5p

A koronavírus-járvány első hullámának lecsengésével párhuzamosan az élelmiszerárak tovább nőttek: 1 százalékkal drágább a bevásárlás májushoz képest Árkosár-felmérésünk szerint. Az éves drágulás ennél jóval több, 5 százalék fölé ugrott júliusban. Közel 22 ezer forintra lesz szükségünk ahhoz, hogy letudjunk egy átlagos nagybevásárlást. Megnéztük, hol és mennyibe kerülnek a nyár klasszikus hűsítői.  

Hétfőn tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a májusi kiskereskedelmi forgalmi adatokat, eszerint az üzletek forgalma (naptárhatástól megtisztítva) 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. 

A forgalomcsökkenés mellett hogyan változtak az árak? Ahogy bő 13 éve minden hónapban, így idén július 3-án ismételten megvizsgáltuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységében. (A KSH a legfrissebb, júniusra vonatkozó inflációs statisztikáit szerdán teszi közzé.)

(Fotó: depositphotos.com)
(Fotó: depositphotos.com)

Felmérésünk szerint az Auchan, az Interspar és a Tesco is emelt az árain: az előző hónaphoz és tavaly júliushoz viszonyítva is drágábban pakolhattuk meg a Privátbankár Árkosarat.

Egy hónap alatt átagosan 1 százalékkal lett drágább a nagybevásárlás.

Az Auchanban mindösszesen 9 forinttal fizettünk többet, mint egy hónappal korábban. A Tesco és az Interspar nagyobb áremelést hajtott végre az élelmiszer-osztályokon: előbbinél 0,9 százalékos, utóbbinál 2,1 százalékos drágulás mértünk egy hónap alatt.

Egy év alatt ennél komolyabb emelés történt a három hipernél:

5,5 százalékkal többet kellett most fizetnünk ugyanazért, mint 2019 júliusában.

A kosár átlagértéke 1152 forinttal emelkedett egy év alatt, elérte a 21 936 forintot - ez egyébként történelmi csúcs, ami a jelenlegi inflációs környezetben persze nem meglepő.

Az áruházak közötti árkülönbség most valmivel nagyobb lett, mint amit májusban mértünk. Akkor a legolcsóbb és a legdrágább lánc között 534 forint (avagy 2,42 százalék) volt felmérésünk szerint a különbség, júliusra ez az összeg 712 forintra (3,2százalékra) hízott.

Mi lett olcsóbb? Mi lett drágább?

Komolyabb, 30 százalék körüli árcsökkentést mértünk éves (-33 százalék) és havi (-29 százalék) szinten is a burgonyánál. A zöldségen kívül csak a tej és a tojás ára mérséklődött. Éves összehasonlításban 10 százalékkal kerül kevesebbe a tej, mint egy éve, havi összevetésben 15 százalékot ment lejjebb a tojás ára (ami egyébként az egyik áruházlánc óriási akciójának köszönhető).

10 százaléknál nagyobb havi áremelkedést az italoknál mértük. A drágulást az égetett szesz vezeti, 20 százalékot meghaladó emelkedéssel, de 13 és 15 százalék közötti mértékben nőtt a kóla és a narancslé ára is. Összességében közel 12 százalékkal kerülnek többe az alkoholos és nem alkoholos italok májushoz viszonyítva.

Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>>

Éves távlatban nem csak az italoknál mértünk komoly árnövekedést. Elszállt az alma ára: tavaly júliushoz képet közel 95 százalékkal kell többet fizetnünk a gyümölcsért. 30 százalék feletti emelkedés történt a jeges teánál, 24 százalékos drágulás a cukornál. Ha ez nem lenne elég, kétszámjegyű, 10-20 százalék között emelés történt egy év alatt a kenyérnél, az olajnál, a tésztánál, a kólánál és több tejterméknél, köztük a sajtnál, a túródesszertnél és a tejfölnél.

Havi legolcsóbbak: dinnye, sör és jégkrém

Ebben a hónapban is kiválasztottunk három terméket, amelyeknél külön megnéztük, hol és mennyiért lehet beszerezni a legkedvezőbb áron (márkára és minőségre való tekintet nélkül). A hirtelen berobbanó nyár komolyan rányomta a bélyeget a felmérésünkre is.

Júliust írunk, javában tart a dinnyeszezon.  Ez abból is látszik, hogy már magyar dinnyét is találtuk az egyik áruházban. Az Intersparban 199 forintért kínálták a magyar görögdinnye kilóját. A másik két láncnál olaszországi görögdinnyét árultak. Ha nem számít a származási ország, a három hipermarket közül mindegy, melyikbe megyünk dinnyét venni, mindenhol 199 forintért adtak egy kiló görögdinnyét.  

Dinnyére sört? Körbenéztünk a sörös polcok kínálata között is. Különösen most, hogy a kormány a magyar gyártók érdekeinek védelmében drasztikusan átalakítaná a sör- és üditőital-piac szabályait. Bár felmérésünkben nem vettük figyelembe, hogy külföldi vagy magyar gyártó termékéről van-e szó, csak az árakat vettük alapul. Legolcsóbban az Auchanban találtunk dobozos sört: 139 forintért adták az Arany Szarvas világos sört.  A Tescóban a saját márkás Rastinger Lager és a De Helder világos sört mérték a legkedvezőbb áron, 175 forintért, míg a Sparban négyféle sör (Arany Fácán, Spaten, HB Hofbräu München és Lowenbrau) közül is lehetett választani, mind 199 forintos áron.

Pálcikás/tölcséres jégkrémből mindenhol a láncok saját márkás termékei taroltak, közülük is a legolcsóbbat a Tescóban: az 52 ml-es hűsítő 99 forintba került. Néhány forinttal került csak többe az Auchan szintén saját márkás terméke: a 120 ml-es vaníliás jégkrémét 120 forintért kínálták. Legdrágábban a Sparban mérték a jégkrémet: a 130 ml-es Royal tölcséres 189 forintért adták.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Megjelent az űrkutatásból származó technológia a fogkrémeknél
Buksza blog | 2024. december 15. 18:03
Az űrhajók és a fogkrémek meglehetősen távol állnak egymástól, ám összekötheti őket, hogy hasonló módszerekkel készülnek. Legalábbis a Colgate ebbe az irányba megy. 
Vásárló Ki lehet törni a bejgli, halászlé, töltött káposzta háromszögből? A franciák mutatják a karácsonyi lakomadivatot
Buksza blog | 2024. december 15. 11:13
A franciák karácsonyi ételválasztása megmutatja, hogy ki lehet törni a halászlé, töltött káposzta, bejgli készítésének Bermuda-háromszögéből, ha egy kicsit bonyolultabban gondolkodik a házi szakács.
Vásárló Furcsa balesetben halt meg egy Magyarországon is népszerű márka alapítója
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 08:26
Kirándulás közben történt a szerencsétlenség.
Vásárló Futárok nevében verik át a gyanútlan online vásárlókat a csalók: figyelmeztet a szlovák rendőrség
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 12:59
Egy újfajta csalásra hívja fel a figyelmet a magyar nyelvű szlovákiai sajtó, ami vélhetően nem csupán Magyarország északi szomszédjának lakóit veszélyezteti.
Vásárló Földbe döngölheti a bíróság a „junk food” élelmiszerek és italok gyártóit
Buksza blog | 2024. december 12. 07:44
Egy magánember olyan pert kezdeményezett az úgynevezett ultrafeldolgozott élelmiszerek gyártói ellen, amely a dohánygyártók elmeszeléséhez hashonló végeredménnyel járhat.
Vásárló Váltás jöhet a boltokban: nyugdíjba mehetnek a mostani bevásárlókocsik
Buksza blog | 2024. december 10. 17:47
Hamarosan megjelenhetnek az okosnak mondott bevásárlókocsik az áruházakban, amelyek két szempontból is kiérdemlik ezt a jelzőt. Sokat tudó elektronikus kütyük és tudják hogyan húzzák ki a pénzt a vevők.
Vásárló Egy speciális hajápoló termék, amelyet érdemes megismerni
Márkázott tartalom | 2024. december 9. 15:29
A keratinos samponok népszerűsége töretlen, de vajon hányan ismerik közelebbről is ezeket a termékeket? Miért jó, ha ezeket használjuk a már megszokott samponok helyett? Cikkünkből ez is kiderül!
Vásárló Fekete karácsony: minden idők legdrágább bevásárlására készülhetnek a magyarok
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. december 9. 05:47
Az elmúlt hónapok áremelkedése decemberben tetőzött: másfél éve nem láttunk akkora drágulást a hipermarketekben, mint most. A két számjegyű drágulás visszatért az üzletekbe, sosem volt még ilyen drága a nagybevásárlás a Privátbankár Árkosár története során.
Vásárló Évtizedek óta példátlan drágulás történt: méregdrága lett a kávé
Buksza blog | 2024. december 8. 16:45
A kávé ára ötven éve nem látott magasságba nőtt miután az alapanyag kínálata messze elmarad a kereslettől. A háttérben részben a klímaváltozás és az ellátás finanszírozásának némi kavarodása áll.
Vásárló Kisokos pénzügyi tervezéshez: hogyan kezdjünk hozzá?
Márkázott tartalom | 2024. december 7. 11:06
A pénzügyi tervezés mindannyiunk számára fontos, hiszen ez a kulcsa a hosszú távú anyagi stabilitásnak és a pénzügyi célok elérésének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG