A Nornickel úgy látja, hogy az új technológiák fenntartják Kína palládium-keresletét. A Nornickel, a világ legnagyobb palládium-gyártó cége saját becslése szerint a legnagyobb fogyasztója, Kína hagyományos kereslete 2030-ra 29 százalékkal 47 tonnára csökken, mivel az ország kevesebb belsőégésű motorral felszerelt járművet gyárt majd — számol be róla a Reuters.
A Nornickel jelenleg a világ palládiumának több mint 40 százalékát állítja elő. A fém iránti globális keresletet 2023-ban 302 tonnára becsülték, amelyből Kína 22 százalékot hasított ki. A kínai palládiumpiac 80 százalékát jelenleg a Nornickel látja el.
Az elektromos járművek térnyerése miatt csökkenni fog a belső égésű motoros járművek gyártóinak kereslete, amelyek a kipufogócsövekben palládiumot használnak a károsanyag-kibocsátás semlegesítésére — ami a fém globális felhasználásának 80 százalékát teszi ki.
A World Platinum Investment Council (WPIC) szerint a belsőégésű járműgyártás visszaesése 2026-ban a palládium piaci többletéhez vezet. A palládium világpiaci ára 10 százalékkal esett idén a 2023-as 39 százalékos visszaesés után.
Kínán kívül a Nornickel új palládium-felhasználási területeket keres a Közel-Keleten, Brazíliában és Malajziában.
A Nornickelt nem sújtják közvetlenül az Oroszország elleni nyugati szankciók, de a logisztikát és az eladások több mint 52 százalékát Ázsiába irányította.
A vállalat a palládium hazai felhasználásának növelésére is törekszik, és azt tervezi, hogy akár 0,4 tonna fémet is szállít az üvegszálgyártáshoz Oroszországban. Arra is számít, hogy az orosz cégek elkezdik használni a palládiumot a víztisztításban. 2024-ben a cég 82-85 tonna palládium előállítását tervezi.
Új technológiák, hidrogén
Az orosz fémipari óriás, a Nornickel úgy véli, hogy az általa kifejlesztett új technológiák, beleértve a hidrogén szintézisét, a jelenlegi fogyasztás 15 százalékának megfelelő palládium iránti keresletet fognak teremteni Kínában — mondta egy felsővezető a Reutersnek.
A Nornickel kínai egyetemekkel és ipari partnereivel együtt számos olyan technológiát tesztel, mint a hidrogéntermelés és a víztisztítás, amelyekben palládiumot használnak, a kereslet növelésének reményében. „Arra számítunk, hogy ezek a projektek legalább 15 tonna hosszú távú palládium-többletigényt jelentenek, és fokozatosan megjelennek majd a piaci elemzők előrejelzéseiben” — mondta Vitalij Buszko, a vállalat alelnöke.
Kína a világ legnagyobb hidrogéntermelője, amely része az ország zöld átállási stratégiájának, és az ammóniás műtrágyák és a metanol gyártásában, valamint az olajfinomításban használatos.