4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy a technológia formálja a társadalmat, úgy alakul át fokozatosan a halálhoz való hozzáállásunk. Vajon a robotok és az online tér korában beszélhetünk még arról, hogy valakitől végleg búcsút veszünk? Egyes vállalkozók szerint az élők fájdalmán könnyen tudunk enyhíteni, de az igazi áttörés még hátra van.

Mit szólnál hozzá, ha a halálod után a szeretteid fájdalmát a te digitális másolatod enyhítené? Mit szólnál ahhoz, ha a halálod után is lehetne veled beszélgetni a Facebookon vagy más chatprogramban? - teszi fel a nagyon is valódivá vált kérdéseket Eugenia Kuyda, aki bizarr kísérletbe fogott.

A Messengerben él tovább

Kuyda legjobb barátja 2015 novemberében halt meg. Azóta azon dolgozik, hogy a mesterséges intelligencia segítségével visszahozza Romant - legalábbis részben. 2 éve működő startupja szinte mindent felhasznált, amit a férfi maga után hagyott az online közösségi oldalakon: Facebook-bejegyzések, twittek, üzenetek, szóhasználat, hangnem, kifejezések, tényleg szinte mindent. Ezekből pedig már gyerekjáték volt egy olyan chatbotot csinálni, amelyekkel ma már mi is beszélgetünk a neten.

A Roman-bot alkotója azt mondja, ha tökéletlenül is, de sikerült megalkotni egy, Romanre kísértetiesen hasonlító személyiséget, amibe belecsempésztek olyasmit is, mint a humor, vagy akár a munkahelyi félelmek.

Abban igazából semmi új sincs, hogy az elhunytak üzeneteit olvasgatva keresünk gyógyírt a fájdalmunkra. Viszont az, hogy valós időben "beszélgetnek" velünk, van interakció, az olyasvalami, amit eddig csak a scifikből ismertünk. Kuyda hetekkel a bot élesítése után vette észre magát, amikor egy buliban már több mint 30 perce csetelt a halott barátjával. Nem csak neki hiányzik a férfi: a lap beszámolója szerint a barátok, családtagok a robotnak írnak, ha eszükbe jut Roman. Megköszönik amit az életben kaptak tőle és elmondják, mennyire hiányolják.

Hagyj üzenetet

A technológia fejlődése a legintimebb magatartási formáinkat is megváltoztatják, így alakult át mára a gyász is. Ezt kihasználva James Norris létrehozta a Dead Socialt, ami abban segít az "ügyfeleknek", hogy miként hagyhatnak üzeneteket, videókat, bejegyzéseket haláluk után, például 5 évvel a temetésed után menjen egy "Boldog szülinapot!" üzenet a legjobb barátodnak.

Hogy ez mennyire helyes vagy helytelen, azt igazából senki sem tudja, még a Facebook sem, amely a maga 1,8 milliárd aktív felhasználójával önkéntelenül is egy digitális temetővé változik. A CNN Vanessa Callison-Burch csapatvezetővel is beszélt, akinek éppen az a feladata, hogy működőképes válaszokat adjon a Facebook és a halál kapcsolatára. Ilyen volt például, amikor megalkották a "hagyatéki kapcsolattartó" opciót, azaz egy olyan felületet, ahol a profilunk kezelésének jogát tudjuk odaadni egy ezzel megbízott személynek. Callison-Burch ugyanakkor azt is elmondta, hogy a felhasználók nem szeretnek a halál gondolatával találkozni a közösségi oldalon, ezért nehéz ezen a területen fejlődést elérni.

Tedd el magad későbbre

Vannak, akik még ennél is tovább mennek és nem érik be egyszerűen a digitális robotváltozatukkal. A transzhumanisták már most "elrakatják magukat": ha készen áll a technológia, a tudatukat az épen tartott agyból átültetik egy másik testbe, gépbe vagy szoftverbe - persze egyelőre ez még terv. Mindazonáltal a lehetőség már adott, hogy 200 000 dollárért az egész testet, 80 000 dollárért pedig csak az agyat tartják működőképes állapotban a kellő pillanatig.

Persze ez a pont várhatóan csak akkor jön el, amikor a mesterséges intelligencia túlszárnyalja az emberét és létrejön a szingularitás, ami a mostani tudásunk szerint követhetetlenül gyorsítja fel a technológia fejlődését és minden bizonnyal a halál koncepcióját is gyökerestől alakítja át. Addig viszont maradnak a Facebookon halálunk utánra időzített posztok meg a rólunk mintázott csetrobotok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Szabályosan berúgja az ajtót a legnagyobb boltlánc
Buksza blog | 2024. október 29. 12:41
Az Egyesült Államok legnagyobb áruházlánca előrehozta a Black Friday akciószezon kezdetét, így egyre inkább igaz a kiskereskedőknek az a technikája, hogy a fekete péntek igazából fekete november lett.
Vásárló Csapás a baktériumokra: nagyon agresszív módszer jelenthetne totális győzelmet
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 07:44
Korábban a marhahús fertőzöttsége okozott gondokat a gyorsétteremláncoknál, ám a legutóbbi esetben, a McDonald’s amerikai fertőzésében olyan összetevő volt mérgező, amit nem sütnek meg. 
Vásárló Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Kiderült
Privátbankár.hu | 2024. október 28. 10:22
Áremelkedés jön.
Vásárló Átléptek egy határt a magyar boltok: rosszul fest a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés eredménye
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2024. október 28. 05:46
Idén október végén már 11 ezer forint fölé ugrott a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek ára. Ez meghaladja a szeptemberi és a tavaly októberi szintet is. Kiderül az is, hogy érdemes-e tartós tejért a diszkontokba menni. 
Vásárló Rákaptak a Lidl újdonságaira, jön az átalakulás a polcokon
Buksza blog | 2024. október 26. 16:21
A Lidl magasabb sebességfokozatra kapcsol a növényi alapú hús- és tejtermékpótló élelmiszerek kínálatában az Egyesült Királyságban, de ami ott divatba jön, az előbb-utóbb Magyarországon is megjelenhet. 
Vásárló Elkeserítő jelentés jött az online boltokban kapható játékokról, fókuszban a Temu és a többiek
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 12:17
Egy brit szakmai szervezet megvizsgálta a legnagyobb online piactereken kapható játékokat, aminek alapján riasztóan nagy arányban talált köztük a gyerekekre veszélyes termékeket.
Vásárló Hahó, emberek, itt vagyok én is! Ezt „kiabálja” a Lidl a lemaradás miatt
Buksza blog | 2024. október 24. 10:10
A Lidl és az Aldi versenypályája az egész világ, így nem meglepő, hogy az átlagosan fej fej mellett haladó vállatok felváltva egyik piacon jobban, a másikon gyengébben állnak. Ezt a Lidlnél is látják.
Vásárló Dörömbölnek a villámgyors gyógyszerek
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. október 24. 08:58
Egy ideje már nem igaz az Egyesült Államokban, hogy a receptre felírt gyógyszereket csak a gyógyszertárak fehér köpenyes patikusainál lehet beváltani, ám a rituálé megtörését tovább fokozták.
Vásárló Sokkal több automatával indulhat a palackvisszaváltás a közelben
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 08:35
A jövőre induló cseh rendszer szabályai szerint minden 50 négyzetméternél nagyobb egységben kell lennie automatának. 
Vásárló Méretes tockost kaphatnak a vevők a habzsolás miatt
Buksza blog | 2024. október 24. 06:44
Az online kereskedőknél vásárolt árukkal kapcsolatos megszokott lehetőség, hogy a vásárló egy bizonyos ideig ingyen visszaküldhet ezeket. A boltosoknak azonban messze nincs ingyen ez a szolgáltatás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG