A Google tegnapi, éves I/O konferenciája elsősorban fejlesztőknek szól, másodsorban pedig a világ több millió android és Google-eszköz felhasználója értesülhet arról, hogy miben mesterkedik a keresőóriás. Ha nem lenne kedve végignézni a közel három órás közvetítést, lentebb megírtuk a lényeget:
Ingyenes és határtalan fotótárolás
Talán a leghasznosabb és legnépszerűbb bejelentés a Google Photo applikáció volt: dobd el a merevlemezt és mondd le a tárhely-előfizetését! A Google szolgáltatásával ingyen és korlátlan mennyiségben tárolhatod képeid, amelyeket minden eszközről gond nélkül elérhetsz. Az applikáción belül szerkesztheted és rendezheted a képeket és videókat, sőt, a rendszer automatikusan készít montázsokat az azonos helyszínek és szereplők alapján (persze, csak ha akarjuk).
Jön az Android M
Új operációs rendszer is jár az androidos felhasználóknak, amelyben végre kezünkbe vehetjük az alkalmazásokhoz tartozó engedélyek irányítását, csak úgy, mint a rivális iOS-ben. Az eddigi általános hozzáférések engedélyezése helyett szabályozhatjuk, hogy mihez adatokhoz férjen hozzá a applikáció.
Újdonság még a Chrome Custom Tab, amely gyakorlatilag az összes applikációnkba integrálja a Chorme-ot: eddig, ha egy linkre kattintottunk egy appon belül, automatikusan megnyílt a böngésző applikációnk is, és azon keresztül nézhettük meg, hova mutat a link. Ez lassú volt és energiaigényes, ezért mostantól minden appon belül megnyílik a böngésző.
Google Now on Tap: a Google Now eddig kártyákon próbált helyzetünkhöz és környezetünkhöz releváns, gyorsan fogyasztható információt adni, amely külön volt elérhető. Az új Now viszont minden applikációban elérhető lesz, és annak kontextusában válaszol a kérdéseinkre. Tegyük fel, hogy AC/DC-t hallgatunk Spotifyban. Elég ha csak annyit írunk a Google Now felületére, hogy "Mi a neve?" és a Google Now már dobja is az AC/DC tagjainak a nevét és a zenekar adatait.
Offline Google Maps: a Google térkép- és GPS szolgáltatásának egyes funkciói már internetkapcsolat nélkül is elérhetőek lesznek: automata kiegészítés, hiperlokális útvonaltervezés és értékelések kerülnek elsőként a netmentes kalapba.
Élesedik az Android Pay, a Google saját mobilos fizetési rendszere, amely az Appley Pay versenytársa lesz a jövőben. Az NFC technológiával működő program előre telepített lesz akkor is, ha szolgáltatóknál vásárolunk új készüléket.
Nem maradhatnak el az általános teljesítménynövelési fejlesztések, így kisebb energiahasználat mellett több ideig bírják majd az akksik. Átállnak a USB-C-re is, ami azt jelent, hogy háromszor olyan gyorsan tölthetjük majd a készülékeinket, és képesek leszünk tabletről vagy mobilról tölteni más eszközöket.
Engedélyezte a Google a deep linkelést is. Ez teszi lehetővé, hogy applikációk egymást nyithassák meg, tehát ha a naptárunkból akarunk átlépni a teendőink egy bizonyos lapjára, gond nélkül megtehetjük majd.
A Dolgok Internete a házban van
A Google akarja felállítani az okosotthon sztenderdjét, ehhez pedig két rendszert fejlesztett: a ProjectBrillot és a Weave-et. Előbbi a okoseszközök működtetéséért fog felelni, utóbbi pedig az eszközök közötti kommunikációért. Harmadik negyedévben jön a fejlesztői verzió.
Virtuális valóságot mindenkinek
Azért, hogy segítsen a VR elterjedésében, a Google kiadta az otthon is elkészíthető, nagyobb mértű Cardboard szemüveget, így ezzel és egy okostelefonnal már reprodukálhatjuk a viruális térben való bolyongás élményét. Nincs egyébként menőbb annál, mint egy kartondobozból készített szemüveggel ülni az Erzsébet téren, csak szólunk.