Egyre kevesebb tojást fogyasztunk. Ez abból a grafikonból derült ki, amelyet a minap adott ki az MTI. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint míg a 70-es években az egy főre jutó tojásfogyasztás évente 247 darab volt, ez a szám 2015-re 223 darabra csökkent. A csúcs a 90-es években volt, ekkor átlag 389 darabra nőtt a tojásfogyasztásunk. Mi történhetett? Egyrészt közrejátszatott, hogy nagymértékben megváltoztak a magyarok táplálkozási szokásai. Másrészt a tojás drágulása is hozzájárulhatott a csökkenő fogyasztáshoz.
Egy főre jutó tojásfogyasztás Magyarországon, 1970-2015 (Forrás: KSH/ MTI) |
Duplájára nőtt az ár
A másik grafikonon jól látszik, hogyan alakult a tojás felvásárlási és bolti ára az elmúlt 13 évben. Utóbbi duplájára nőtt 2005 óta, amikor is még "csak" 12 forint volt a felvásárlási, és 20 forint a fogyasztói ár. 2017-ben már 20, illetve 39 forintra nőttek a darabárak.
A tojás felvásárlási és fogyasztói átlagára, forint/darab (Forrás: KSH/MTI) |
Betett a botrány
A legutolsó, 2017-es adatban benne van a tojásbotrány okozta áremelkedés is. Emlékeztetőül: tavaly augusztusban derült ki, hogy ízeltlábúak ellen használt szerrel (fipronil) szennyezett tojás találtak több hollandiai tojástermelő telepen. A tojásbotrány aztán hatalmasra duzzadt: a legtöbb uniós országot (és két EU-n kívüli országot is) érintett, köztük persze Magyarországot is elérte.
Mindennek a legsúlyosabb következménye azt lett, hogy Európa-szerte rengeteg tyúkot kellett levágni, az európai tojástermelés csökkent, a termék ára pedig az egekbe szökött. A tojás majdnem 50 százalékkal került többe tavaly december elején, mint egy évvel korábban. Akkor 49 forint alatt nem lehetett tojást kapni a hipermarketekben, ráadásul ennyiért sajátmárkás, S-es méretű tojást adnak – írtuk a tavalyi utolsó Privátbankár Árkosár-felmérésünkben.
Most eszünk igazán sokat
Hétvégén húsvét. Ebben az időszakban a tojásforgalom is jelentősen megélénkül, a hipermarketek beszámolói szerint majdnem dupla annyi fogy, mint a normál időszakban. Ami viszont most jó hírt jelent, karácsonyhoz képest és a szennyezési botrány óta olcsóbb lett a tojás. A Baromfi Termék Tanács korábbi tájékoztatása szerint húsvét előtti két-három hétben 30-40 százalékkal vásárolunk többet, mint az átlagos időszakban. A húsvéti tojásfogyasztás évente átlagosan mintegy 200-220 millió darab, ez az éves fogyasztás 10-11 százaléka. (A teljes tojás-fogyasztás évente meghaladja a 2,4 milliárdot.)
Orbán Viktor tojásokkal. (Fotó forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Burger Barna) |
A tojás darabonkénti előállítása költsége átlagosan 19 forint, csomagolással 23 forint, az áfa nélküli eladási ára 28 forint. Az M-es méretű tízes csomagolásban kapható tojás darabonkénti fogyasztói ára átlagosan 54 forintba került a boltokban március elején, amely kis kilengéseket számítva, fokozatosan mérséklődött a közelmúltbeli fipronilos rovarirtószeres tojásszennyezési ügy óta. Két héttel ezelőtt a tojás 48 forintba került, és az ár azóta nem változott.
A háziasszonyok az M-es tojást keresik
Persze tegyük hozzá, nagyon nem mindegy, hogy hol veszünk tojást. Hatalmas a különbség a vidéki és a fővárosi árak között. A budapesti és a nagyvárosi árak jellemzően magasabbak a vidékiekhez képest, illetve az áruházlánci árak magasabbak a piaci áraknál. Mint ahogyan az sem mindegy, hogy piacon, termelőtől vett házi tojásról vagy boltban kapható tojásról van-e szó. Érdekesség, a négy kapható tojásméretből a magyar háziasszonyok a közepeset (M-es) kedvelik a legjobban, a legtöbb receptben is ez szerepel.