A világ talán legnagyobb óriásvállalata egy egyszerű domain címként kezdte pályafutását 1997. szeptember 15-én, tegnaphoz képest kereken 20 évvel ezelőtt. A vállalatot végül egy évvel később építette köré Larry Page és Sergey Brin, némi pénzügyi segítséggel: az első 100 ezer dolláros hozzájárulást Andy Bechtolsteimtől, a Sun Microsystems társalapítójától kapták, így végül 1998. szeptember 4-én a kaliforniai Menlo Parkban, a kis csapat egy barátjának garázsában meg is alakult a Google. A barát sem volt akárki: Susan Wojcicki jelenleg a YouTube vezetője.
Az óriásvállalat ma már 60 ezer embernek ad munkát, és miután a garázst igen hamar kinőtték, 1999-ben átköltöztek Palo Altó-ba, ahol egészen 2004-ig volt a Google főhadiszállása, azóta Mountain View-ban van a Googleplex irodaházban. A tőzsdére is szintén ebben az évben vezették be, ahol azóta is töretlen sikert arat: a vállalat ma a világ legértékesebb márkájának számít, értékét 245,6 milliárd dollárra becsülik.
Ahonnan az egész indult: egy algoritmus
Tudtad? A Google neve valójában egy elgépelésből ered. A kis társaság egy kifejező nevet keresett, így végül a 10-es szám századik hatványát, a googol-t választották, épp csak rosszul írták le. Mára a szó fogalommá vált, sőt, 2003 óta hivatalosan is igeként jegyzi az angol szótár – guglizni annyit tesz, mint a Google keresőmotor segítségével információt keresni az interneten. |
A teljes történet még Larry Page és Sergey Brin találkozásával kezdődött, akik a kaliforniai Stanford Egyetem PhD-diákjaiként az adatbázisokban való keresés hatékonyságát kutatták, és egy új keresőrendszer kifejlesztésén dolgoztak. Míg a korabeli, hagyományos keresőmotorok az eredményeket a keresőszónak az adott oldalon való előfordulási gyakorisága szerint rangsorolták, ők ennél hatékonyabbnak tartották a weblapok közötti kapcsolatok elemzését a világháló egyre nagyobb adathalmazában való kutakodáshoz (ne feledjük, ez még az internet hőskora, amikor alig maroknyi weboldal létezett).
Így fejlesztették ki a PageRank algoritmust, amely a hivatkozásokkal (linkekkel) összekötött dokumentumokat a hiperlink-hálózatban betöltött szerepük és fontosságuk szerint rangsorolja. Az új keresőmotort - utalva működési elvére - BackRub-nak nevezték el. A dolog szépséghibája, hogy a keresőalkalmazás borzalmasan leterhelte az egyetem rendszerét, így kénytelenek voltak az egészet kiköltöztetni az egyetemről, ezért jegyeztették be végül a Google domaint.
A Google irodája Kuala Lumpurban. Forrás: blog.google |
Kereséstől a csillagos égig
A cég rohamos fejlődésnek indult, eredeti profilja, a szoftverfejlesztés és az internetes szolgáltatások azonban hamar kinőtték magukat, így a cég idővel a hardver üzletágba, sőt idő- és tőkeigényes innovatív fejlesztésekbe is beszállt. Ez utóbbira példa az önvezető autók kifejlesztésébe (Waymo) vagy az élettudományi kutatásokba (Verily) való bekapcsolódás. Hagyományos feladatköre részeként működteti többek között a Google Search keresőt, a Gmail levelezőprogramot, a térkép- és utcakép szolgáltatást (Map és StreetView), ez utóbbival már a Nemzetközi Űrállomáson is körülnézhetünk.
2005-ben felvásárolták és azóta is működtetik az egyik legszélesebb körben használt mobil operációs rendszert, az Androidot, 2006-ban a YouTube nyilvános videomegosztót vették meg, 2013-ban pedig a magyar kéz fejlesztette dugóelkerülő GPS-t, a Wazét kebelezték be. A hardver üzletágban például 2011-ben a cég történetének legnagyobb akvizíciójával 12,5 milliárd dollárért megvásárolta a mobiltelefon-gyártó Motorolát, de 2014-ben a szabadalmak java részének megtartásával továbbadta azt a Lenovónak.
Szórakoztatva, könnyedén tájékoztatni
A Google üzletpolitikáját számos kritika éri, idén júniusban az Európai Bizottság trösztellenes szabályok megsértése miatt 2,4 milliárd eurós gigabírságot szabott ki a cégre, azzal a váddal, hogy számos országban adót kerülnek el. Ugyanakkor ingyenes szolgáltatásaikkal emberek milliárdjainak teszik lehetővé az információkhoz való szabad hozzáférést, gyakran játékos formában: naponta egyébként több mint 3 milliárd keresést indítanak a rendszerben.
A cég világszerte ismert, kék-piros-sárga-kék-zöld-piros színű betűsorból álló logója 2015 óta jelenik meg a jelenlegi dizájnnal. A betűk közé először 1998-ban iktattak be firkát (doodle), akkor egy egyszerű pálcikaemberrel üzenték meg a felhasználóknak, hogy a Burning Man Fesztivál miatt házon kívül vannak. Ennek akkora sikere lett, hogy a jeles napokról, eseményekről ma már rendszeresen a témával kapcsolatos keresési oldalra navigáló ötletes Google Doodle emblémával emlékeznek meg, ezek szerkesztésére külön stábot tartanak fenn.
Az első magyar vonatkozású Google Doodle. Forrás: Google Doodles |
A korábbi doodle-eknek még kis múzeum is készült, ezeket itt lehet visszanézni. A firkáknak magyar vonatkozása is van, a legelső ünnepi logót 2008. március 24-én, Bartók Béla születésének 127. évfordulója tiszteletére készítették.