Nagykanizsai szökőkútnál 2015. június 12-én. MTI Fotó: Varga György |
Ha valaki otthon, munkában 30 foknál melegebb helyen tartózkodik, általában kellemetlennek érzi. Ugyanez vagy még több hőség a nyaralásnál viszont kifejezetten kellemesnek tűnhet. Sőt sokszor egyenesen kívánjuk, elvárjuk.
A hétköznapi életünkben ugyanis a munka, egyéb teendők, utcán mászkálás, kertészkedés stresszesek, több mozgással járnak. Míg a nyaralásnál úszkálni, egy fa alatt olvasgatni vagy egy nyugágyban feküdni kellemes – írja a Wetter.de.
Ilyenkor ellazulunk, a stressz csökken, a szervezet pihen, sokkal jobban tűri a meleget. Ezért javasolják sokszor, hogy a hőségben kerüljük a megerőltető tevékenységeket. De 37 fok, a normál testhőmérséklet felett már a pihenő embert is nagyon igénybe veszi az állandó izzadás.
Légkondi, öltöny
Ráadásul a nyaralásnál a legtöbb szálloda, étterem és más helyiség légkondicionált, míg otthon Közép-Európában csak kevesen használnak légkondicionálót, a munkahelyeken sem mindig van. A nyaralásnál lengén öltözünk, a munkahelyeken viszont még mindig sok helyütt illik a szabályokat betartani, például öltönyt, nyakkendőt hordani.
Sokan a nyaralás során egészségesebben és nyugodtabban étkeznek, ez is segít. A könnyebb ételek, mint a zöldség, gyümölcs emésztése mellett a szervezet, az érrendszer jobban tud a párologtatásra erőforrásokat koncentrálni.
Érthető a bágyadtság
A Kidsaway.de oldal egyrészt arra hívja fel a figyelmet, hogy a csecsemők és a kisgyerekek még nem tudják olyan jól szabályozni a testhőmérsékletüket izzadással, mint a felnőttek. Így rájuk különösen figyelni kell.
Másrészt az izzadáshoz fokozott vérmennyiséget kell a bőr irányába irányítania a szervezetnek, így fáradékonyság és szédülés léphet fel, mert más szervek vérellátása ilyenkor csökken.
Sziesztázz!
Azt javasolják, hogy kövessük a délvidéki népek szokásait: tartsunk sziesztát, azaz déli-kora délutáni pihenőt körülbelül 11 és 15 óra között. Ha nap közben alszunk, este sokáig fent lehetünk, kellemesebb hőmérséklet mellett, és legalább nem égünk le. Akár a gyerekek is játszhatnak sokáig. Nap közben keveset együnk, és akkor is lehetőleg könnyen emészthető gyümölcsöket.
Ha utazni kell, lehetőleg este, éjszaka tegyük. Alváshoz válasszunk klímaberendezéssel ellátott szobát, vagy legalább használjunk ventilátort. De ne hűtsük túl a klímával a helyiséget, ne legyen túl nagy a külső és belső hőmérséklet közötti különbség.
Lengén öltözz
Óvjuk a szobát függönyökkel, redőnyökkel a nap sugárzásától, és igyekezzünk párásítani a levegőt. Lehetőleg ne induljunk ilyen időben várost nézni. Ha muszáj a napra menni, tegyünk a fejünkre sapkát, kalapot. A kevés bőrt takaró, de szűk ruhák helyett inkább lenge, szellős darabokat válasszunk.
Ha a városban járunk, minden egyes mosdót, szökőkutat felhasználhatunk, hogy kissé megnedvesítsük a nyakunkat, karunkat. A gyerekeknek állítsunk fel felfújható medencét, amikor csak lehet.
További cikkeink a témában:
Vigyázz, a gyógyszerek hatása is változhat a hőség miatt
Hogyan éld túl a kánikulát a munkahelyeden?
Eképpen változtatja meg a nyaralási szokásokat a hőség és a terror