Beindult a bérharc az áruházláncok között, egyre többen jelentenek be béremeléseket, de a munkaidő testreszabásával is egyre több cég próbálja elcsábítani a munkavállalókat. Az Aldi az év elején bejelentette, hogy 15 százalék körüli béremelést adott idén eladóinak, így a kezdő fizetés náluk meghaladja a 270 ezer forintot az országosan egységes bértáblában. A Lidl weboldalán most 20 százalékos béremelést hirdet márciustól, így lassan már egyetlen bolti eladó sem fog 200 ezer forint alatt keresni.
Miközben a kisebb üzletek országosan egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, a nagyobb cégek inkább kiterjesztenék szolgáltatásukat az online értékesítésen keresztül, így az utóbbi években rengeteg munkalehetőség jelent meg ezen a téren. A KSH adatai szerint 2018 elején a boltos fizikai dolgozók havi bruttó átlagkeresete - egy kicsit visszatekintve a nagy minimálbérek előtti időszakra - hozzávetőleg negyedével emelkedett a 2016 januárihoz képest.
A onilne területen túl a fizikai munkát végzők körében mutatkozik a legnagyobb hiány, így észrevehetően egyre több áruház kezdte ostromolni a 300 ezres fizetéshatárt ezekben a munkakörökben. A Lidl-nél továbbá egyre változatosabb a műszakválaszték is, ha valaki egy áruházban szeretne dolgozni. Most már kétórás műszak is van, így a paletta 3, 4, 6, 7, vagy 8 órás munkaidő.
Online és raktári dolgozók
Az elmúlt időszakban több áruházlánc indította el online értékesítését és folytatja azok fejlesztését, egyebek mellett kiterjesztve az elérhetőségét az ország egyre több szegletére, bővítve a házhoz szállítások körét. Az online áruházi kör a folyamatos fejlesztések és az újonnan belépők nyomán egyre több munkatársat keres. A webforgalom tíz év alatt megtízszereződött, így ebben a szakmában élesedik ki leginkább a munkaerőhiány.
A vásárlót védi, a boltot szívatja - mire volt jó a webshop-törvény? - Tovább >>> |
A növekedés másik fontos eleme a logisztika. Az eladásra szánt termékek megfelelő mozgatásán rengeteg költség múlik és a digitalizáció itt is komolyan érezteti hatását. A nagy áruházláncok körében folyamatosak a fejlesztések: a Penny néhány hónapja adott át egy új 28 ezer négyzetméteres logisztikai központot, az Auchan közel 90 ezer négyzetmétert épít. A magyar láncok közül a Reál Biatorbágyon rendezkedik be, egy 15 ezer négyzetméteres raktárbázissal.
Mennyi az annyi?
Bár sok helyen továbbra sem publikus a dolgozók bérezése, a Lidlnél például a targoncavezető meghirdetett elérhető legmagasabb havi javadalmazása 297 ezer forint, néhány ezressel több, mint a nyolc órára vetített elérhető legnagyobb havi bruttó kereset egy budapesti eladó munkakörben a cég honlapjának tanúsága szerint – ami 289 ezer forint juttatások nélkül.
A Tesco egy budapesti eladónak 225 ezer forint havi bruttó keresetet kínál alapbérként, az online munkatársnak viszont már 288 ezret ad, ami egyéb pótlékokkal, javadalmazással bőven 300 ezer forint fölé csúszik. Az Aldiban egy raktári dolgozó fizetése 272 ezer forintról indul, de két év alatt ez 312 ezer is lehet. Az éjszakai műszakért pedig már 368 ezer forint is zsebre tehető.
A blokkk.com pár hónapja táblázatban szedte össze az áruházi dolgozók bérét:
Tudod, mennyibe kerül most egy családi nagybevásárlás? Az év eleji nagy árrobanás után konszolidálódik a helyzet a hazai hipermarketekben, de azért így is jóval drágábban tudjuk elintézni a családi nagybevásárlást, mint egy évvel ezelőtt. A három hazai hipermarket versenyében változás történt az élen, nagyot drágult a banán és az alma, sokkal olcsóbb lett viszont a cukor - itt a legfrissebb Privátbankár Árkosár-felmérés. Tovább >>> |