A Tesco üzenete |
A németek “hörcsögvásárlásnak” hívják azt, amikor a vevők valamilyen pánik hatására, otthoni felhalmozásra nagy mennyiségben szereznek be árukat. Ez mintha most indulna be igazán Magyarországon, legalábbis erre lehet következtetni az online élelmiszer-áruházak kiszállítási adataiból.
Ha veszélyes vásárolni menni, hozassuk ki az árut – ez az ötlet nyilván sokak fejében felmerült már. Míg egy normál január végi hétvégén 2-3 napon belül lehetett áruhoz jutni, ez most 1-2 hétre nőtt négy vizsgált cég esetében. A csúcstartó az Auchan, ahol csak két héttel későbbre, március 27-re tudtunk volna kiszállítást kérni (a XIII. kerület belvároshoz közeli részére). A legközelebbi kiszállítási időpontok:
Groby Március 19-e
Tesco Március 22-e
Spar Március 23-a
Auchan Március 27-e
(Március 13-án, kora délutáni állapot.)
A Tesco ezen kívül érdekes közleménnyel várt bennünket belépéskor. Eszerint “Önkéntes karanténban van? Kérjük jelezze felénk!”. Azt kérik, ezt írjuk be a megjegyzés-rovatba, hogy a futár biztonságosan tudja kiszállítani az árut.
Az Auchan naptára |
Lehet, hogy a vírus teljesen átalakítja a vásárlási és étkezési szokásokat? “Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi állásfoglalása szerint a koronavírus járvány ideje alatt az ún. érintésmentes ételkiszállítás a legbiztonságosabb élelembeszerzési forma, mivel a koronavírus (…) közvetlen emberi érintkezéssel terjed, a személyes kapcsolat elmaradásával a lehető legkisebbre csökkenthető a fertőzésveszély” – írta a Wolt közleménye. A cég ezzel reklámozta, hogy bevezeti az „érintésmentes” étel-házhozszállítást.
Vélemény: Csak a sorban állás biztos Míg külföldön előfordul, hogy egy szupermarket pénztárosa vár a vevőkre, nálunk ez gyakorlatilag ismeretlen. (Legalábbis a városokban.) Ha kevesebb a vevő, biztosan bezárnak egy-két kasszát, így egy dolgot lehet teljesen biztosra venni, a sorállást. Aközben pedig előfordul, hogy valaki köhög, tüsszent, és biztosan nincs meg az egy méteres biztonságos távolság a vevők között. A polcokon levő terméket gyakran sokan összefogdossák, mire valakinek a kosarába kerül. Így aztán nem csoda, hogy most hirtelen mindenkinek kedve támadt online vásárolni, akkor is, ha ez általában 800-1600 forint közötti kiszállítási díjba kerül. |