A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása - még ha az árdöntések számos más tényezőtől, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától is függnek.
Északon még a benzin is drágult
A GKI Energiakutató friss elemzésében azt írja: a Reuters adatközlése alapján a június 9 - június 13-i héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 0,4%-kal csökkent (az észak-nyugat-európai piacon és az Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon viszont 0,7-1,9%-os volt az áremelkedés. A mediterrán piacon a gázolajnál 1,9%-os volt az áremelkedés.
A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,9%-kal gyengült.
A Brent kőolaj ára a héten 113 dollár/hordós szint fölé került, heti átlagban közel két dollárral lett drágább. A piaci áremelkedés oka elsősorban az iraki lázadás, amely az iraki olajtermelés drámai zuhanását jelentheti.
Forintban és literben...
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 0,5-2,8% közötti áremelkedés mutatható ki, a gázolajnál 2,9% körüli volt az árak emelkedése. Ezen a héten az árfolyam változása drágította a piaci üzemanyagárak forintban mért árát.
A mediterrán tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a benzin ára várhatóan nem változik, azonban figyelembe véve az észak-európai piacok változását, nem zárható ki akár 3-4 forintos emelés sem, ha az árdöntés az észak-európai piacok változásaira (is) fókuszál.
A GKI Energiakutató szerint a gázolajnál 4-5 forintos emelés valószínű, mivel az egységesen változó piaci árak és az árfolyam kb. ilyen mértékű lépést indokol. A fenti adatok alapján a benzin ára 416 forint/liter marad (vagy 3-4 forinttal emelkedik), a gázolaj ára pedig 415-417 forint között változhat.