A forgalom nem csökken, az árbevétel szépen nő majd - lesz miből különadót fizetni
Ahogy a KSH friss kiskereskedelmi statisztikáiból is látszik, a koronavírus-járvány az élelmiszert forgalmazó üzletek forgalmát alig vetette vissza - pedig a legfrissebb adat áprilisra vonatkozik, amikor még erőteljesen emelkedett az új fertőzések száma, de már nem volt nyoma a márciusi pánikvásárlásoknak. Úgy tűnik, a korábbi rohamszerű készletfelhalmozások és a korlátozások ellenére továbbra is "rendes" menetrend szerint vásároltak a magyarok az élelmiszerüzletekben.
Az árak viszont az elmúlt hónapokban kiemelkedő tempóban emelkedtek ugyanazekben a boltokban - ez komolyabb árbevétel-emelkedést hozhat a szektornak. Kérdés, hogy időközben milyen többletköltségeket okozott a járvány - az például biztos, hogy a kereskedelmi láncok egy május 1-jétől hatályos jogszabály alapján különadót fizetnek. A kormányzati tervek szerint a multinacionális kereskedelmi láncok ezen a jogcímen évente 36 milliárd forintot fognak fizetni, és ezt az összeget a koronavírus-járvány elleni védekezéshez létrehozott alapban használják majd fel.
Lassult, de még így is 4,2 százalékos az áremelkedés júniusban
Ami az áremelkedést illeti: friss felmérésünk szerint ez éves összehasonlításban júniusban is tovább folytatódik, a tempó azonban nagyot csökkent - havi összehasonlításban pedig még némi csökkenést is mértünk körképünk elkészítésekor. Június 4-én jártuk végig három hazai hipermarketlánc egy-egy egységét, hogy megvizsgáljuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára - ahogy bő 13 éve minden hónapban.
Azt tapasztaltuk: az áprilisi 9,2 százalékos és a májusi 7,9 százalékos éves áremelkedés után júniusban átlagosan "csak" 4,2 százalékkal emelkedtek az árak az előző év azonos hónapjához képest.
A szokásosnál most valamivel nagyobb a szórás az éves adatban: az Interspar fél százalékot engedett tavalyi áraiból, a Tesco viszont 9,6 százalékot emelt - az Auchan most középutasként 3,7 százalékkal feljebb lőtte be árait, mint egy éve.
Az előző hónaphoz képest két áruházban is csökkentek az árak: az Auchan 2, az Interspar 3,6 százalékkal olcsóbban adta ugyanazt a kosarat júniusban, mint májusban. A Tesco 3 százalékkal emelte az árait, a felmérésben most csak ők kerültek 22 ezer forint fölé. Az átlagos kosárérték 21 707 forint lett, 0,9 százalékkal alacsonyabb, mint egy hónappal ezelőtt.
A mezőny egyes tagjai között ugyan volt némi átrendeződés (élre állt az Auchan, hátra került a Tesco), de továbbra is kicsi a különbség a hipermarketek között: a legdrágább és a legolcsóbb között 534 forint a differencia, kevesebb mint 2,5 százalék. Ha mindent ott vennénk meg, ahol a legolcsóbban adják, 20 322 forintot kellene fizetnünk - ez az 1400 forintos különbség sem jelentős, főleg ha figyelembe vesszük a tripla bevásárlás logisztikai nehézségeit is.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Havi összehasonlításban ezúttal nem sok kiemelkedő (kétszámjegyű) áremeléssel találkoztunk, egyedül az alma lett sokkal drágább: egy hónap alatt 55 százalékkal drágult. A hipermarketekben két kiló almát ezúttal nem lehetett beszerezni 1000 forint alatti áron. Narancslevet viszont bő 10 százalékkal olcsóbban is beszerezhettünk volna, mint egy hónapja.
Éves összehasonlításban viszont annál hosszabb a nagyot dráguló termékek listája.
Az alma átlagára duplázódott (+101%), a sertéspárizsi pedig 30 százalékkal drágább, mint egy éve.
20 százalékot meghaladó éves áremelést mértünk a tojásnál, a lisztnél, az UHT tejnél, a cukornál és a túró rudinál. Több mint 10 százalékkal kerül többe most a tea, a rizs, az olaj, a tészta, a májas, a tejföl és egyes szénsavmentes üdítők, mint tavaly júniusban. A jó hírek listája rövidebb: a krumpli 34 százalékkal olcsóbb lett egy év alatt, a narancslé pedig 12-vel.
Havi legolcsóbbak: itt a grillszezon
A járvány visszahúzódásával a korlátozások is enyhülnek, már országszerte mehetünk étterembe, de a rendezvényekre vonatkozó korlátozások továbbra is fennmaradtak. A vírus azért még köztünk van, az odafigyelés továbbra is indokolt - ennek jegyében a hosszú heteken át tartó bezártság végét érdemes lehet egy szabadtéri grillpartival megünnepelni - akinek van erre lehetősége, az járványügyileg is biztonságosabb keretek között találkozhat így újra rég látott rokonaival, barátaival.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>> |
Állandó rovatunkban megvizsgáltuk, a grillparti elengedhetetlen kellékeit hol lehet a legolcsóbban beszerezni, ha márkára és minőségre nem vagyunk tekintettel, egyedül csak az árcímke alapján választunk? Ezúttal is 3 terméket vizsgáltunk meg - közülük grillkolbászt az Intersparban találtunk a legolcsóbban, a Regnum kilónként 2330 forintba került. A Tesco sajátmárkás grillkolbász-válogatása 2398 forint volt kilónként, az Auchanban a Wiesbauer country grill specialitásának kilója 3330 forintba került.
Grillsajtot a Tescóban találtunk olcsón, a Soma's snidlinges grillsajt 1799 forintba került. Az Auchanban a Hajdu party grill pack kilónként 2624 forintra jött ki, a Sparban pedig 2997 forint volt a legolcsóbb grillsajt kilója.
A húsevő és a vegetáriánus vendégek mellett a vegánokra is érdemes gondolni: ők nem a hús vagy a sajt mellé, hanem magában is ehetik a grillezett cukkinit, ami mindhárom hipermarketben 599 forintos kilónkénti áron volt elérhető (persze nyersen - grillezni magunknak kell a zöldséget).
A KSH kedden teszi közzé friss, májusra vonatkozó inflációs adait.