5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A koronavírus-járvány első hullámának lecsengésével párhuzamosan az élelmiszerárak tovább nőttek: 1 százalékkal drágább a bevásárlás májushoz képest Árkosár-felmérésünk szerint. Az éves drágulás ennél jóval több, 5 százalék fölé ugrott júliusban. Közel 22 ezer forintra lesz szükségünk ahhoz, hogy letudjunk egy átlagos nagybevásárlást. Megnéztük, hol és mennyibe kerülnek a nyár klasszikus hűsítői.  

Hétfőn tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a májusi kiskereskedelmi forgalmi adatokat, eszerint az üzletek forgalma (naptárhatástól megtisztítva) 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. 

A forgalomcsökkenés mellett hogyan változtak az árak? Ahogy bő 13 éve minden hónapban, így idén július 3-án ismételten megvizsgáltuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységében. (A KSH a legfrissebb, júniusra vonatkozó inflációs statisztikáit szerdán teszi közzé.)

(Fotó: depositphotos.com)
(Fotó: depositphotos.com)

Felmérésünk szerint az Auchan, az Interspar és a Tesco is emelt az árain: az előző hónaphoz és tavaly júliushoz viszonyítva is drágábban pakolhattuk meg a Privátbankár Árkosarat.

Egy hónap alatt átagosan 1 százalékkal lett drágább a nagybevásárlás.

Az Auchanban mindösszesen 9 forinttal fizettünk többet, mint egy hónappal korábban. A Tesco és az Interspar nagyobb áremelést hajtott végre az élelmiszer-osztályokon: előbbinél 0,9 százalékos, utóbbinál 2,1 százalékos drágulás mértünk egy hónap alatt.

Egy év alatt ennél komolyabb emelés történt a három hipernél:

5,5 százalékkal többet kellett most fizetnünk ugyanazért, mint 2019 júliusában.

A kosár átlagértéke 1152 forinttal emelkedett egy év alatt, elérte a 21 936 forintot - ez egyébként történelmi csúcs, ami a jelenlegi inflációs környezetben persze nem meglepő.

Az áruházak közötti árkülönbség most valmivel nagyobb lett, mint amit májusban mértünk. Akkor a legolcsóbb és a legdrágább lánc között 534 forint (avagy 2,42 százalék) volt felmérésünk szerint a különbség, júliusra ez az összeg 712 forintra (3,2százalékra) hízott.

Mi lett olcsóbb? Mi lett drágább?

Komolyabb, 30 százalék körüli árcsökkentést mértünk éves (-33 százalék) és havi (-29 százalék) szinten is a burgonyánál. A zöldségen kívül csak a tej és a tojás ára mérséklődött. Éves összehasonlításban 10 százalékkal kerül kevesebbe a tej, mint egy éve, havi összevetésben 15 százalékot ment lejjebb a tojás ára (ami egyébként az egyik áruházlánc óriási akciójának köszönhető).

10 százaléknál nagyobb havi áremelkedést az italoknál mértük. A drágulást az égetett szesz vezeti, 20 százalékot meghaladó emelkedéssel, de 13 és 15 százalék közötti mértékben nőtt a kóla és a narancslé ára is. Összességében közel 12 százalékkal kerülnek többe az alkoholos és nem alkoholos italok májushoz viszonyítva.

Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>>

Éves távlatban nem csak az italoknál mértünk komoly árnövekedést. Elszállt az alma ára: tavaly júliushoz képet közel 95 százalékkal kell többet fizetnünk a gyümölcsért. 30 százalék feletti emelkedés történt a jeges teánál, 24 százalékos drágulás a cukornál. Ha ez nem lenne elég, kétszámjegyű, 10-20 százalék között emelés történt egy év alatt a kenyérnél, az olajnál, a tésztánál, a kólánál és több tejterméknél, köztük a sajtnál, a túródesszertnél és a tejfölnél.

Havi legolcsóbbak: dinnye, sör és jégkrém

Ebben a hónapban is kiválasztottunk három terméket, amelyeknél külön megnéztük, hol és mennyiért lehet beszerezni a legkedvezőbb áron (márkára és minőségre való tekintet nélkül). A hirtelen berobbanó nyár komolyan rányomta a bélyeget a felmérésünkre is.

Júliust írunk, javában tart a dinnyeszezon.  Ez abból is látszik, hogy már magyar dinnyét is találtuk az egyik áruházban. Az Intersparban 199 forintért kínálták a magyar görögdinnye kilóját. A másik két láncnál olaszországi görögdinnyét árultak. Ha nem számít a származási ország, a három hipermarket közül mindegy, melyikbe megyünk dinnyét venni, mindenhol 199 forintért adtak egy kiló görögdinnyét.  

Dinnyére sört? Körbenéztünk a sörös polcok kínálata között is. Különösen most, hogy a kormány a magyar gyártók érdekeinek védelmében drasztikusan átalakítaná a sör- és üditőital-piac szabályait. Bár felmérésünkben nem vettük figyelembe, hogy külföldi vagy magyar gyártó termékéről van-e szó, csak az árakat vettük alapul. Legolcsóbban az Auchanban találtunk dobozos sört: 139 forintért adták az Arany Szarvas világos sört.  A Tescóban a saját márkás Rastinger Lager és a De Helder világos sört mérték a legkedvezőbb áron, 175 forintért, míg a Sparban négyféle sör (Arany Fácán, Spaten, HB Hofbräu München és Lowenbrau) közül is lehetett választani, mind 199 forintos áron.

Pálcikás/tölcséres jégkrémből mindenhol a láncok saját márkás termékei taroltak, közülük is a legolcsóbbat a Tescóban: az 52 ml-es hűsítő 99 forintba került. Néhány forinttal került csak többe az Auchan szintén saját márkás terméke: a 120 ml-es vaníliás jégkrémét 120 forintért kínálták. Legdrágábban a Sparban mérték a jégkrémet: a 130 ml-es Royal tölcséres 189 forintért adták.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló A boltláncok hadat üzennek az éttermeknek
Buksza blog | 2024. november 11. 12:58
Az európai fogyasztók Magyarország éves GDP-jének négy és félszeresét költik élelmiszerekre és italokra. Ennek egy részét vagy vendéglőben fogyasztják, vagy áruházban veszik, és otthon felmelegítik.
Vásárló A Lidl összes boltja bezár december 24-én
Buksza blog | 2024. november 11. 12:36
December 23-án sokáig lesznek nyitva a Lidl-boltok, utána jön a háromnapos szünet. 
Vásárló Egy hét alatt kiürítették a boltokat, de a Lidl tartja magát
Buksza blog | 2024. november 11. 11:57
Romániában az Ukrajnából importált olcsó tojás okoz gondot a termelőknek, Szlovákiában pedig a madárinfluenza miatt keletkezett tojáshiány. Magyarország északi szomszédjánál rossz a helyzet.
Vásárló Bajban a színes palackok, hirtelen jött az 500 százalékos áremelkedés a szlovákoknál
Buksza blog | 2024. november 11. 10:32
A vásárlóknak elvileg mindegy, hogy az üdítő, amit az áruházakban megvesznek színes vagy fehér műanyagpalackban van-e, ám kiderült, hogy gyakorlatilag a színes palackos innivaló drágább.
Vásárló Valami nem stimmel a boltokban: itt az újabb élelmiszer-drágulás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. november 11. 05:42
Az általános infláció szeptemberben régen látott mélypontra esett, de az élelmiszerek továbbra is az átlag fölött drágulnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint is – a Privátbankár Árkosár felmérése pedig kifejezetten magas éves áremelkedést mutatott ki novemberben is. Van, ami már majdnem kétszer annyiba kerül, mint egy éve – megnéztük azt is, mennyiből lehet megúszni az idei libalakomát.
Vásárló Előzzük meg a penészedést az újonnan épített otthonokban!
Márkázott tartalom | 2024. november 10. 14:02
Nem csupán a régi házakban, hanem az újonnan épült otthonokban is sokak életét megkeseríti a penész, amely nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem az egészségre is káros hatással van, pénzbe kerül a folyamatos eltávolítása, így minél előbb meg kell szabadulni tőle.
Vásárló Jöhetnek az új visszaváltó-automaták további termékek esetén a brit üzletekben
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. november 10. 11:25
Alig szokták meg az emberek az üdítőpalackok és -dobozok visszaváltó automatáit, máris azon törik a fejüket a kereskedők, hogy milyen további termékek esetén lehetne hasonló gépeket bevezetni.
Vásárló Újabb változás a boltláncokban: kaszálnak a szokatlan időjáráson
Buksza blog | 2024. november 9. 16:18
A klímaváltozás miatt megszokottá váltak a furcsa időjárási jelenségek, amelyek befolyásolják a vásárlói keresletet is. Innen már csak egy lépés, hogyan használhatják ki ezt az áruházláncok.
Vásárló Rosszabb élelmiszer „jár” a szegényebbeknek?
Buksza blog | 2024. november 9. 15:44
Akadnak, akikl úgy vélik, hogy a világ nagy élelmiszergyártó vállalatai rosszabb minőségű termékeket kínálnak a szegényebb országokban, mint a gazdagokban. Most új bizonyíték érkezett erre.
Vásárló Élő zöldfalak – borítsuk be növényekkel a felületet!
Márkázott tartalom | 2024. november 9. 14:16
Egy modern irodában vagy üzlethelyiségben már nemcsak díszítőelemként van jelen a növényvilág, hanem a dolgozók jóllétét és a látogatók kellemes benyomását is elérhetjük vele. Ha igazán markáns és szemet gyönyörködtető látványt szeretnénk elérni, akkor akár az egész falat élővé varázsolhatjuk. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG