Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője kiemelte: az adatok alapján visszaesett a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a régi módszertan szerint 1,3 százalékra a májusi 2,4, illetve az áprilisi 6,5 százalék után. A júniusi jóval alacsonyabb még az első fél év 3,6 százalékos átlagos növekedésénél is. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez az utolsó hónap, amikor figyelembe kell venni a kiskereskedelmi adatok mérésében beállt módosításokat.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint látványos lassulás következett be júniusban, a vártnál és az előző havinál is gyengébb volt a kiskereskedelmi forgalomnövekedés. Kifejtette: a csökkenő ütemű növekedés valószínűleg folytatódni fog a következő hónapokban, főleg a bázishatások kiesése miatt, mivel júliustól már az új módszertan szerint számítják a bázisadatokat is.
Óvatosabban szórtuk a pénzt
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint júniusban csak az üzemanyag értékesítése nőtt jelentősebben, a többi áruterületen 1 százalék alatt maradt a növekedés az előző év azonos időszakához képest. Az értékeléshez a szövetség szerint az első fél év régi módszertan szerinti, kiigazítatlan adatát célszerű áttekinteni.
Az élelmiszerpiac, a húsvéti vásárlások miatti márciusi-áprilisi nagyobb ütemkülönbséget kivéve, viszonylag egyenletesen nőtt az év első hónapjaiban, a júniusi vásárlások azonban élesebb törést jelentenek. Az iparcikkeknél már májusban is mérséklődött a növekedés üteme, feltehetően a vásárlók óvatosabban költekeznek. Ennek egyik oka lehet az OKSZ szerint, hogy a gyenge forintárfolyam többletterhet jelent a devizahiteles háztartásoknak.