Az áruházak egyik legnagyobb gondja – ami a vásárló szeme elől rejtve marad –, hogyan csökkenthetnék energiakiadásaikat anélkül, hogy az kényelmetlenséget okozna vásárlóiknak.
Visszafoghatnák például a légkondicionálást, télen pedig a fűtést és a megtakarítást alacsonyabb árak formájában átadhatnák fogyasztóiknak, ám kérdés, hogy megérné-e ez az üzlet, azaz nem veszítenének-e vevőket az adott boltláncok.
Így aztán marad a szigorú takarékoskodás, amiből a vásárlóknak nem szabad megérezniük semmit. A három legnagyobb fogyasztó a boltokban a hűtőrendszerek üzemeltetése, a világítás és a légkondicionálás-fűtés párosa. A fejlett ipari országokban az áruházak felelnek az energiafelhasználás három százalékáért, ami a kis szám ellenére nem jelentéktelen mennyiség. A fagyasztórendszerek terén a legkézenfekvőbb megtakarítást a szén-dioxid-alapú rendszerek és a változó erővel működő légsűrítők használata kínálja.
Az előbbi a hagyományos megoldások környezetbarát alternatívája, az utóbbi lehetővé teszi, hogy áru hűtésére csak annyi energiát fordítsanak, amennyire éppen szükség van. A világításban az energiatakarékos LED-es fényforrások alkalmazása kínálja a legtöbbet, a hűtésben-fűtésben pedig az segíthet a spórolásban, ha az áruházak tereit jól elválasztják egymástól, megelőzve szükségtelen felmelegedésüket, lehűlésüket. Nem véletlenül kap kiemelt szerepet a magyarországi boltnyitásokról és üzletkorszerűsítésekről szóló pr- és marketinganyagokban is ez a két tényező.
Ezzel egyidejűleg a másik oldalon megjelenik az áramönellátás lehetősége. Az áruházak tetején egyre gyakrabban láthatóak napelemek, amelyek beszerzése és felszerelése ugyan beruházási költségként jelentkezik az üzemeltetőknél, ám ezt követően gyakorlatilag ingyen termelik az elektromos energiát. Így csak az a kérdés, mennyi idő alatt térülnek meg a befektetett összegek. Végül nem lényegtelen eleme a takarékos energiafelhasználásnak az ezt szabályozó menedzsment rendszer. Ez figyelmeztethet minden pazarlásra és megmutathatja, hol van lehetőség a megtakarításra. Kiderülhet, melyik gép érett meg a cserére, melyik helyiségnek rossz az energiagazdálkodása, hol okozza emberi hiba, például a hűtő túltöltése az energiapazarlást.