Elemzők szerint a várakozásoknak megfelelően alakult júniusban az adat, amely az év végéig 2,5-3 százalékra gyorsulhat.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint decemberben már 3 százalék körül lehet az infláció, az idei éves átlagban pedig a fogyasztói árak emelkedése 0,5 százalék körül alakulhat.
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői úgy látják, hogy 0,3 százalék lehet az idén az átlagos ráta, decemberben akár 2,5 százalékig gyorsulhat a mutató. A jegybank lazítási ciklusa a végéhez közeledik, de ezt nem a gyorsuló infláció, hanem a görög adósságtárgyalások miatt elromlott hangulat okozhatja.
Így folytatódhat
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a maginfláció ugyanakkor 1,3%-ról 1,2 százalékra mérséklődött, ami továbbra is az árnyomás hiányára utal. Az idényáras termékek miatt az élelmiszerárak 1,4 százalékkal emelkedtek, 3,6 százalékkal drágultak a szeszes italok és dohányáruk, emellett 0,1 százalékkal nőttek a ruházkodási cikkek, 0,8 százalékkal a tartós fogyasztási cikkek, valamint 1,9 százalékkal a szolgáltatások árai.
Az egyéb cikkek ára 2,3 százalékkal csökkent, ezen belül 7,3 százalékkal lettek olcsóbbak az üzemanyagok, a háztartási energia ára pedig 2,7 százalékkal mérséklődött. A következő hónapokban 0,5-0,8% között mozoghat az infláció, majd bázishatások miatt októberben 1%, decemberben 2% fölé kerülhet az árak növekedési üteme, így idén 0,4 százalékos, jövőre pedig 2,5 százalékos átlagos inflációra számítunk, amire a sertéshús áfájának csökkentése minimális lefelé mutató kockázatot jelent. Mivel az infláció középtávon továbbra sem éri el a 3 százalékot, az MNB kismértékben tovább csökkentheti az alapkamatot.
Az alapkamat alakulását azonban jelentősen befolyásolhatják a nemzetközi, ezen belül is leginkább a görög események, így nem zárható ki a további kismértékű kamatcsökkentés, de a kamatok tartása sem. Amennyiben lecsendesedik a nemzetközi hangulat, legfeljebb további két, 0,1 százalékos kamatvágás lehetséges, míg a nemzetközi hangulat romlása esetén egyelőre leállhat a kamatcsökkentés. A kamatokat azonban a jövő év végéig alacsonyan tarthatja az MNB, így legkorábban jövő ősszel várunk kisebb kamatemelést.