A szakemberek 20 féle fürdőruhánál vizsgálták a nyersanyag-összetételt és azt, hogy van-e a termékekben veszélyes anyag.
Egy termékről derült ki, hogy a rajta szereplő tájékoztatás megtévesztő, mivel nem olyan anyagból készült, mint amit a címkére írtak. Veszélyes anyagot tartalmazó fürdőruhát nem találtak.
A textiltermékek címkézését és jelölését rendelet szabályozza, eszerint a textiltermékeken - így a fürdőruhákon is - forgalomba hozatalkor tartós, olvasható, látható és hozzáférhető módon el kell helyezni azt, hogy milyen anyagból készült.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság laboratóriumában mikroszkópos vizsgálattal ellenőrizték a szakemberek, hogy a termékek nyersanyag-összetétele megegyezik-e azzal, amit a címkén feltüntettek.
Gyengébb anyag
A vizsgált 20 termék közül 1 db nem felelt meg. A H&M P/N02716661 sötétzöld színű bikini alsó a címkén feltüntetett tájékoztatás szerint poliészter, elasztán helyett poliamid, elasztán szálkeverékből készült, a címkén szereplő jelölés így megtévesztő lehet.
A poliészter anyagok jellemző tulajdonsága, hogy könnyen kezelhetőek, gyorsan száradnak és nem gyűrődnek. A poliamid anyagból készült fürdőruha könnyebben elveszíti a színét, ez az anyag hőérzékeny, ami azt jelenti, hogy magasabb hőmérsékleten könnyebben tönkremegy, mint a poliészterből készült fürdőruhák.
Az Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumban az anyag-összetétel mellett az azoszínezék-tartalmat is vizsgálták a fürdőruhákban. Erre azért volt szükség, mert egyes azoszínezékek, ha az emberi bőrrel tartósan érintkeznek, károsak lehetnek az egészségre, mivel ezek az anyagok rákkeltő hatásúak. Ezen a vizsgálaton valamennyi termék megfelelt, tiltott azoszínezék nem volt kimutatható egyetlen fürdőruhában sem.
Mire érdemes figyelni fürdőruha vásárláskor és használat közben?
- Vannak üzletek, ahol – szabálytalanul- nem engedik felpróbálni a fürdőruhákat. Érdemes azonban ragaszkodni a próbához, mert ha vásárlás után derül ki, hogy a méret nem megfelelő, emiatt az üzlet nem köteles kicserélni a terméket.
- Némely üzletben – szabálytalanul- arról tájékoztatják a vásárlókat, hogy fehérneműt és fürdőruhát nem cserélnek. Jó tudni, hogy ha a fürdőruha tönkremegy, elszakad vagy valamilyen más minőségi probléma keletkezik, akkor ugyanúgy élhetünk a jogainkkal, mint bármely más termék esetén. A fürdőruhákra is két év szavatossági idő vonatkozik, azaz két éven belül kérhetünk javítást, cserét, vagy ha ezekre nincs lehetőség visszakérhetjük a pénzünket. De fontos, hogy megtartsuk a fürdőruha címkéjén szereplő használati utasítást.
- A használatnál érdemes odafigyelni arra, hogy a fürdőruhát mindig ki kell öblíteni, különösen, ha valaki uszodában vagy tengerben fürdött. Ugyanis az uszoda klóros vize, illetve a sós tengervíz tönkreteszi az elasztánszálakat.
- Vigyázni kell a napozókészítményekkel is- ezeket érdemes óvatosan a bőrre kenni, különösen a fürdőruha vonalánál, mert a bennük lévő anyagok károsíthatják a fürdőruhát.
- A kezelési útmutatót érdemes betartani, annak megfelelően mosni, és szárítani.