A Ceetrus Hungary Kft. (korábban Immochan) Magyarországon az elsők között vezeti be a PLA-technológiát a maglódi Korzó éttermi részlegén. Az ételudvar (azaz az Auchan mellett található vendéglátóegységek) mind a 6 éttermében lecserélik az eszközöket, így megtalálhatók lesznek többek között lebomló evőeszközök, cukornádból készült elviteles dobozok és tányérok, lebomló kávés és üdítős poharak, PLA dobozok tetőkkel és komposztálható bevásárlószatyrok is.
Több tízezer tányér és evőeszköz fogy havonta
Az új termékek bevezetése rengeteg hulladéktól szabadítja meg a környezetet. Csak a maglódi Korzóban 28 ezer darab tányért, 46 ezer darab evőeszközt és 13 700 darab elviteles dobozt használnak fel havonta. A Ceetrus Hungary Kft-t a No Plastic.Fantastic. kezdeményezése inspirálta arra, hogy adaptálja az innovatív technológiát, és közelebb hozza a fogyasztókhoz a bioplasztik termékeket.
A magyar designú, 100 százalékban lebomló műanyag poharak előállításánál 79 százalékkal kevesebb a szén-dioxid kibocsátás, mint az egyszer használatos műanyag társaikénál. A termékek további előnye, hogy speciális komposztgépekkel akár 24 óra, ipari komposztálás esetén pedig garantáltan 6 hét alatt lebomlanak.
Papír és cukornád
A PLA termékek mellett CPLA, cukornád és papír is szerepel a lecserélt eszközök alapanyagaként. A pohár és evőeszközök PLA és CPLA anyagokból, a tányérok és az elviteles dobozok pedig cukornádból készülnek. A cukornádból készült termékek előnye, hogy lebomlási idejük jóval alacsonyabb, mint a hungarocell anyagúaké, és olyan növényi alapú zsírtaszító belső bevonattal rendelkeznek, amik engedik, hogy az étel lélegezzen.
Mégis marad a környezetvédelmi termékdíj
Bár a Fidesz európai parlamenti képviselői tartózkodtak, az Európai Parlament október végén megszavazta azt a jogszabálytervezetet, amely 2021-től véget vetne az egyszer használatos műanyagoknak, többek között a tányérok, evőeszközök vagy fülpiszkálók használatának.
Mindeközben a magyar kormány visszavonulót fújt a műanyagszennyezés elleni harcban. Néhány nappal ezelőtt úgy döntöttek, nem támogatják azt a minisztériumi törvénytervezetet, amely megemelte volt a műanyag zacskók környezetvédelmi termékdíját. Az elvetett törvénytervezet szerint a műanyag zacskókra darabszámon alapuló termékdíjat kellett volna fizetni, ami a kereskedőket jobban ösztönözhette volna arra, hogy ezeket a zacskókat más termékekkel helyettesítsék.
Lehetne élni műanyag zacskók nélkül? Néhány hete részletesen is foglalkoztunk azzal, milyen lenne, ha követve több ország példáját, Magyarországon is betiltanák az egyszer használatos műanyag szatyrokat. Portálunknak Kump Edina környezetkutató akkor elmondta, optimista becslések szerint Magyarországon 1 millió darab műanyag zacskó fogy naponta, minden magyarra 36 darab jut évente. További részletek >>> |