Európa-csúcs
A rendelkezésre álló adatok alapján a magyarországi infláció a legmagasabb az Unióban, az augusztusi adatok alapján még a "második helyezett" Ciprus is 1,5 százalékpontra van tőlünk. A huszonhetek harmonizált adatai szerint a fogyasztói árak augusztusban 2,7%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel ezelőtt (ezzel szemben a múlt havi magyar adat 6% volt).
A MÚLT HÓNAPHOZ KÉPEST
Drágább a hús, és a szezonváltás miatt a ruházkodás is
Az elemzők csúcsra járó inflációs várakozásaira némileg rácáfolva a Privátbankár Árkosár-felmérésében októberben kismértékű árcsökkenésről árulkodnak az adatok. A hipermarketek versenyében a Tesco belehúzott, megszerezte a második helyet az Interspartól - talán az előző havi masszív áremelkedést kompenzálják az áruházak, talán Budai Gyula jelenléte nyomta le az árakat. Tovább >>> |
1 hónap alatt – 2012. augusztushoz viszonyítva – a fogyasztói árak 0,4%-kal emelkedtek. Ezen belül az élelmiszerek ára 0,6%-kal nőtt. Áremelkedés következett be a liszt (9,4%), a sertéshús (3,5%), a baromfihús (2,5%), a tojás (2,3%), a sajt (1,9%), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,7%) és az étolaj (1,2%) esetében.
Árcsökkenés volt megfigyelhető a csokoládé, kakaó (2,6%) és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (0,6%) esetében.
A főcsoportok közül a ruházkodási cikkek árai emelkedtek a legnagyobb mértékben, 1,4%-kal, a szezonváltás következtében. Az átlagot meghaladó mértékben emelkedett a szeszes italok, dohányáruk (1,3%), illetve az egyéb cikkek (1,1%) ára is. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 2,8%-kal nőtt. Árcsökkenés volt megfigyelhető a háztartási energia (0,5%), a tartós fogyasztási cikkek (0,2%) és a szolgáltatások körében (0,1%) - ez utóbbi két mutató nem is meglepő, a fogyasztás nagyon gyenge ugyanis.
ÉVES ÖSSZEVETÉS
A fogyasztói árak alakulása idén nem hogy a 3%-os célt nem közelítette meg, de végig 5% felett volt, az év végén az emelkedő trend egyértelmű. Az MNB monetáris tanácsának állásfoglalása szerint az egyszeri költségsokkok (élelmiszerár, üzemanyagár) hatása jövőre kifut és csökkenhet a pénzromlás üteme - a 3% cél elérése a monetáris kondíciók lazításával azonban kitolódott, az év elején várt 2013 első negyedév helyett most már valószínűbb, hogy 2014 elején érhetjük el a célszintet.
Még a maginfláció szintje is messze elmarad a célszinttől, szeptemberben 5,3% volt, az adószűrt adat is 4,1%. A nyugdíjasok kosarára számolt fogyasztói árindex szeptemberben nem haladta meg a teljes lakosság fogyasztási kosarára számolt 6,6%-ot. |
Átlagon felül emelkedtek az élelmiszerárak
12 hónap alatt, 2011. szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,5%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (33,8%), a sertészsiradék (24,3%), az idényáras élelmiszerek (22,2%), a csokoládé, kakaó (17,1%), és a sertéshús (13,0%) ára. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 15,6%-kal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén átlag felett, 8,6%-kal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 15,7%-kal drágultak. A háztartási energia átlag alatti 5,6%-os áremelkedésén belül a palackos gáz 8,9%-kal, a vezetékes gáz 7,4%-kal drágult. A szolgáltatások esetében 4,5%-os volt az áremelkedés mértéke, ezen belül a szemétszállítás 7,9%-kal, a csatornadíj 5,2%-kal drágult. A ruházkodási cikkek szintén átlag alatt drágultak (2,5%), míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,0%-kal kellett kevesebbet fizetni, 2011. szeptemberhez képest.