Amikor laptársunk, az Mfor.hu a képviselői vagyonnyilatkozatokban szereplő luxustárgyakról szóló cikkét készítette, egyértelműen kiderült, hogy a magyar politikusok sem vetnek meg egy-egy csinos karórát, még ha több tízmilliós, vagy akár százmilliós tételekről is van szó.
Mostani összeállításunkat elnézve azonban kiderül, hogy politikusaink tulajdonképpen szerényen választottak, hiszen a világ legkülönlegesebb és legdrágább órái tényleg elképesztő vagyonokba kerülnek. De hogy pontosan mely darabok is ezek? A DuPont Registry luxuspiactér adatainak segítségével összegyűjtöttük.
10. Franck Muller Aeternitas Mega – 2,58 millió dollár (870 millió forint)
A svájci gyártó legdrágább modellje, amelyet összesen 1483 alkatrészből állítottak össze, 36 komplikációt rejt, külsejét pedig 18 karátos fehérarany borítja. Megvásárolni sem vásárolhatja meg csak úgy bárki, az Aeternitas Mega kizárólag előzetes bejelentkezés után kapható a gyártó butikjában.
9. Louis Moinet Meteoris Collection – 4,6 millió dollár (1,5 milliárd forint)
Louis Moinet minden idők egyik legnevesebb órásmestere, akit 1816-ban az első kronográf megalkotásáért díjazott a Guinness World Records – az eleinte még csak a luxusórákban feltűnő funkció mostanra a mindennapi karórák világában is megjelent.
A Louis Moinet cég legértékesebb terméke nem egy óra, hanem egy kollekció, amely négy egyedi, a naprendszer által inspirált modellből áll: a Tourbillon Mars, a Tourbillon Rosetta Stone, a Tourbillon Asteroid és a Tourbillon Moon mindegyike meteoritdarabokat tartalmaz, azaz igazi különlegesség az óragyűjtők számára.
8. Hublot Big Bang – 5 millió dollár (1,68 milliárd forint)
A Hublot 2014-ben készítette ezt az egyedi, a létező Big Bang modellektől is különböző példányt, amely azóta is gyártó legdrágább karórája. A 18 karátos fehérarany konstrukciót 1282 gyémánt díszíti, amelyek végigfutnak a számlapon, a tokon, és a szíjon is.
A különleges darabot eredetileg az énekesnő Beyoncé vásárolta meg férje, Jay-Z 43. születésnapja alkalmából, és az ’5 millió dolláros Big Bang’ becenevet viseli – ez árát tekintve nem meglepő.
7. Patek Philippe Nautilus 5711/1A Tiffany & Co. – 6,5 millió dollár (2,19 milliárd forint)
A Patek Philippe és a Tiffany & Co. egyűttműködéséből megszületett kék számlapos luxusdarab iránti kereslet akkor ugrott meg igazán, mikor kiderült, hogy nem vásárolhatja meg csakúgy bárki, hanem csak a Tiffany kiemelt ügyfelei számára lesz elérhető. A kollaborációban készített darab első nyilvános eladása a Sotheby’s jótékonysági aukcióján történt, itt a licit végül 6 503 500 dolláros végső eladási árral zárult.
6. Vacheron Constantin Ref. 57260 – 8 millió dollár (2,7 milliárd forint)
Most jöjjön a lista egyik kakukktojása, ugyanis ez az egyedi darab, amelyet a Vacheron Constantin készített, nem karóra, hanem zsebóra. A Reference 57260 zsebóra több naptárat és egy dupla retrográd másodpercosztásos kronográfot is tartalmaz, az összetett számlapkialakítás pedig egy 18 karátos fehérarany tokban kapott helyet. 2800 alkatrészét egyetlen órásmester teljesen kézzel, hagyományos technikákkal díszítette.
5. Jacob & Co. Billionaire Timeless Treasure – 20 millió dollár (6,75 milliárd forint)
A Jacob & Co. luxusórájának teljes felületét drágakövek borítják, 216,9 karátnak megfelelő 482 sárga gyémánt, és 76 tsavorit is a különleges darabra kerül, amely így minden szögből csillog. A Billionaire órát összesen három évig készítették, és kis híján kiszárította a kivételesen jó minőségű sárga gyémántok piacát világszerte.
4. Jaeger-LeCoultre Joaillerie 101 Manchette – 26 millió dollár (8,77 milliárd forint)
A Jaeger-LeCoultre az iparág egyik legrégebbi óragyártója, amely 101-es kollekcióját 1929-ben indította útjára, azzal a céllal, hogy a világ legkisebb mechanikus óráit kínálja. Ezek közül is kiemelkedik a Joaillerie 101 Manchette, amely tulajdonképpen egy több mint 576 briliáns gyémántnégyzetből összeállított karkötő, amelyek között egyetlen miniatűr Jaeger-LeCoultre óramű rejtőzködik. A különleges darab II. Erzsébet angol királynő uralkodásának 60. évfordulójára készült.
3. Breguet Grande Complication Marie Antoinette – 30 millió dollár (10,1 milliárd forint)
A legendás óragyártó ezen zsebórája a francia történelem része, hiszen a Grande Complication órát Marie Antionette királynő 1783-ban kapta ajándékba, a színarany példány rendkívül fejlett szerkezeti megoldásokat tartalmaz. A Marie Antoinette-órát 2008-ban rekonstruálták, azóta egy olyan kiállítószekrényben pihen, amelyet annak a versailles-i tölgyfának a fájából faragtak, amely alatt a királynő egykor pihent.
2. Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 – 33,6 millió dollár (11,3 milliárd forint)
A mindössze egyetlen példányban elkészített Grandmaster Chime 2014-ben jelent meg a cég 175. évfordulójának megünneplésére. A rozsdamentes acélból készült példány rendkívül bonyolult, és egészen különleges adottságokkal rendelkezik, köztük öt akusztikus funkcióval, amelyek közül kettő szabadalmaztatott újdonság: egy ébresztő, amely az előre beprogramozott ébresztési időt üti, és egy dátumismétlő, amely igény szerint a dátumot szólaltatja meg. A Grandmaster Chime emellett kétlapos tok kialakítással is rendelkezik, amely gyorsan megfordítható a Patek Philippe szabadalmaztatott megfordító mechanizmusa segítségével. A 2019-ben eladott darab a Patek Philippe valaha volt legdrágább órája.
1. Graff Hallucination – 55 millió dollár (18,5 milliárd forint)
A Graff Hallucination 2014-ben tűnt fel a piacon, mint a valaha készült legdrágább karóra, amely több mint 110 karát ritka gyémántot és drágakövet tartalmaz, ezek teljesen beborítják a platina karperecet szivárvány stílusú kialakításban, ezek közt rejtőzik egy kis kvarc számlap több rózsaszín gyémántba rejtve. A Hallucination a Graff Diamonds gyémántkereskedő és ékszercég alapítójának, Laurence Graffnek tulajdonában van.