A júliusi Árkosár-felmérés ismét történelmi csúcsot hozott, a családi nagybevásárlás ára megközelítette a 22 ezer forintot. Ez az előző hónaphoz képest 1 százalékos emelkedést jelent, a tavaly júliusi árakhoz képest pedig 5,5 százalékot drágult a 30 termékből álló minta-élelmiszerkosár. Egy éve még 1152 forinttal olcsóbban szerezhettük be ugyanezeket a termékeket.
Az alma és a párizsi vezeti az áremelkedést
Az áremelkedést hónapok óta az alma vezeti, gyakorlatilag kétszer annyiba kerül most az egyik legnépszerűbb gyümölcs, mint egy évvel ezelőtt. Gáspár András ennek hátteréről elmondta: már tavaly ősszel jelezték a termelők, hogy a vártnál is gyengébb lett az almatermés, ami jelentős áremelkedéshez vezet majd a zöldségosztályokon - ezt láthatjuk a gyakorlatban is megvalósulni. Friss adatközlésében a KSH is kiemelte a sertéshús és az ebből készülő feldolgozott termékek, a párizsi és a kolbász 20 százalék körüli éves áremelkedését - ez a Privátbankár Árkosár-felmérésében is nyomon követhető, sertéspárizsit például átlagosan 30 százalékkal találunk most drágábban a hazai hipermarketekben, mint egy évvel ezelőtt.
A görögdinnye szezonjának még a legelején járunk, a felmérésben részt vevő hipermarketek mind 199 forintért kínálják most a dinnye kilóját - egyelőre csak egy áruházban találtak hazai árut a felmérés készítői.
Az egyes áruházak között a teljes kosárérték tekintetében valamelyest nőtt júliusra a különbség, a legolcsóbb és a legolcsóbb beszerzési hely között 3 százalék fölött van az eltérés az árakban - ez azonban továbbra sem jelentős.
További élelmiszerár-emelkedés várható - ez a nyugdíjasoknak jobban fáj
A KSH és a Privátbankár élelmiszerár-felmérései értelemszerűen különböző módszertannal készülnek, az alapfolyamatokat azonban gyakorlatilag egyformán jelzik - mondta Gáspár András. Mivel a Privátbankár.hu módszertana egyszerűbb (kevesebb terméket vizsgálnak, kevesebb áruházban), ezért az eredmények gyorsabban közzé is tehetők, gyakorlatilag egy hónappal a hivatal előtt járva tudja bemutatni az élelmiszerárak alakulását a portál. A legfrissebb, júliusi Privátbankár-felmérés az élelmiszerárak további emelkedését vetíti előre a jövő hónapban érkező hivatalos statisztikákra is.
Szóba került az is, hogy a teljes inflációs kosáron belül az élelmiszerárak emelkedése messze meghaladja az átlagos árszínvonal-emelkedés mértékét. Márpedig az élelmiszerek azok a termékek, amelyeket minden jövedelmi csoport egyformán megvásárol - az alacsonyabb jövedelműek és a nyugdíjasok fogyasztásában ez a kategória nagyobb részt tesz ki, mint a magasabb jövedelműekében, így őket az élelmiszerek, különösen az alapélelmiszerek drágulása rosszabbul érinti. Nem véletlen, hogy az úgynevezett nyugdíjas-infláció hónapok óta meghaladja az átlagos fogyasztói áremelkedés szintjét - a nyugdíjak reálértéke tehát jelenleg elmarad a tavalyi szinttől. Ha a trend nem változik, novemberben 1 százalék körüli kiegészítésre számíthatnak a nyugdíjasok - ezzel persze csak helyreállna a nyugdíjak reálértéke, és nem növekedne.
Meddig drágulhatnak még az élelmiszerek?
Az ATV Start vendége Gáspár András főszerkesztő, Privátbankár.hu.