékű részesedést birtokolt egyebek közt banki-pénzügyi szolgáltatókban, valamint a telekommunikációs, a biztosítási, a biotechnológiai szektorban és agrárvállalatokban. Honlapjukon azt írják: világszerte vannak befektetéseik - Európától Oroszországig, valamint az Egyesült Államokban és Ázsiában is. A PPF csoportot 26 éve alapították, a többségi tulajdonos Petr Kellner, akit a leggazdagabb cseh vállalkozóként tartanak számon.

Korábbi befektetései közé tartozik a cseh O2 megvásárlása a Telefonicától 2013-ban, és a Nova Broadcasting Group megvásárlása Bulgáriában 2018-ban. Magyarországon a PPF az egyik nagytulajdonosa a Mall.hu-nak, az egyik legnagyobb e-kereskedelmi portálnak. A Barion Payment magyar mobiltárcás startup pedig decemberben hatmillió euró, csaknem kétmilliárd forintos befektetést kapott attól a cseh alapítású Home Credit Grouptól, amelynek többségi tulajdonosa szintén a PPF Group.

„Ezzel a felvásárlással a PPF Csoport további négy országra terjeszti ki távközlési portfólióját, ezzel megvalósítva régi célját, hogy közepes méretű európai távközlési szolgáltatóvá váljon, felhasználva eddigi tapasztalatait piaci pozíciója megerősítésére,” – jelentette ki Ladislav Bartoníček, a PPF Csoport távközlési befektetésekért felelős részvényese.

Mi lesz a magyar telenoros ügyfelekkel?

„A Telenor Magyarország jól teljesít a piacon, és folyamatosan arra törekszik, hogy minél inkább ügyfélközpontú és könnyen használható termékeket kínáljon. Meggyőződésünk, hogy folytatni tudjuk sikertörténetünket Magyarországon. A PPF Csoport világos célt tűzött ki távközlési portfóliója számára, és a Telenor közép- kelet-európai leányvállalatai kulcsszerepet játszanak ennek megvalósításában. Szeretném hangsúlyozni, hogy a tranzakció semmilyen hatással nem lesz ügyfeleinkre és helyi partnereinkre, és a továbbiakban is a megszokott módon folytatjuk üzleti működésünket. Változatlanul kiváló minőségű szolgáltatást és hálózati élményt nyújtunk ügyfeleinknek, nap mint nap,” mondta Alexandra Reich, a Telenor Magyarország vezérigazgatója a társaság közleménye szerint.

Miért adták el a Telenort?

A Telenor Csoport stratégiája a növekedésre, a hatékonyságra és az egyszerűsítésre épül. Kelet-közép-európai leányvállalataink értékesítésével fontos lépést teszünk az egyszerűsítés terén, és olyan régiókra összpontosítunk a Telenor portfólióján belül, ahol a legnagyobb lehetőséget látjuk az értékteremtésre. Az ügyletet követően skandináviai integrált vezetékes és mobilszolgáltatók valamint erős ázsiai mobilszolgáltatók alkotják majd a Telenor Csoportot - nyilatkozta Sigve Brekke, a Telenor Csoport vezérigazgatója.

Az elfogadott tranzakciós ár a cégérték/EBITDA 6,4-szerese a 2017-es EBITDA alapján.

Az igazgatóság arra kéri majd a társaság 2018. május 2-re összehívott éves rendes közgyűlését, hogy adjon számára meghatalmazást részvényenként 4,40 norvég korona rendkívüli osztalék kifizetésére a tranzakció sikeres lezárásakor. A 2017-re eddig javasolt részvényenkénti 8,10 norvég korona osztalékot is beleszámítva, összesen mintegy 19 milliárd norvég koronát terveznek kifizetni a részvényesek számára 2018-ban. A rendkívüli osztalék minden idők legmagasabb rendes osztalékához és a nemrég végrehajtott visszavásárlási programhoz adódik hozzá.

Cikkünket frissítjük

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
Vállalat Nagy siker a kínai mobiltelefongyártó második ajtómodellje
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:20
Xiaomi új SUV-jára leadott hatalmas megrendelések fokozzák a Teslával szembeni kihívásokat.
Vállalat Nagy bejelentést tett a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:41
A Magyar Telekom 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen döntés született a Társaság passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztásáról.
Vállalat Lepacsizott a Mol és az MVM – befutott egy méretes olajszállítmány
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:59
Megérkezett a horvát kikötőbe.
Vállalat Óriási üzlet közeleg az olajiparban?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:14
80 milliárd dolláros biznisz lehet.
Vállalat Az Uber boszorkányos módszerrel jutott hatalmas profithoz?
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 17:31
Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG